Sağlık Çalışanlarının Yüzde 70'i Tavandan Ek Ödeme Alamadı

Temizlik elemanından, sekreterine, şoföründen hizmetlisine, memurundan, veri hazırlama kontrol işletmenine, özellikli birimde çalışıp lise mezunu olan ebe, hemşire, sağlık memuruna kadar çok fazla personel, ya hiç ücret alamadı, alanlar ise 5-10 tl gibi komik rakamları aldılar.

Sendika 22.06.2021, 13:15 Güler Sağlam
Sağlık Çalışanlarının Yüzde 70'i Tavandan Ek Ödeme Alamadı

Ama kamuoyunda yaratılan algıya bakıldığında sanki sağlık çalışanlarına çift maaş veriliyor gibi ortam oluşturulmuş, sağlık çalışanlarının fedakarlıkları göz ardı edilmiştir. Salgın başladığı döneme göre, salgın döneminde sağlık çalışanlarının çoğunluğu gelir kaybına uğramıştır. Çalışanlar salgın öncesi dönemden daha kötü durumdadır.

Pandeminin kahramanları sağlık çalışanlarımızıniçin yoğun bir mücadele veriyoruz. Sorunlarının çözümü için zaman zaman meydanlara çıkıp, bakanlık önünde çalışanların taleplerini dile getirdik, çözüm istedik. Zaman zaman da yaptığımız görüşme ve başvurularla bu mücadeleyi sürdürdük. Bazı meseleleri çözdük sonuç aldık, bazılarında ilerleme kaydettik. Mücadeleye devam edeceğiz. Sağlık Bakanlığı çalışanların sorunlarına çözüm üretmelidir. Sadece alkış ve teşekkürle olmaz. Bakın dün 2 ve 3 basamakta aşı odalarında görevli sağlık çalışanlarımız için ilave ek ödeme çıktı. Fakat ASM’lerde aşı yapanlar için bir düzenleme yok. Böyle bir şey olmaz. Düzenlemeler kapsayıcı olmalı, ayrımcılık içermemelidir.”

Bu dönemde tavandan ek ödeme düzenlemesi müjde diye sunuldu fakat aslında bu ödemeler sağlık çalışanlarının yıllar içerisinde ellerinden alınan alın terleri idi. Ayrıca tavandan ek ödeme ile ilgili düzenlemedeki eksiklikler, yanlışlar ve idarenin iki dudağı arasına çalışanın emeğinin sıkıştırılması ile adaletsiz, çalışma hayatında huzuru zedeleyen bir düzenleme olarak yerini tavandan değil yavandan ek ödeme olarak aldı.

Tavandan ek ödeme yapılırken, üniversitelerin tıp fakültesi hastaneleri bu sisteme dahil edilmiştir. Üniversitelerde sadece tıp fakültesi hastaneleri yoktur. Diş hekimliği fakültelerimizde de vatandaşımıza hizmet verilmektedir. Ama ne yazık ki burada çalışan hekim ve sağlık personeli arkadaşlar tavandan ek ödeme döneminde dahi, tavandan ek ödeme alamamışlardır. Burada çalışan personellerin de mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir

Bizler ek ödeme, döner sermaye değil emeğimizin karşılığı yoksulluk sınırının üstünde bir maaş istiyoruz.

Fatih Galender Zengin
Türk Sağlık Sen Ordu Şube Başkanı

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (11)
kadir 1 ay önce
bu ülkede çalışmadan hazıra kaçan daha çok kazanıyor her anlamda. bu insanlar pandemi süresince perişan oldu ne oldu. taşeron maaşına layık görüldü üstelik hepsi diplomalı vasıfsız değil yani.
Taşeron deyip geçme 1 ay önce
Taşeronların tediye-ikramiye-bayramlık-yemek-ulaşım-... vs.leri var. Yıllık bazda hesaplanırsa fark görülür.
selim 1 ay önce
tavan dedikleri toplamda 1300 tl para. onuda sağlıkçıların hepsine vermedi. öğretmenlere ek ders olarak ödedi şaka bibi.
boş tavan 1 ay önce
tavan dedikleri boş tavan, yüzde 15 ek ödeme aldı covid servisi diye aldı onlarda. halbuki hastanelerin içinde covid hastalarına tüm sağlıkçılar baktı. röntgen çekti labrouvar, evrak işleri tüm sağlıkçılar çalıştı oysa. bakanlık ise sadece covit servisleri çalışıyormuş gibi davrandı.
hatice 1 ay önce
maaşlar diplerde. tavan verse bile bizi kurtarmıyor. kaldıki vermedi. halimiz içler acısı. eşi asker polis öğretmen olan belki geçiniyordur. ama sağlıkçı tek başına geçinemiyor. sağlıkçının maaşına iyileştirme zorunlu artık. hem manevi hemde maddi çok yıprandık çok. depresyona doğru gidiyoruz
SAĞLIKÇILAR 1 ay önce
OLAN ŞEREFSİZLER NE DÖNERİ NE EK ÖDEME ÖYLE BİR ŞEY YOK YOK .NE VAR NE YOK HER ŞEY DOKTORA YETER YAVVVVVVVVVVV.LANET OLSUNSAĞLIK SENE HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ.BAŞTA SAĞLIK BAKANLIĞI TABİKİ.
Yorgun sağlıķçılar 1 ay önce
Tavandan önce 1000 tl ek ödeme alıyorduk tavandan sonra 400 lira ek odeme aliyoruz bu nasıl bir tavan anlamadık ya hepten kaldırın bu döner iletini yada herkese eşit dağtın artık dalga geçmeyin biz sağlıkçılarla
doktor bakanlığı 1 ay önce
doktorlara ödedi ödedi keseden. sağlıkçıya gelince 2000 tl-3000 tl ek ödeme vermeyi çok gördü bakmayanlık
HAK .... 1 ay önce
ALMADIK VALLAHİ BİLLAHİ ALMADIKKK. NİYE İNANMIYORSUNUZ SADECE ÇALIŞTIK BİŞEY ALMADIK
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?