PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlık Bakanlığı Çalışanlarından Bakanlık Önünde Üvey Evlat mıyız Eylemi!

Sağlık Bakanlığı merkez teşkilatı ile bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapan sağlık çalışanlarının toplu sözleşme masasında kazanılan yüzde 20'lik zamdan muaf tutulmaları nedeniyle Bakanlık önünde eylem yaptılar.

Sendika 26.01.2022, 07:46 Zeynep Elmalı
Sağlık Bakanlığı Çalışanlarından Bakanlık Önünde Üvey Evlat mıyız Eylemi!

Memur Sendikaları Konfederasyonu'na (Memur-Sen) bağlı Sağlık-Sen Bakanlık Şubesi üyeleri, Ankara Şehir Hastanesi acil servisi önünde bir araya geldi. Sağlık Bakanlığı merkez teşkilatı ile bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapan sağlık çalışanlarının sabit ek ödemelere yapılan yüzde 20 artıştan yararlanamamasına tepki gösteren sağlık çalışanları, 'Yüzde 20 sabit ek ödemede adalet istiyoruz' yazılı pankart açıp, düzenlenmenin tüm sağlık çalışanlarına yönelik yapılmasını istedi.

'Çalışanlar arasında çok ciddi haksızlık var'

Grup adına açıklama yapan Şube Başkanı Tahir Eren, Sağlık-Sen olarak haksızlığa, adaletsizliğe, eşitsizliğe ve ayrımcılığa hiçbir zaman müsamaha göstermediklerini ve göstermeyeceklerini söyledi.

Sağlık çalışanları için eşitlik, hakkaniyet ve adaleti savunduklarını ifade eden Eren, "Kamuda görev yapan 1 milyon sağlık çalışanı, Sağlık Bakanlığı binasında idare ediliyor. Ama bu binadaki çalışanlar arasında çok ciddi bir haksızlık var. Haksızlığın nedeni, toplu sözleşme ile sabit ek ödemelere yapılan yüzde 20'lik artışın, bu binada görev yapan bazı çalışanlardan esirgenmesi. Aynı haksızlık, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu çalışanları ile araştırmacı kadrosundakilere de yapılıyor.

Bakanlık merkez teşkilatının yanı sıra, saymış olduğum bu kurumlarda olup da haksızlığa uğrayan kişilerin sayısı yaklaşık 2 bin 500. Sağlık-Sen'in toplu sözleşme kazanımı olan yüzde 20'lik sabit ek ödeme artışından yüz binlerce kişi yararlanırken, maalesef bu 2 bin 500 kişi yararlanamıyor. Soruyoruz hep birlikte, neden? Bu insanlar sağlık çalışanı değil mi? Elbette sağlık çalışanı. O halde bu haksızlık neden yapılıyor. Biri de çıkıp bunun izahını yapsın" dedi.

'Çözüm odaklı adımlar bir an önce atılsın'

Başkan Eren, 2 bin 500 sağlık çalışanının yok sayılmasına, emeklerinin hor görülmesine rıza göstermediklerini belirterek, "Aynı bakanlığa bağlı, aynı kurumda ve aynı işi yapan çalışanların, farklı mevzuatlara tabi oldukları gerekçesiyle farklı ücret almaları, 'eşit işe eşit ücret' ilkesine de aykırıdır. Bu uygulama apaçık bir eşitsizliktir. Bu eşitsizliği reddediyoruz. Geçtiğimiz hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık Komisyonu üyesi milletvekillerimizi ziyaret ettik ve bu mağduriyet hakkında bilgi verdik. Bu ayrımcılığa son verilmesi gerektiğini, sorunun çalışma barışına büyük bir darbe vurduğunu ifade ettik. Buradan bir defa daha sesleniyoruz; yanlışın neresinden dönülse kardır. Yeter ki iyi niyetli çözüm iradesi ortaya konsun. Yeter ki çözüm odaklı adımlar bir an önce atılsın. Yeter ki çalışma barışı daha fazla zedelenmesin" diye konuştu.

Yorumlar (9)
HEKİMLERDE ALMADI 4 ay önce
EY SENDİKA YÜZDE 20 Yİ ALMAYAN HEKİMLER İÇİN DE EYLEM YAPSANA!!!
gat 4 ay önce
Masa başında oturan ile yoğun bakımda çalışanı bir tutan sistem yogun bakımda çalışsınlar sahada çalışsın utanmazlar.
an 4 ay önce
Sendika başkanı hastanede çalışan üyelerine sahip çıkmıyor masa başında oturan üyelerine sahip çıkıyor.
sağlık 4 ay önce
sizde çalışan memurlar ayakta mı onlarda masa başında
bitmeyen çalışma 4 ay önce
meclis nerede meclis çalışmıyor mu. sağlıkçının zammını çıkaramadınız daha bu nasıl çalışma. bitmek tükenmek bilmeyen çalışma.
abdullah 4 ay önce
bak nediyim. gelsinler hastanelerde sabit zammıyla çalışsınlar
ben bakanlıkta oturayım. var mısınız!?
bak açık çek sunuyorum. dürüst olun dürüst.
hastanelerdekiler pandemide çalışırken evinizde yatıyordunuz
( sanki ne iş yapıyorlarda)
sıcak servisle işe git gel hastanelerdekiler
ceplerinden yol parasıyla yağmur çamur pandemi gidip gelsinler!
gel kardeşim al sabit zammını.
ben geleyim oturayım orada servisle gidip geleyim .
sıcak serviste her şeye cak cak yapmayacağıma da söz veriyorum.
Hadi ula ordan!?!
sağlık 4 ay önce
çok istiyorsan sende gel yasakmı var
üvey tabi ispat burda 4 ay önce
neden üvey? çünkü sağlıkçının taban maaşına değil sabitine 300 lira zam yaptınız. çünkü bundan sonra gelecek zamlardan yararlanmayalım diye. niye üvey? çünkü ağır şartlar altında çalışıyoruz . karşılığını alamıyoruz. niye üvey? çünkü yarım gün çalışan bir öğretmen yaz tatili kar tatili korona tatili yapan tüm memurlardan daha düşük maaş alıyoruz. idari izinlerden yararlandırılmıyoruz. erkekn emekli olamıyoruz. emekli olunca yine en öteki olacağız.....daha yazayımmı. çok var
sağlıkçının hakkı 4 ay önce
hakkımız neden hala ödenmiyor. bu kadar çığlık nasıl duyulmazz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
24
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?