PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Sağlık Sen Başkanı Yıldırım: Sağlık Bakanı Çalışanların Aklıyla Dalga Geçiyor

"Sağlık Bakanının geçtiğimiz haftalarda müjde diye duyurduğu yönetmelikler ve komik destek açıklamalarıyla çalışanların aklıyla dalga" geçtiğini söyleyen Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım, "1 Milyon sağlık personeli adeta yok sayılıyor" dedi.

Sendika 06.09.2022, 21:07 10.09.2022, 20:15 Cansu Polat
Sağlık Sen Başkanı Yıldırım: Sağlık Bakanı Çalışanların Aklıyla Dalga Geçiyor

Kıymetli Sağlık Çalışanı Arkadaşlarım…

Buda yetmezmiş gibi kamuoyunda yapılan yalan yanlış bilgilendirmeler ve yapılan algılar sağlık çalışanlarımızı artık çileden çıkartmıştır. Sağlık Bakanının ve bürokrasinin sahadan haberi olmadığını bir kez daha göstermiştir.

HER AÇIKLAMADA YENİ BİR FİYASKO !

Geçen ay yayınlanan ek ödeme yönetmeliğinde olduğu gibi, son yapılan yönetmelikte kapalı kapılar ardında ben yaptım oldu mantığı ile hazırlanmış, çalışanlar üzerinden ayrıştırıcı ve bölücü bir düzenlemedir ve baştan aşağıya yanlış bir uygulamadır.

Bizler yönetmeliğin bu şekli ile bir önceki aylarda yaşanan mağduriyetlerin yeniden yaşanacağını defalarca söyledik. Fakat Sağlık Bakanlığı bürokrasisi her zaman olduğu gibi eline yüzüne bulaştırmayı başardı ve bizleri yanıltmadı.

Yeniden sağlık çalışanlarımızın emeğinin karşılığından uzak bir yönetmelikle karşı karşıya geldik. Sağlık işi ekip işidir! alım gücü enflasyon durumu ortada iken bu şekilde çıkan bir çalışma hekim ve sağlık personeli ayrıştırmasını tekrardan ateşleyecektir.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÜVEY EVLAT MI?

Yapılan düzenlemeler, baştan sona hak ve hakkaniyet gözüyle ele alındığında, adil olunmadığı açıkça görülmektedir. Taban ve teşvik ek ödeme sistemi, memur ve yardımcı hizmetlerin hiç alamadığı, hemşire, ebe, eczacı, psikolog, teknisyen gibi branşlarına verilen komik rakamlardır. Teşvik için hekim ve hekim dışına ayrılan havuz uygulamada yetersiz kalmıştır.

Düzenlemeler sadece adaletsizlik içermiyor, haksızlık da içeriyor. Şöyle ki; 1. Basamak, 112 çalışanlarımız ve sözleşmeli idareciler adeta yok sayılmıştır. Aile hekimliği çalışanlarımıza verilecek ücretin ceza almama şartına bağlanmış olması ise vahametin ayrı bir boyutunu göstermektedir.

112 çalışanlarımız hiç teşvik alamamış, teşvik alan bazı kurumların bu ek ödemeyi zaten aldığı üzerine herhangi bir artış getirmediği, aynı ilde aynı işi yapan 5 kilometre mesafedeki iki hastaneden biri diğerinin iki katı teşvik alıyor. Bu nasıl bir adalettir, bu nasıl bir ayrımcılıktır!

Yok sayılan çalışan sayısı, bir-beş değil, binler, on binler, hatta yüzbinleri bulmaktadır. Bu insanlar, kar-kış, gece gündüz demeden alın teri döküyor, mesai harcıyor. Bu çalışanlara, üvey evlat olmadıkları tez zamanda gösterilmelidir.

HEKİMLERE VERİLENDE GÖZÜMÜZ YOK!

