Sağlık-Sen Başkanı: Yöneticiler Kendi Aralarında Güç ve Ego Savaşındalar!

Şube Başkanı Engin Karabulut yaptığı açıklamada; Gümüşhane Sağlıkta yaşanan sıkıntılara değinerek, “Üst yöneticilerin kendi aralarındaki güç ve ego savaşları çalışma, koordinasyon ve ekip ruhunu kaybettirmiş, birimler arası çatışmaya sebep olumştur.” dedi.

Sendika 12.11.2019, 08:16 12.11.2019, 09:46 Güler Sağlam
Sağlık-Sen Başkanı: Yöneticiler Kendi Aralarında Güç ve Ego Savaşındalar!

Gümüşhane Sağlık-Sen Şube Başkanı Engin Karabulut, Gümüşhane’de sağlık hizmetlerinin  90’lı yıllardaki anlayış ve karmaşıklığa büründüğünü iddia etti.

TIKLAYIN

Karabulut, yaptığı açıklamada; “Yönetim kademesinde değişimlerin oluşu halkımızda ve çalışanlarımızda sorunların giderileceği yönünde ümit oluşturmuş olsa da maalesef geçen zamanda ümit yerini hayal kırıklığı ve hüsrana bırakmıştır. Üst yöneticilerin kendi aralarındaki güç ve ego savaşları çalışma, koordinasyon ve ekip ruhunu kaybettirmiş birimler arası çatışmaya getirmiştir. Hiyerarşi ve yetki karmaşasının yaşandığı kurumumuzda kimse üzerine düşeni yerine getirmemektedir. Yöneticiler asgari ücretin ortalama 10 katına yakın aldığı maaşının ve geleceğinin hesabını yapmakta, çalışanlarımızın ve sağlık hizmetlerinin sorunlarıyla ilgilememektedirler. Yönetim kademesindekiler kendilerine yakın olan kişilerin kişisel işleri yapmakta olup, çalışanlarımız ve vatandaşlarımız dertlerini sorunlarını anlatacak muhatap bulamamaktadırlar” dedi.

Karabulut konuşmasına "Kurumlarımızın gelir gider dengesindeki başarısızlığı çalışanlarımıza ek ödeme ve performans verilmemesine neden olmaktadır. Hastanelerdeki doktor eksikliği ve doktorların randevulu sistem haricinde hasta muayenesi yapmamasından dolayı hastanelerimizin geliri düşmekte, bunun sonucunda çalışanlarımıza döner sermaye verilememektedir. Sağlık çalışanlarımız mutsuz ve huzursuz bir şekilde çalışmaktadırlar. Yöneticilerin maaşlarını ve ek ödemelerini peşin almaları nedeniyle kurumlarımızın gelir ve giderleriyle ilgilenmedikleri ve vurdumduymazlık gösterdikleri konuşulmaktadır. Kurumlarımızdaki usulsüz işlemlerin resmi makamlarca incelendiği gazetelerde çarşaf çarşaf yayınlandığı bilinmekte, devlet ve bayrak sevdalısı çalışanlarımız ve vatandaşlarımız devletimizin ve kendilerinin ne kadar mağdur edildiğini merak etmektedirler” diye konuştu.

Karabulut, atamalar ve görevlendirmelerin dost-ahbap ilişkileri çerçevesinde yapıldığını iddia ederek “Birçok çalışanımız mağdur edilmekte, bazı kurumlarımızda personel fazlayken bazı kurumlarımızda ise neredeyse çalışacak sağlık personeli bulunmamaktadır. Yoğun olan birimlerden görevlendirmelerle personel çekme sonucu iş yükü az sayıdaki personele yıkılmakta iş dağılımı ve personel stratejisi adaletsiz bir şekilde yürütülmektedir. Çalışan ve hasta memnuniyet oranları ilimizde yerlerde sürünmektedir. Çalışanlarımızın alın teri dökerek hak ettikleri nöbet ve mesai paraları zamanında ödenmemekte, bakanlık tarafından çalışanlara verilmek üzere gönderilen paranın firma borçlarına ödendiği iddia edilmektedir. Müdürlüğümüzle iş yapan firma sahiplerine ödemeler aylarca sonraya bırakılıp esnafların mağdur edildiği konuşulmaktadır.  İlçe, birim amirleri ve Sağlık Çalışanlarımızın yöneticilerin kapısında saatlerce bekletildiği ve ilgilenilmediği söylenmektedir. Şundan eminiz ki bazı yöneticilerimiz Köse Salyazı’da veya Kürtün Demirciler’de kimlerin ne iş yaptığı ne şartlarda çalıştığı bilmemektedirler. Kurum amirlerimizin çalışanlarımızı ne sıklıkla ziyaret edip, sorunlarını dinlediğini merak ediyoruz. Kendileri kurumlarında hangi güzel odada oturabilirim tartışması yaparken, kürtündeki arızalı röntgen ve laboratuvar cihazlarından dolayı vatandaşlarımız Gümüşhane ye tahlil için gönderilmekte yine çalışanlarımızla hasta ve hasta yakınları karşı karşıya gelmektedirler” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (6)
S33 1 yıl önce
Mersinde sendika da il müdürlüğü de berbet durumda. Tüm birimler çatışma halinde.. Bibirınden korkar durumda. Bırakın ekip uyumu nu birbirinin kuyusunu kazıyor. Sendikada farklı değil. al birini vur ötekine
mustafa 1 yıl önce
Pekiii, sağlık_sen in illerde sağlığı dizayn etme görevini kendi asli görevi bilmesine bir yorumunuz olur mu acaba sayın başkan??!!
Kim 1 yıl önce
Acaba sendika neyin peşinde sendika başkanı diye koydukları adam başka bir yerde kadrolu müdür oldu yetmezmiş gibi adama ulaşılmıyor
YÖNETİCİLERİ GETİREN KİM SİZSİNİZ NEDEN MÜŞTEKİSİNİZ BAŞKAN 1 yıl önce
İNSANLARI AYRIŞTIRIN ÇALIŞMA BARIŞINI BOZUN BİRDE YANDAŞLARINIZI İDARECİ ATAYIN.SONRADA SUÇLU ARAYIN.
Ali Al 1 yıl önce
Tebrik ediyorum
Selami 1 yıl önce
Bu kutuplaşma ve adam kayırma politikası sadece sağlık da değil bütün birimler de aynı sıkıntıyı doğurmakta işin özü hizmet vermek değil mevcut kurumları nasıl kendi menfaatimiz doğrultusunda kullanırız ve buralardan nemalanırız oldu kişisel ikballer devlet ve millet menfaatinin önüne geçti maalesef
-3
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?