PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Karadoğan, Araştırmacılara Sahip Çıktı

Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Şemsettin Karadoğan, Sağlık Bakanlığında görev yapan araştırmacıların yıllardır ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmesini istediklerini hatırlatarak bu kişilerin tek suçlarının liyakat esasıyla görevlerini yapmak mı olduğunu sordu.

Sendika 21.09.2022, 20:09 22.09.2022, 08:02 Cansu Polat
Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Karadoğan, Araştırmacılara Sahip Çıktı

Genel Başkan Yardımcısı Karadoğan, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan araştırmacılar yıllardır ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmesini istiyor. 02.11.2011 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek geçici 4. ve 5. maddeleri gereği, İl Sağlık Müdür Yardımcısı(idari), Şube Müdürü, Hastane Müdürü ve Hastane Müdür Yardımcısı görevlerini yapan 2 bin 750 arkadaşımız Araştırmacı kadrosuna atanmıştı. Bu atama kararı, fedakarca görev yapan arkadaşlarımızın kendi iradeleri ve istekleri dışında gerçekleştirilmiştir. Bir gecede oldubittiye getirilerek yapılan düzenlemeyle bu arkadaşlarımızın aylık maaşları sabitlenmiş, ekonomik ve özlük haklarında ciddi mağduriyetler oluşmuştur.

Burada asıl soru şu; bu arkadaşlarımızın suçu neydi? Tek suçları liyakat esasıyla görevlerini yapmak mı? Yoksa suçları Sağlık Bakanlığı’nda araştırmacı olmak mı?

Diğer Bakanlıklarda görev yapan araştırmacıların ekonomik ve özlük haklarında önemli düzenlemeler yapılarak, mağduriyetleri giderilirken Sağlık Bakanlığı’nın bu konuya duyarsız kalması vicdanlarda derin yaralar açarken, ayrımcılığı daha da derinleştirmektedir.

Ek ödemelere yapılan yüzde 20 artıştan araştırmacı arkadaşlarımız yararlanamamıştı.

Sağlıkta ‘Beyaz Reform’ denilerek yapılan düzenlemelerde de birçok arkadaşımız gibi araştırmacı kadrosunda görev yapanlarda kapsam dışında bırakılmıştır.

Araştırmacılar ile birlikte kapsam dışında bırakılan bu kadar arkadaşımız varken, ücretler günden güne erirken hangi reformdan bahsediliyor!

Her zaman söylediğimiz gibi Sağlık Bakanlığı yaşanan sorunlara eşitlik, hakkaniyet ve adalet ilkeleriyle yaklaşmalı.

Bütüncül yaklaşılmayan her sorun sağlık sisteminde yeni yaralar açar.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen özveriyle halen görevlerini en iyi şekilde yapmaya devam eden Araştırmacılarımız, değersizleştirilmek ve görmezden gelinmek istemiyor.

Bu noktada araştırmacıların ekonomik ve özlük haklarında iyileştirme yapmak için Hükümet ve TBMM harekete geçmeli. İlk yapılacak torba yasaya araştırmacılar da eklenmeli, iade-i itibar verilmeli.

663 sayılı KHK’nın getirmiş olduğu ayrımcılığa son verilmeli, araştırmacı kadrosunda görev yapanlar hak ettikleri haklara kavuşmalı.

Yetkililer, her düzenlemeyle mağduriyet yaşayan araştırmacıların sesine kulak vermeli ve mağduriyetlerinin giderilmesi için gerekli adımları atmalı.”

Yorumlar (14)
Veli Erkan Mercimek 5 gün önce
Sağlık Bakanı yıllardır mağdur edilen araştırmaçıkarın çığlığını duyar inşaAllah
ahmet sari 5 gün önce
Sağlık Bakanlığı mutlaka bu deneyimli kadroya sahip çikmali
Mustafa Ünal 5 gün önce
Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Karadoğan'a Araştırmacılara verdiği destek nedeniyle teşekkür ederim.
İlhami GÜZEL 5 gün önce
Başkanım, 11 yıldır yaşamış olduğumuz bu mağduriyetimizi dile getirdiğiniz için teşekkür ediyorum. İnşAllah Bakanlığımız bize yapılan bu haksızlığı sizin sayenizde görür ve bir an önce bu haksızlığın sonlandırılması için gereğini yapar. Selamlarımla.
Orhan 5 gün önce
Bu kadar hakki yenilen ozluk haklari gaspedilen bir meslek grubunun oldugunu sanmiyorum koskoca bir bakaligin hafizasi cope atildi lutfen sesimizi duyun
Sezai Kaya 5 gün önce
Sağlık Bakanlığı çalışanlarına yapılan bu hukuksuz ve haksız uygulamanın aklıselim büyüklerimiz tarafından son buldurulacagi hususunda inancım tamdır
FATIH TAHAN 5 gün önce
Biz araştırmacı olarak 2011 yılından beri madur edilmekteyiz. Adelet mülkün temelidir adelet istiyoruz. Maddi ve manevi haklarımızın iadesi bizleri bir nebze mutlu edecektir. Bu süreçte bizlere destek veren herkese teşekkür ederiz.
ADALET 5 gün önce
Çok mağdur olan Araştırmacılara MÜFETTİŞLİK VERİLEREK mağduriyetlerinin giderileceğini ümit ediyorum.
ÇORUMLU 5 gün önce
yok bakanlık verilsin neye göre ..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?