PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Sağlık Sen, Ek Ödeme Yönetmeliğinden Yararlanamayan Sağlıkçılar İçin Mahkemeye Başvurdu

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Ek Ödeme Yönetmeliği‘nde eşitsizlikler olduğunu söyleyen Genel Başkan Semih Durmuş, yönetmeliğin bazı maddeleri için Danıştay'a dava açıldı.

Sendika 13.09.2022, 21:39 13.09.2022, 21:39 Cansu Polat
Sağlık Sen, Ek Ödeme Yönetmeliğinden Yararlanamayan Sağlıkçılar İçin Mahkemeye Başvurdu

Birinci basamakta görev yapan sağlık çalışanlarının teşvik uygulamasından yararlanamamasının adaletsizliğe yol açtığını söyleyen Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, kapsam dışında bırakılan sağlık çalışanlarının teşvik uygulamasından yararlanması için itirazlarını sürdüreceklerini söyledi.

Yapılan düzenlemeyle performans yerine teşvik uygulamasına geçildiğini, teşvik uygulamasında önemli sayıda çalışanın kapsam dışında bırakıldığını belirten Durmuş, şunları kaydetti:

"Birinci basamak çalışanlarının teşvik uygulamasından yararlanamaması adaletsizliğe yol açıyor. Bakanlık merkez teşkilatı, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu çalışanları ile araştırmacı kadrosundakiler de teşvik uygulamasının dışında bırakılmıştır. Kapsam dışında bırakılan arkadaşlarımızın da teşvik uygulamasından yararlanması için itirazlarımızı yapacağız."

Durmuş, 112 Acil Sağlık hizmetlerinde verilen ücretin de düşük kaldığı görüşünü paylaşarak, "Genel idari hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfında olanlar ile lise mezunu çalışanların taban ücretleri arttırılmalı ve tavana takılma sorunu bu hizmet sınıflarında tavan uygulamasına son verilerek çözüme kavuşturulmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Sonuç bildirgesinde ayrıca "Banka promosyon anlaşmalarının günümüz ekonomik şartlarına uygun olarak revize edilmesi için ilgili kurumlarla temaslar devam etmektedir." bilgisi paylaşıldı.

Ek Ödeme Yönetmeliği'nde İtiraz Edilen ve Düzeltilmesi İstenen Maddeler Şunlardır:

- 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde teşvik ek ödeme verilmeli ya da taban oranları artırılmalıdır.

- Birinci basamak sağlık kuruluşları (il, ilçe sağlık müdürlüğü, toplum sağlığı merkezi, entegre hastaneler, il ambulans servisi başhekimlikleri ve komuta kontrol merkezleri, halk sağlığı laboratuvarları) ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na teşvik ek ödeme verilmeli ya da taban oranları artırılmalıdır.

- Birinci basamak sağlık kuruluşlarında negatif ek ödeme katsayıları kaldırılmalıdır.

- Taban ödeme tablolarında (Ek-3A - Ek-3B) hekim dışı personelin katsayıları 0,50 puan artırılmalıdır.

- Tavan oranları çok düşük kaldığı için genel idare hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfı ile lise mezunları taban ödeme dahi alamamaktadır. Ek ödemelerin tavana takılmadan ödenebilmesi için 209 sayılı Kanunun 5 inci maddesinde ilave düzenleme yapılarak tavan oranlarının bu gruplar için kaldırılmalıdır.

- Profesör, doçent ve yan dal uzman hekimlerin taban ödeme oranları diğer uzmanlardan yüksek olmalıdır.

- Taban ödeme hesaplamasında "aktif çalışma gün katsayısı" çarpanı kaldırılarak, yıllık izin ve şua izninde kesinti yapılmamalıdır.

- Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği'nde yer alan 'disiplin cezası alanların ek ödemelerinden kesinti yapılacağına' dair maddeler iptal edilmeli.

- Ek-3B tablosunda halk sağlığı laboratuvar sorumlularına yer verilmeli ve hakkaniyetli bir katsayı tanımlanması yapılmalıdır.

- Teşvik ödemede bazı birim sorumlularına getirilen katsayı artışı, tüm birim sorumlularını kapsamalıdır.

- Sertifika sahiplerine verilen ilave katsayılar, aynı işin diplomasına sahip çalışanlara da verilmelidir.

- Ek ödeme için heyet raporlarının, hakem hastaneye gönderilip gönderilmeyeceği hususu açıklığa kavuşturulmalıdır.

- 4/C geçici personel statüsünden 4/B sözleşmeli personel statüsüne geçirilen personelin ek ödemeleri, özellikle birinci basamakta sağlık kuruluşlarında görev yapanlarda ciddi oranda düşmüş bulunmaktadır. Bu çalışanların mağduriyetinin giderilmeli ve mali kayıpları engellenmelidir.

- Araştırmacıların 375 Sayılı KHK kapsamında hakları korunarak ek ödeme sisteminden yararlanması sağlanmalıdır.

- Sağlık Bakanlığı merkez teşkilatı, Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun tüm çalışanları ek ödeme kapsamına alınmalıdır.

- Aile sağlığı çalışanlarının destek ve teşvik ödemeleri artırılmalıdır.

- Dönem ek ödeme katsayıları öngörülebilir ve emeğin karşılığını gösterir düzeyde olmalıdır.

