PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlık Sen Genel Başkan Vekili Baki: Sahadan Yükselen İtirazlar Dikkate Alınmalı

Sağlık Sen Genel Başkan Vekili Durali Baki, Ek Ödeme Yönetmeliği sonrasında sahadan yükselen haklı itirazların dikkate alınmasını isteyerek “en kısa zamanda yok sayılan 100 Binlerce çalışanın hak kayıpları giderilmelidir” dedi.

Sendika 01.09.2022, 13:40 Cansu Polat
Sağlık Sen Genel Başkan Vekili Baki: Sahadan Yükselen İtirazlar Dikkate Alınmalı

Genel Başkan Vekili Durali Baki, hemşire, ebe, sağlık memuru, tekniker, teknisyen, V.H.K.İ., memur ve hizmetli gibi mevcut Bakanlık personelinin % 80’ini oluşturan çalışanların hak kaybı yaşadığını belirtti.

Baki açıklamasında:

Sağlık çalışanlarının ekonomik ve özlük haklarına yönelik son düzenlemelerle bazı sorunlara neşter vurulduğu muhakkak.

Bu kapsamda;

  •  Döner sermayenin genel bütçeden ödenmesi
  •  SUT fiyatlarından bağımsız hale gelmesi
  •  Hekim ve hekim dışı çalışanların havuzlarının ayrılması
  •  Mahsuplaşmanın kaldırılması önemli düzenlemeler olarak dikkat çekiyor.

Bunların yanısıra yapılan düzenlemelerin, çalışanların çoğunluğunda haklı itirazlara yol açtığı da muhakkak.

Bunun da temel nedeni, düzenlemelerin saha gerçekliğini yeterince dikkate almadan hazırlanmış olmasında yatmaktadır.

Yapılan düzenlemeler, baştan sona hak ve hakkaniyet gözüyle ele alındığında, adil olunmadığı kolaylıkla görülecektir. Hekimdışı bazı çalışanların, görseller eşliğinde yapmış oldukları sosyal medya paylaşımları, bu durumun ispatıdır. Kaldı ki bu kategoride yer alanlar, mevcudun yüzde 80’inini oluşturan; hemşire, ebe, sağlık memuru, tekniker, teknisyen vhki, memur ve hizmetli gibi fedakarlar ordusudur.

Düzenlemeler sadece adaletsizlik içermiyor, haksızlık da içeriyor. Şöyle ki; Bakanlık merkez teşkilatı ile diğer kurumlarda çalışanlar, araştırmacı kadrosunda, adli tıp kurumunda 112’de çalışanlar ve sözleşmeli idareciler adeta yok sayılmıştır.

Yok sayılan çalışan sayısı, bir-beş değil, binler, onbinler, hatta Yüzbinleri bulmaktadır.

Bu insanlar, kar-kış, gece gündüz demeden alınteri döküyor, mesai harcıyor. Bu çalışanlara, üvey evlat olmadıkları tez zamanda gösterilmelidir.

Düzenlemelerde dikkat çeken bir husus da aile hekimliği çalışanlarına verilecek ücretin ceza almama şartına bağlanmış olmasıdır. Bu şart, düzenlemelere yanlışlıkla koyulmuş olmalı çünkü kanunlara ve Anayasa’ya aykırıdır.

Sonuç olarak; çalışanların çok büyük çoğunluğunda haklı itirazlara neden olan, yüzbinlerce çalışanı kapsam dışında tutan düzenlemelere tez zamanda müdahale şarttır. Bakanlık, sahadan yükselen itirazları dikkate alarak, çalışanlarının memnuniyetinin esas olduğunu herkese ispatlamalıdır. Çünkü sağlığın fedakarlar ordusu bunu hak ediyor!

