PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlık Bakanlığı Verilerinde Covid Ölümleri Yayınlanmadı mı?

Sağlık Bakanlığı tarafından “Sağlık İstatistiği Yıllığı 2020” raporunda COVID-19 salgınına rağmen ölüm sayılarını yayınlamadığı eleştirisi yapıldı.

Sendika 03.06.2022, 17:51 Cansu Polat
Sağlık Bakanlığı Verilerinde Covid Ölümleri Yayınlanmadı mı?

Genel Sağlık İş Genel Başkanı Derya Uğur tarafından yapılan açıklamada Sağlık Bakanlığının yayınladığı Sağlık İstatistiği Yıllığı 2000‘deki pek çok tablonun 2019 yılına ait olduğu belirtildi.

COVID-19 salgınının kasıp kavurduğu, binlerce ölümün yaşandığı 2020 yılına ait ölüm sayılarına sağlık istatistiğinde yer vermediği gerekçesiyle Sağlık Bakanlığını eleştiren Genel Başkan Derya Uğur “Sağlık hizmetlerinde üstü örtülmeye çalışılan gerçeklerin bedelini; hekim bulamayan, randevu alamayan yurttaşlarımız sağlığı ile ödemektedir” dedi.

“2020’DE YAYINLANAN BİRÇOK VERİ VE TABLONUN 2019 YILINA AİT OLDUĞU GÖRÜLDÜ”

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Derya Uğur, Sağlık Bakanlığı tarafından dün açıklanan “Sağlık İstatistiği Yıllığı 2020” ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Uğur, şu değerlendirmeleri yaptı:

“1950 yılından bu yana düzenli olarak her yılın eylül ayında kamuoyuyla paylaşılan ‘Sağlık İstatistikleri Yıllığı’, 2019 verileri 2020’de yayınlanmamıştı. 2019 yıllığının 2021’de yayımlanmasının ardından ‘Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2020’ ise 2022 yılında yayınladı. Ancak, Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2020’de yayınlanan birçok veri ve tablonun 2019 yılına ait olduğu görülmüştür. Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2020’de, Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2019’da yer alan pek çok tablo değiştirilmeden tekrar yayınlanmıştır.

“SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK İSTATİSTİKLERİ YILLIĞI 2020’YE GÖRE COVİD-19 HİÇ YAŞANMAMIŞTIR”

Ana Tanı Gruplarına ve Cinsiyete Göre Ölüm Nedenlerinin Dağılımı, Ölüm Nedenleri Dağılımının Uluslararası Karşılaştırması, Ana Tanı Gruplarına Göre Ölüm Nedenlerinin Dağılımı, Tanı Gruplarına ve Cinsiyete Göre Seçilmiş Nedenlerin Yaşa Standardize Erken Ölüm Hızları vb. ölüm rakamlarının da içinde bulunduğu tablolar Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2019’da kullanılan tablolardır. Covid-19 salgının kasıp kavurduğu, binlerce ölümün yaşandığı 2020 yılına ait ölüm sayıları yer almamaktadır.

Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2020’de yer alan “Yıllara Göre Enfeksiyon Hastalıklarının Vaka Sayıları” başlıklı 2020 yılına ait verilerinde bulunduğu tabloda AIDS, Kızamık, Sıtma, Tüberküloz hastalıkları yer alırken Covid-19 yer almamıştır. Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2020’de Covid-19’a ilişkin hiçbir bilgi yer almadığı gibi, covid-19’un adı dahi geçmemiştir. Yani Sağlık Bakanlığı Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2020’ye göre Covid-19 hiç yaşanmamıştır.

“GERÇEKLERİN ÜZERİ ÖRTÜLMEYE ÇALIŞILMAKTADIR”

Covid-19 sürecini, başından beri şeffaflıktan uzak bir şekilde yürüten Sağlık Bakanlığı, verileri gizleyerek gerçeklerin üzerini örtmeye çalışmaktadır. 2021’in nisan ayından bu yana da Sağlık Bakanlığı, şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedellerini gizlemeye başlamıştı. Yurttaşlarımızın açık, şeffaf ve doğru bilgi edinme hakkı vardır, bilim insanlarının çalışmalarını sürdürebilmeleri için verilere ihtiyacı vardır. Hiçbir bilim insanı Türkiye’de Covid 19 salgınına ilişkin bilimsel bir analiz yapacak durumda değildir.

Yorumlar (1)
hakan 4 hafta önce
Neleri yutturdular daha hala bu millet aymadı.
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?