Yine bizim açıklamalarımız çarpıtılarak bazı çevreler algı oluşturma içerisine girecekler biliyoruz. Üstüne basa basa tekrar dile getiriyorum ki, bizler kesinlikle hekimlere verilende gözümüz yok. Hekimlerimiz aldıklarını sonuna kadar hak ediyorlar, biz doktor almasın demiyoruz!

Her bir branşta ki, her bir birimdeki sağlık emekçisi, sağlık hizmet zincirinin bir halkasını temsil ediyor. Hemşireyi doktordan, doktoru teknikerden, teknikeri ambulans şoföründen ayrı görürseniz ve ona göre muamele ederseniz, bir yönüyle hepsine kötülük etmiş olursunuz. Dahası, bu şekilde davranarak sağlık sisteminin altını oymuş olursunuz!

Biz çalışanlar arasındaki büyük uçurumlara ayrımcılık yapılmasına karşıyız. Yüzbinlerce sağlık çalışanının üvey evlat görülmesine, yok sayılmasına, emeklerinin hor görülmesine karşıyız…

BAKAN SORUNLARI GÖRMEZDEN GELİYOR!

Sağlık Bakanı sahadaki ateşi görmezden gelmekte, ortaya çözüm koymaktan her zaman imtina etmektedir. Sağlık teşkilatı her durumda sahada oldu olmaya da devam ediyor. Sağlık teşkilatı olarak, sağlık bürokratlarını sahaya davet ediyoruz. Her yaptıkları düzenleme sahayı allak bullak ediyor.

Artık Yeter! Bakanlık sahaya inmeli ve burada yaşanan yangını görmelidir. Saha gerçekliğinden yoksun, oldu-bitti masa başı kararların uygulanması mümkün değildir!

HAKLI MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ!

Yüzbinlerce sağlık çalışanının takdirini kazanmanın yolu bellidir. “1 milyon sağlık ordusunun bir kısmına zam yapıp, geri kalanını yok saymak, çok açık bir şekilde çalışma barışını baltalamak anlamı taşımaktadır. Sorumlu Bakanlık eliyle, iş barışı baltalanıyorsa, ortada çok ciddi bir yanlışlık var demektir.

Sağlık çalışanlarını bölmeye, kutuplaştırmaya, sağlık sistemini çökertmeye çalışanlara ‘dur’ diyoruz. Sağlık-Sen olarak, sağlık çalışanlarımızı yok sayan yanlışın karşısında var gücümüzle mücadele etmeye kararlı olduğumuzu bir kez daha bildiriyoruz.

