Sağlık Sen Başkanı: Önder Kahveci Düştüğü Komik Durumdan Kurtulmuş Olur!

"Üniversite ve hastane yönetiminin kanatları altında sendikamızdan istifa ve Türk Sağlık Sen'e ait üyelik formunu, üyemizin haberi ve imzası olmadan alarak sendikacılığı emeği ve tüm evrensel değerleri hiçe sayan Manisa teşkilatına çeki düzen vermesi halinde Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder KAHVECİ'ye de bir teşekkür göndereceğiz." diyen Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa Irgatoğlu açıklamasına "Kamu sendikacılığında güven, ehliyet ve liyakattan dem vuran Genel Başkan da böylece şubemizin sosyal medya paylaşımı hakkında yorumda bulunarak düştüğü komik durumdan kurtulmuş olur." diye devam etti.

Sendika 08.07.2020, 10:34 10.07.2020, 19:53
Sağlık Sen Başkanı: Önder Kahveci Düştüğü Komik Durumdan Kurtulmuş Olur!

Sağlık Sen Manisa Şubesinden yapılan açıklama;

Sağlık Sen Manisa Şubesi olarak geçtiğimiz yıl Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesinde yaşanan sendikal krize dikkat çekmiş, sendikal özgürlüğün önemini belirtmiş ve de Üniversite Hastanesinin personele baskı kurarak tarafsızlığını yitirdiğini kamuoyuyla paylaşmıştık. Manisa Celal Bayar Üniversitesinde doğru bir zeminde sendikacılık yapma kaygısı içerisinde olan sendikamıza ve sendikamızın bu saygın tutumuna karşı tahammül edemeyen yönetim anlayışının antidemokratik ve hukuk dışı yöntemlere başvurduğunu, dönemin Başhekimi Emin Kurt'un açık ifadelerinden de sendikamızın yetkili sendika olmasına organize bir şekilde engel olunmaya çalışıldığını basın açıklamamızda dile getirmiştik.

Sağlık Sen İle Türk Sağlık Sen'in Üye Tartışmasına Başhekimlikte Dahil Oldu! haberi için tıklayınız

Sendikal hak ve özgürlüklerine yönelik saldırıların, Anayasa başta olmak üzere, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine, ILO Sözleşmelerine ve insan haklarına ilişkin uluslararası sözleşmelere aykırılık teşkil ettiğini ifade ederken, bütün bunların yok sayılarak çalışanların başka bir sendikaya üye yapıldığı yönündeki gayretleri de açıklamıştık.

Bugün geldiğimiz noktada iddialarımızda haklı olduğumuz ortaya çıkmış ve geçtiğimiz yıl bir üyemizin kendi bilgisi dışında, sahte imza ile Sağlık Sen'den istifa ettirilerek Türk Sağlık Sen Sendikasına üye yapıldığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sendikamıza üyeliğinin devam etmediğini şaşkınlıkla öğrenen arkadaşımızın şikâyetçi olması üzerine başlatılan soruşturma sahte imza ile üyelik yapıldığını net bir şekilde ortaya koymuştur. Kriminal laboratuarlarında yapılan incelemede; tetkik konusu orjinal ıslak imzalı iki adet sendika belgesi üzerindeki el yazılarının arkadaşımıza ait olmadığı kaligrafik bulgularla netleşmiş, yapılan soruşturma neticesinde de üyemizin Türk Sağlık Sen Sendikasına üye formundaki imzanın kendisine ait olmadığı Başhekim imzasıyla 29.06.2020 tarih ve 10466 sayı ile sendikamıza bildirilmiştir.

TIKLAYIN

Ne Anayasa, yasalar ve uluslararası sözleşmeler tarafından teminat altına alınan sendika kurma ve sendikalara katılma hakkının ipotek altına alınmaya çalışılması, ne de sahte imza ve evraklarla çalışanların aldatılması kabul edilebilir bir tutum değildir. Sendikalara üye olmak da, üye olmamak da Anayasa ve uluslararası sözleşmeler altında güvencededir. Sendikal tercih herkesin hakkı ve herkesin özgürlüğü olarak değerlendirilmelidir. Anayasa ve kanunlara, uluslararası sözleşmelere aykırı hiçbir tutuma ve tavra bizim müsaade etmemiz mümkün değildir.

Memur Sen ailesi büyük bir ailedir ve Türkiye’nin en büyük emek hareketidir. Sağlık Sen’in de bu hareketin bir mensubu olarak ortaya koyduğu irade birilerini rahatsız etse de biz bu doğru tavrımızda ısrarcı olacağız. Umuyoruz ki o gün bizi ciddiye almayan Üniversite yönetimi bugün geriye dönüp yaptığı hatayı daha iyi anlamıştır. Ve umuyoruz ki adaletli ve tarafsız olmasını beklediğimiz yeni yönetimde bu hatalardan ders çıkaracaktır.

Diğer taraftan çalışanların hakkı ve hukuku için mücadele vermesi gereken bir sendikanın bu şekilde çirkin yollara tevessül etmesi bizi de sağlık çalışanlarını da derinden üzmüştür. Emek ve alın teri için çaba sarf edilen bir alanda başvurulan bu ve benzeri yöntemler dolayısıyla sadece Türk Sağlık Sen değil, kamu sendikacılığı güven kaybedecektir.

ve hastane yönetiminin kanatları altında sendikamızdan istifa ve Türk Sağlık Sen'e ait üyelik formunu, üyemizin haberi ve imzası olmadan alarak sendikacılığı emeği ve tüm evrensel değerleri hiçe sayan Manisa teşkilatına çeki düzen vermesi halinde Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder KAHVECİ'ye de bir teşekkür göndereceğiz. Kamu sendikacılığında güven, ehliyet ve liyakattan dem vuran Genel Başkan da böylece şubemizin sosyal medya paylaşımı hakkında yorumda bulunarak düştüğü komik durumdan kurtulmuş olur.