Yorumlar (21)
Gerçek 1 ay önce
Bir hekim olarak şunu söylüyorum SUT ta hemşirelerin uygulamalarını puanlandırılması lazım. Çoğu hemşire 2-3 bin kazanmaya başladı keşke 4-5 civarında olsaydı. 1. basamakta çalışanlara da teşvik gelmesi gerekli. En az hemşire 15 bin hekim de 30 bin almalı.
SENDİKA TEMSİLCİSİ 1 ay önce
SAĞLIK SENDEN BİR B**OLMAAAAAAAAAAAAAAAZ
Yhs 1 ay önce
Yhs çalışan olarak görmeyen sağlık bakanına sandıkta cevap verilecek bizler üç beş maaş alan kesim değiliz
Acil 1 ay önce
112' Acil personeline teşvik olmaması kadar saçma bir şey görmedim. 112'personeli kendisine yapılan bu haksızlığı unutmayaz. Sandıkta cevabını net verir.
Sağlık 1 ay önce
Performans alan 112 nin tesvikte yok sayilmasi demek bunun bilerek yapildigi anlamina gelir ki buradan kazanilan ek odeme acaba kimlerim cebine girecek.yaziklar olsun tabiki sandıkta bunlara oy veren kendi topuğuna sıkmış gibi olur...
Dr ttt 1 ay önce
Hekimle ysp arasında 2 bin fatk olsun istiyorlar. Ama hasta sorumluluğu malpraktis ameliyat vs gelince hiç sesleri çıkmıyor. Okumaya gelince yine sesleri çıkmıyor. Neden?
mr. anderson 1 ay önce
malpraktis davalarında hekim suçlu bile bulunsa sigorta ödüyor,,,hemşire hata yaptığı zaman anasını belliyolar. hemşire alıyor 550tl doktor alıyor en az 13 bin tl. keşke tıp okurken vicdanınızı fakülte tuvaletinde bırakmasaydınız
saglık çalışanları 1 ay önce
ulan sizlerin işini de mi sağlık çalışanları yapacak ula sizlere üye olarak destek veriyoruz zaten ne için haklarımızı savunun diye sizler o kadar maaş alıyorsunuz ne için bu kadar maaş alıyorsunuz bizlerin haklarını savunun diye .önce siz ön ayak olun meydanlara inin de görelim bu millet arkanızdan gelir önce siz tepki gösterin siz bakanlığın önüne çadır kurdunuz da iş bırakma eylemi kararı aldınız da bizler mi destek vermedi keratalar işiniz gücünüz laf cambazlığı .sizleri de görük 1 sene önce eylem kararı aldınız 1 gün geçmeden eylemeleri askıya aldık diye vaz geçtiniz korkaklar hekimler nasıl devam ettiler eylemlerine sendika olarak sizlerin sesi bile çıkmıyor
bizlerin yapacağı tek şey var oda bulunduğumuz sendikalardan istifa etmek özellikle yetkili olup da ses çıkarmayan tepki göstermeyen sağlık senden öyle bir istifa furyası baslatmaliyiz ki tıpış tıpış bakanlığa gitmek zorunda kalsınlar öyle bir istifa furyası baslatmaliyiz ki gelirleri tabana düşsün maaş alamayacak hale gelsinler ancak o zaman iş yaparlar tepki gösterirler yoksa bu tür sorunları zaten biliyorlar ve tepki göstermiyorlar bunları iş yapmaya sendikacılık yapmaya zorlamak lazım gerisi boş arkadaşlar
39 branş sendikalardan istifa etkinliği başlattı...bu etkinlik kısa sürede sendikların dikkatini çekti sendika başkanları soluğu bakanlığın önünde aldı .böyle olursa 40,50 bin tl lik maaşlarımız düşer nasıl geçiniriz böyle olursa sendikların kapısına kilit vurmak zorunda kalacağız aç kalırız ,böyle olursa bu çalışanları kandırmak oyalamak için bakanlık olarak başka yollar bulmak zorunda kalırsınız böyle olursa bu çalışanlar uyanır tepki gösterir biz sendikalar olarak en azından oyalıyoruz gazlarını alıyoruz meydanlara inmelerinin önüne geçiyoruz iş bırakmaların önüne geçiyoruz yıllardır yapmayın etmeyin bu durumu en kısa sürede düzeltin yoksa bu saltanatımız bitecek yetkimiz bitecek diye feryat figan ediyorlarmış sabagın köründe bakanlıkların önüne gitmişler hadi hayırlısı
39 branş sendikalardan istifa etkinliği başlattı....hekimler toplamda 13 bin tl alırken taban 7 bin teşvik 6 bin tl en az olarak bizlere taban 700 tl teşvik 400 alıyoruz adamlar bizlerin aldığı maaşları iyiletirme diye verilirken bizlere verdikleri paraya bakar mısınız bu duruma neden tepki göstermiyorsunuz eyy yetkili sarı sen
saglık mem hemşire 1 ay önce
sendika çalışanın hakkı için somut bişey yap saha bunu bekliyor..ne iş bırakma ne mahkemeye başvurma yaptınız
ysp 1 ay önce
düşün artık ysp'nin yakasından. Sizin yüzünüzden biz hemşireler doktorlar ile düşman olduk.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?