Sağlık çalışanları diplomalarını çöpe attı

İzmir'de sağlık çalışanları, sadece hekimlerle sınırlı tutulan ve TBMM'de kabul edildikten sonra ertelenen ek gösterge zammını protesto etmek amacıyla Ege Üniversitesi Başhekimliği önünde temsili diplomalarını çöpe attı.

Sendika 06.12.2021, 18:59 Zeynep Elmalı
Sağlık çalışanları diplomalarını çöpe attı

Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası (HEP SEN) üyeleri, Ege Üniversitesi Hastanesi Başhekimlik binası önünde toplanıp basın açıklaması yaptı. Hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere ise 5 bin TL ek gösterge zammı öngören kanun teklifinin ayrımcılık yarattığını savunan sağlık çalışanları, temsili diplomalarını çöpe atarak Sağlık Bakanlığı'na tepki gösterdi.

"Susma dönemi bitmiştir"

Sağlık çalışanları adına basın açıklamasını HEP SEN İzmir Şube Başkanı Kemal Yılmaz yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

"İş barışını tehdit eden hekimlere zam yapılacağına dair açıklamalar ve Meclis’te grubu olan 5 siyasi partinin ortak imzası ile yasalaştırılan kanun teklifinde milletin sağlık çalışanları, milletin Meclisi’nde hekimler ve hekim olmayanlar olarak yine ayrıştırılmıştır. Bizler, sürekli olarak 38 sağlık branşının özel olduğunu, bir ekip olduğunu vurgularken sizler, hekim ve hekim dışı, hekim ve diğerleri diye ayırmakta ve ekip ruhumuzu parçalamaktasınız. Değerli hekimlerimizi asla hedef almaksızın bir kez daha söylüyoruz sayın Sağlık Bakanı, sağlık çalışanları hekimlerden ibaret değildir. Bu multidisipliner bir ekip işidir. Yanlış tutum ve davranışlarla yönlendirilen politikalarınız sahadaki ekip ruhunu öldürmektedir. Sağlık Bakanlığı tüm sağlık mesleklerinin bakanlığıdır. Hiçbir meslek grubu, hekim dışı çalışanlar, diğer çalışanlar diye tabir edilemez. Eğitim ve emeğin karşılığı olan, uçurumlarla ayrıştırılmamış tek ödemede insanca ücret ve tüm meslekler göz önüne alınarak adil maaş artışları istiyoruz. Susma dönemi bitmiştir, hepimiz sahadayız, bu emek hepimizindir. Yanlış kararlarınızın sonucunda boşa çıkan ve hiçe sayılan diplomalarımızı çöpe atıyor ve sizlerin yanlış kararlarınızı alkışlarımız ile protesto ediyoruz.’’

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

"Genel iyileştirme istiyoruz"

Sağlık çalışanları da genel bir iyileştirme talep etti. İş barışının bozulduğunu söyleyen bir çalışan, "Sağlık ekip işidir, asla ayrıştırılamaz. Hekimlerle hemşireler ve diğer sağlık personelleri, 39 branş omuz omuza çalışmakta. Burada sisteme verilen bir tepki var. Genel bir iyileştirme yapılması gerekiyor" dedi.

Bir başka sağlık çalışanı, hekim karşıtı olmadıklarını vurgularken şöyle konuştu:

"Sağlık Bakanlığı'nın yanlış söylemlerine karşı buradayız. ‘Hekim ve diğerleri’ diyorlar. Her meslek sahada canla başla savaştı. Birçok fedakarlıklar yaptı. Bu söylemler, ‘hekim ve dışı’ söylemleri diğerlerinin zoruna gidiyor. Bunları kabul edemeyiz. Sağlık alanında hiçbir branşın hakkını aldığını düşünmüyorum. Hepsine eşit haklar verilmesini ve zam yapılmasını istiyoruz"

Bir sağlık çalışanı da "Hastane gibi bir ortamda yapılan bu ayrımcılık çok yanlış. Bunların düzeltilmesini umuyoruz. Herkesin fikrini belirtmesi gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
Pelin 2 ay önce
Sağlıkçılara en az 1500 tl taban maaşa iyleştirme yapılmalı. Ayrıca kurumlara yapılacak iyleştirilmeden sağlıkçılar yararlanmalıdır. 3600 herunvana verilmeli. Yıpranma verilmeyen unvanlara yıpranma verilmelidir.
Doktor 2 ay önce
Eğitim de ama doktorun eğitimini kendine denk gör ne güzel iş hemşire !
Hekim 2 ay önce
Hekimler diplomaları çöpe atsa o kadar diplomayı alacak büyüklükte çöp yok!! Hekimler atmamıştır.
dr 2 ay önce
hekimze zam yapılmadı halen zam diyor bu sendikalar sonra biz ayrıştırıcı değiliz diyorlar ona şaşıyorum
aynı sendika da dr maketini yakıp sonra biz sağlık çalışanı maketi yaktık demişti
ve aynı sendika da hekimler yemek yerken onları alkış protestosu yapıp ardından biz onları destekliyoruz diye açıklama yapmıştı

çok gario
İki yüzlü 2 ay önce
Hekim ve diğerleri demeyin diye açıklamaya başlıyor. Hemşire ve diğerleri diye açıklamayı bitiriyor. Doktorla eşitim de, sonra da sağlık teknikerine, temizlik, güvenlik görevlisine tepeden bak.
İki yüzlülüğün daniskası!!!
EĞİTİM NİYE 2 ay önce
DİPLOMASIZ DA BU MAAŞI ALIYOR İNSANLAR VASIFSIZ BİR ŞEKİLDE. ÖZELLİK GEREKTİREN BİR İŞİ YAPIYOR OLMANIN BİR VANTAJI OLMALIYDI
-6
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?