Erdal YILDIRIM
Kocaeli Şube Başkanı

Yorumlar (32)
Sağlık çalışanları 1 ay önce
Eylem yapın iş bırakın çok mu zor gardasim böyle boş boş konuşacağız yerde gereğini yapın sizler ki iş bırakma kararı alıp akşamını eylemleri askıya aldık diyenlersinz hekim sendikaları yaptı eylemlerini iş bıraktı aldı alacaklarını
lab. 1 ay önce
siz kimmm hakkımızı savunmak kim, utanmazlar.
Uyanık sendika 1 ay önce
Sendika şova çıkmış yönetmelik hazırlanırken uyuyordu. Sözde hakkımızı istiyor. 700 lirayı bize kakalarken nerdeydiniz
Sağlıkçılar 1 ay önce
İşiniz gücünüz yalan dolan algı operasyonu boş boş beyanat vermek yönetmenlik çıkmadan önce neden tepki gostermediniz haberimiz yoktu demeyin kimse inanmaz sizlere nasıl oluyor doktorlar sabit 7 bin TL teşvik 5 bin TL en az şekilde olan bu 12 000 TL kısaca . sağlık çalışanları na da sabit 700 TL teşvik 500 TL 1200 TL aradaki farkı açıklayın siz yetkili sendika yazıklar olsun sizlere
Hasan 1 ay önce
Sadece 112 çalışanları mağdur değil hastanede çalışan genel idare personelleri ve yardımcı hizmetler sınıfı da kocaman bir sıfır aldı teşvik yok ek ödemede yok neyin hesabını yapıyor sunuz kocaman bir fiyasko
Hekim 1 ay önce
YSP neden mızırdanıyor doktorun aldığında gözü yoksa? Totalde Aralıkta sabitinde yüzde 20 zam geldi (o zaman hekim alamazken sağlık ekip işi diyenler yoktu ortada), önceden aldığı sabit maaşa eklendi, yeni sabit alıyor ve teşvikten alacağı da performanstan aldığından az değil. Eline geçen total para arttı. Sorun ne uzman doktor 12.000 alırken bunlar nasıl 1200 tl teşvik alırmış? Sen ilkokul lise yatarken doktor olanlar ömürlerini test çözmekle geçirdi, sen 2 sene okuyup maaş almaya başlarken hekimler 6 sene okudu, sen okul bittikten sonra hayatında kitap açmazken hekim makale okudu, yazdı kendini geliştirmeye çalıştı tusa girdi, cebinden para harcayıp yurtdışına eğitime gitti!! Sen ailenle güzelce beraber zaman geçirirken hekim önce doktor olunca sonra uzman olunca sonra yandal yapınca dhy gönderildi. Maaşda da Bİ ZAHMET azıcık farkımız olsun izin verirsen
tövbe 4 hafta önce
baskasına hakaret ederek hak mu savunulur.bu nasıl bir egodur
parantez 1 ay önce
İktidar ile varolan YSP sendikasının seçime yakın , şovları umarım seçim sonrası sıkıntı yaşatmaz, kendileri açısından. Dışarıda asgari ücret alabilen YSP devlette hekim ile aynı ücreti talep ediyor. YSP leri hükümetimiz halka şikayet etmeli gerekir ise. Halk değerlendirsin.
sistem 1 ay önce
30 yıllık mesleki hayatımda hiç bu kadar sövmemiştim. akp iktidarındaki çalışma hayatım nice küfürler öğrenmeme vesile oldu. sövgüyle .
T akbulut 4 hafta önce
Liderimiz erdogan saglik bakanına iyileştirme yap derken sadece doktorlara asla demez burda ak partinin degol bakan beyin sistemi acilen revize etmesi gerek saglikcilar dan azaltarak ekonomi düzelmez bilsem ekonomi düzelecek maaşım hepsini 3 ay baguslayayim ancak 600 vekil ocak zammını temmuzda neden aldı yüzde 40 haklarımızı soruyorum chp yj seven kardeşim kilicdaroglu bey itiraz etseydi 20 yıllık liderim erdogana oy vermiş biri olarak emanet en chp ye oy verecektim hem karanlık eylemi yap ama sıra maas zammına geldimi sesin çıkmadın demek sorun nerde dostum yeniden bir değerlendirme yapılmalı promisyon örneğinden yola çıkarak sendikaların durum iyi analiz eden ijtisatcilardan destek alıp rapor şeklinde ç başkanımıza iletirler se sorun çözülür promisyon önceden kurumlar alıyor be oldu tamamı çalışanların oldu hatta 40 bin tl para alanlar var 5 yıllık mutfak masrafı burdada liderimuz Erdoğan yaptı bu durumda raporlama başta saglik sen yetkililerine düşer hizmetli lerde n saglik