Beklentimiz çalışan haklarını muhafaza edecek olan sendikal anlayışa zarar verecek her türlü yaklaşımdan uzak durulmasıdır. Şayet bu tip tavırlar devam ederse Memur Sen olarak örgütlü gücümüzü sahaya çekerek benzer bir tutuma asla sessiz kalmayacağımızı ve hukukun bütün yollarını kullanarak ortaya konulan haksız uygulamalara boyun eğmeyeceğimizi açıkça beyan ediyoruz.

Hiç kimse, her türlü vesayetle mücadele etmeyi ilke edinmiş bir yapı olarak üyelerimizin hür iradesi üzerinde kurulmaya kalkışılan vesayete, türlü oyunlara ve de kirli eylemlere seyirci kalacağımızı aklından bile geçirmemelidir. Biz, kurucu Genel Başkanımız Akif İnan’ın, 'Türkümüz dünyayı kardeş bilendir, gökleri insanın ortak tarlası’ mefkûresiyle bu milletin her türlü ferdinin, her türden görüşüne saygı duyan bir hareketi temsil ediyoruz. Fakat bizim varlığımıza saygı duyulmayan bir yerde, bizimle alay edercesine gerçekleştirilen faaliyetlere de tevazu göstermemiz mümkün değildir. Sendika olarak yapılanların her daim takipçisi olduğumuzun ve bundan sonra da benzer olaylara müsaade edilmemesini temenni ettiğimizin bilinmesini istiyoruz. Hakla, alın teriyle, emekle mücadele ederek hem sendikamızın hem de üyelerimizin haklarını sonuna kadar koruyacağımızı büyük bir inançla deklare ediyoruz.

Mustafa Irgatoğlu
Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı

Yorumlar (10)
Irgatoğlu 4 ay önce
Sayın irgatoğlu önder Kahveci nin paylaşımı sizin paylaşımız değil mi,kişiler üyeliklerin nasıl olduğunu yorum olarak yapmışlar ve hiç biri manisa ADSM de çalışmıyor.siz bizim başkana söz söyleyeceğinize paylaşımızdan dolayı eski başkanınız.Yüksel beyden özür dileyin.
:)) 4 ay önce
Anladığınız mu mu :))))
Sayın Öner Kahveci! 4 ay önce
Sayın Önder Kahveci;
Adamlar Manisa'da kendisine üye toplamaya kalkışan liyakatsiz hastane müdürünü bile alaya alarak tepki verdiler. Sense kalkıp olayı nasıl anlamışsın, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğun bu kaçıncı olay? Otur sıfır.
SağlıkSenli 4 ay önce
Anlamadığım birşey var, Türk Sağlık-Sen başkanı bizim sendikamızın şubelerine bile laf etme cüretini buluyor, bizim genel başkanımız olacak şahıs Semih DURMUŞ neden hep bu adamlara suskun kalıyor? Bostan korkuluğu musunuz siz orada Semih Bey üyenize şubenize sendikanıza neden sahip çıkmıyorsunuz?
Semihgillerden Olmayan Biri 4 ay önce
Şu an kendisi büyük bir ihtimal 5 yıldızlı bir otelde temsilcilerle eğitimde olabilir
Selami 4 ay önce
Önder bey sanırım sizide kandırmışlar.yazıyi dikkatlice okusaydınız.iş güzar hastane müdürünün yaptıgını tasvip etmediklerini ve adı geçen hastane müdurü ike alayettiklerini anlardınız.ama ideolojik körlükten dolayı görememişiniz.
... 4 ay önce
Hastane müdürlüğü sıfatını kaybetmiş ve sendikacılık yapan müdürlerle alay edecek olsalardı eğer kesinlikle çok az müdürle alay edemezlerdi. Türkiye nin her kurumunda bir çok müdür sendikacılık yapar durumda ve bu müdürler kimlerle işbirliği içerisinde bunu herkes çok iyi biliyor. Ama siz bunun farkında değilsiniz ya da menfaatleriniz onlarla aynı yönde. O yüzden sen ideolojik körlükten bahsedecek en son kişisin
Sağlıkçı Ekrem 4 ay önce
İki SARI sendikanın kavgası.
Kahveci 4 ay önce
Sayın kahveci kendi temsilcilerine bir sorsaydin Manisa ADSM Sağlık Bakanlığının yaptığı denetimlerde son 6 yıl içerisinde Manisa genelinde tüm Hastaneler ve ADSM ler arasında hep birinci olmuştur.2012 yılından beri Müdürümüz olan Yüksel beye ne kadar haksızlık yaptığınız belli,Kendi Temsilciniz olan Resul Kılınç'a müdürümüzü sorun
Yorumcu 4 ay önce
Tss yıllardır bu hile ve evrakta sahtecilik yapıyor.Sayisiz mahkeme süreci varken halen kalkıp dürüstlükten hatan hukuktan bahsediyorlar ya, kahrından ölesin geliyor. Bu ikiyüzlü riyakarjari görünce midem bulaniyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?