- Artırımlı ödeme yapılacak hizmet sunum alanları emek/değer odaklı olarak gözden geçirilmeli ve katsayıları ona göre düzenlenmelidir.

- Merkezden yapılan ek ödeme hesaplama detaylarına dair şeffaf, açıklayıcı ve net bir rehber yayınlanarak sahadaki uygulama hatalarının önüne geçilmelidir.

- Üniversite hastanelerinde ek ödeme sisteminin revize edilmesi için Sağlık Bakanlığı ile YÖK arasında koordinasyon sağlanmalıdır.

- Merkezde ve taşrada görev yapan eczacılar arasındaki ücret dengesi sağlanmalı. Hastane ve kurum eczacılarının katsayıları artırılmalı.

Kaynak: Kaynak: Anadolu Ajansı
Yorumlar (22)
Personel 4 hafta önce
Çıkan bu sözde beyaz reformun altına gizli gizli imza atan sağlık-sen mahkemeye başvuruyormuş.hala bunlara üye olanlara az bile
Hastane çalışanı 3 hafta önce
1.basamakta ozellikle tsm ilce saglik ve mudurluk biriminde çalışanlar yani mesai de olup olmadığı belli olmayan kafasına göre gelip gidenler bunların teşvik alması doğru değil cogu is yapmıyor sadece mesai tamamlıyor adaletten uzak birileri işini yapıp teşvik alacak birileri hastanede çalışanla aynı sayılacak.. bence bu şekilde doğru olmuş ama 112 ler kapsam içine alınmalı hem döner sermaye ye katkıları bakımından hemde 1.basamakta iş yükü en fazla olan kurum her top onlara atılıyor zaten bizde sevk vs ne çıkarsa genelde onlara veriyoruz savundugumdan değil ama o kadar vaka yapmış ekibe 8 saatlik sevki acimadan hastane ve kkm veriyor bizim hastane ambulansları yatarken onlar genelde çalışır. Bunu söylememin nedeni gorduklerim yani hak olanı vermesi lazım bakanlığın yada vaka sayisi performansına çalışmasına göre istasyonların teşvik ödemesine dahil edilmesi gerek diye düşünüyorum.
Tayyar 3 hafta önce
Sanki yararlanan ne alıyor 700 yararı varmı
Sağlık çalışanları 4 hafta önce
Masa başı gülleri para istiyorlarsa gelsinler hastanelere işlerini yapsinlar nöbetlerini tutsunlar hasta baksınlar hem yat hem para iste ohh ne güzel la
SAHİPSİZ SAĞLIKÇILAR. 3 hafta önce
İŞİN İÇİNDE SAĞLIK SEN VARSA MUTLAKA BİR PİSLIK VARDIR.SAĞLIK SEN ŞİMDİYE KADAR PERSONEL LEHİNE HİÇ AMA HİÇ BİR OLUMLU KATKI VEYA KAZANIM SAĞLAMADI. HEP KENDİLERİNE HEP ÇEPLERİNİ DÜŞÜNDÜLER..HAKKIMIZI ASLA HELAL ETMİYORUZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ
... 4 hafta önce
Yav zaten hastane dışında 112 dışında çalışma verilmemelidir. Sağlık müdürlüğü sözleşmeli idareci ve ASM hekim ve çalışanları almamalı. Yav kızmayın bana. İdareciler Suna karar vermeli itibar mi para mı. Eğer itibar ise aldık paraya çalışacak idarecilik yapacak. Hasta bakan sahada olan hekim hemşire fazla fazla alsın. Tabi ki il sağlık müdürü baş hekim baş hemşire ya o makamı seçip az para alacak yada hasta bakıp fazla para alsın. ASM dekiler zaten yıllardır kaymağını yedi yata yata prt hekim uzmandan fazla para aldılar. 112 çalışanları ve hastane çalışanları ve de üniversite de çalışanlar haklarını alsınlar almalılar. Saygılar
Karabük 4 hafta önce
Yhs semih başkan tiyatrocumusun nesin defol git cıldırma bizi AKP oy yok bay Kemale vereceğim
Dr 4 hafta önce
Hademeler bile laf sahibi olmuş sağlıkci görüyor kendini sağlık böyle bilgisiz insanları kamuya alınmazsa sağlı yerlerde sürünür ayrıca hademeler kim gelse onun eteğini öper Dr hariç tüm personel asgari ücret almalı yoksa böyle laf sahibi olur
HIZMETLİ 3 hafta önce
HADEMELERİ SENMİ YARATTIN KENDİNİ BEGENMIİŞ UKALA SEN KENDİNİ NE ZANNEDİYON HADAME OLMASA PİŞLİK İÇİNDE YÜZEN
masal 3 hafta önce
şov yapma inanan sayın azalıyor iktidar değişirse bu üye sayısını bir daha göremezsin değil yetki zerre etkin kalmaz
Yhs 4 hafta önce
Yhs başkan kafamı yapıyorsun taşerone sözleşmeliye mubaşirlere kadro var bizede verilse tavan sorunu olmaz yalandan delilik yapıyorsunuz
Hemşire saglık mem 3 hafta önce
Bu nasıl bir itiraz (taban veya teşvik artırılmalı) ne ya..taban 750 degiil 2500 olmalı yazamadınız mı?garantisi olmayan teşvikten daha önemli..sizden bişey olmaz bidaha anladım
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?