personeline varana dek sanki aralıkta iptal edilen sözleşmenin düzenlemenin rövanşı alınmış gibi bu teşvik ve temel beyaz reform geldi iyimi geldi birilerine iyi geldi acilen revize şart hizmeti 1 milyon saglikci veriyor fazla okumakla fazla çalışanın hakkı yenemez soruyorum doktor reçete yazar hemsüre Serim takar iğne yapar ameliyathane de tüm işlemlere katılır peki puanlamaya açmadığı damar yolundan doktora neden puan verilir ve döner verilir kimin olmadı gerek dünyada ve avrupada olduğu gibi hemşirelerin herkes kazancını karşılığını almalı degilmi ha artık saygıdeğer doktorlarımız uda para ile degerlwndurmeyeleuilm onlara ayrı bir ödenek ve farklı bur mass sistemi üzerinde çalışılmalıdır mesela pratisyen hekim en az diğer ödemeler hariç 20 bin tl uzman hekim 30 bin tl olmalıdır ilave ödemeler çalıştığı yaptığınız karşılığı olmalı açmadığı damar yoluna puan olmamalı veya yapmadığı triyaja puan olmamalı onların da hemşirelerin de yaptığı use göre ilave ücret olmalı nöbetler arası fark olabilir okuduğu 7 yıllık tip fakülte karşılığı direkt maasa verilmeli çalıştığı ise değil buda bizlerin görüşü bu haglanda saygıdeğer bakanımız in sistemi revize edebilmesi ancak sendikanın iyu bir rapor hazırlayıp cumhurbaşkanımız inşAllah 2023 te yine nasipse ona oy vereceğim cumhurbaskanımca iyi bir sunum ve rapor yazılırsa promosyonlar nasil herkese dağıtılıyor makam ve mevkiye bakılmıyor ilave ücretlerde herkese yaptığı us karşılığı dağılır refah seviyesine katkı olur ancak böyle sagliktaki maddi dağılım dengeye oturur doktorlarimiza da daha use başlarken okuduğu okul ve durumu göz önüne alınıp yüksek maaş direk verilmeli ilave kazanlarda herkesin hakkı var hizmetlisine tut herkesin hizmetli personel de deyip geçmeyin sedye personeli akşama kadar hasta taşıyor örnek neden çalıştığı us kadar döner almıyor hukuken doğru olanda bu degilmi örnek
Ysp 1 ay önce
Bu ysp de çok olmaya başladı. Total de en az öğretmen ve mühendis kadar maaş alıyorlar. Gözleri bir türlü doymadı, çünkü akılları doktorun aldığı maaşta. İnsanlar doktor olabilmek için o kadar dirsek çürütmüş, gecesini gündüzüne katmış , tabi ki ücreti de ona göre fazla olacak. Ysp kendinden soğuttu resmen.
ysp 4 hafta önce
başkasına hakaret ederek hak savunulmaz.bu acizliğinizden, egonuzdan ve asagılık komplexi yasadıgınızdan kaynaklıdır
Mg 1 ay önce
TROLL Ad ile her haberin altında kışkırtıcı yorum yaparak kazanç mi sağlıyorsunuz?
Furkan 1 ay önce
Doktorun aldiginda gözu yokmus da ucuruma karsiymis, hadi lan ordan, git kösende agla, ögretmenden cok aliyor şukredecege yere ona niye verdin de bana vermedin, sen kimsin la, çapin ne? Begenmiyorsan yAllah özel orada, hadi canım
Mert 1 ay önce
Koçum sadece sen lisans mezunu değilsin. Senin gibi nice asistanlara iş öğrettik. Uzman olup gidince havanızdan geçilmiyor asistanken abi abi diye arkamızdan dolanıyorsunuz.
Murat reis 1 ay önce
Bundan sonra hemşireye,sağlık memuruna ysp diyenin a** ,Ysp değil Sağlık memuruyum en az doktor kadar da sahanın ortasındayım
Bırakın bu işleri 1 ay önce
Adama sormazlarmı
Senin bağlı olduğun sendikanın genel başkanı semih bile sağlıkçıların aklıyla dalga geçmiyor mu diye ?!
Sağlık personelleri covidle mücadele ederken antalyalarda sendika faaliyetleri kapsamında sahnelerde göbek atmadı mı diye ?!
Toplu sözleşme için oturduğu masada seyyanen zammı sırf üyeler kaçmasın diye sendika aidatına çevirttirmedi mi diye?!
Bırakın bu ucuz tribünlere oynama numaralarını!
Sağlıkçı 1 ay önce
Sağlık çalışanları bu iki çok üyeli sendikadan istifa etmeli öğretmenler ediyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?