Sağlık-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı 9 Maddelik Sonuç Bildirgesi

Sağlık-Sen Genel Merkezi tarafından 18-19 Haziran 2019 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen Başkanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Sağlık çalışanlarının sorunlarının görüşüldüğü toplantıda 9 maddelik bir sonuç bildirgesi yayınlandı.

Sağlık-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı 9 Maddelik Sonuç Bildirgesi
banner71

Sağlık-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı sonuç bildirgesi şu şekildedir;

  1. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanları, çalışma şartlarının zorluğuna rağmen mesleklerini icra ederken, insani değeri yüksek bir fedakârlık örneği göstermektedir. Aynı fedakârlık sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmesi hususunda da gösterilmelidir.

  2. Sağlık çalışanlarının döner sermayede hak ettikleri ücreti alabilmeleri için gerekli düzenlemeler bir an önce yapılmalıdır.

  3. Kamuda sağlık hizmetleri, kamu personeli eliyle yürütülmelidir. Eğitim ve unvanları aynı olan kamu çalışanlarının özlük ve ekonomik hakları da aynı olmalı ve farklı istihdam modellerine son verilmelidir.

  4. Hizmetli kadrosunda olan ancak memur ve VHKİ olarak görev yapanlar, fiilen yapmış olduğu hizmetin karşılığı olan unvanlara atanmalıdır.

  5. TIKLAYIN

  6. İcap nöbeti tutan tüm çalışanlara, icap nöbet ücreti ödenmelidir.
  7. Emekli maaşı ve emekli tazminatlarının artırılmasına yönelik düzenleme, tüm çalışanları kapsayacak şekilde ve kademeli olarak yapılmalıdır.

  8. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO), bu yıl ki ana teması; “İyi bir iş ile daha iyi bir gelecek inşa etmek” olarak belirlenmiştir. Bu manada iyi bir işe ve daha iyi bir geleceğe, sağlık çalışanlarının daha çok ihtiyacı vardır. Bu nedenle; iş yaşamı ile aile yaşamını uyumlu hale getirebilmek için, sağlık çalışanı istihdamı artırılmalıdır.

  9. MEB ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nda görevli sözleşmeli memurlar için 4+2 yıl olan hizmet süresinin 3+1 yıla düşürülmesi için verilen kanun teklifi, aynı şartlarda Sağlık Bakanlığı’nda çalışan sözleşmelileri de kapsamalıdır. İlgili teklifin bu haliyle çıkması durumunda kamudaki çalışma barışı zedelenecektir.

  10. Ağustos’taki toplu sözleşme süreci öncesi sağlık ve sosyal hizmet çalışanları adına toplu sözleşme masasına götüreceğimiz taleplere son şeklini vermek ve stratejileri belirlemek için Temmuz ayında “Toplu Sözleşme” gündemli bir “Başkanlar Kurulu” toplantısı yapılmasına karar verilmiştir.

SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER