PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlık Bakanlığı Çalışanını İzliyor

Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık hizmeti sunan kurumlarda zaman zaman tartışma konusu olan kamera marifetiyle çalışanların izlenmesine yeni bir uygulama getirilerek 112 Ambulanslarının ön kabinlerinin içini yani sağlık çalışanlarını izleyen yeni kameraların takılması 112 çalışanlarını çileden çıkardı.

Sendika 21.08.2022, 14:21 Cansu Polat
Sağlık Bakanlığı Çalışanını İzliyor

Bazı 112 personellerinin iddiasına göre görüntü kaydının yanında, ses kaydı da alan kameralar takıldı. Ve yenileri takılmaya devam ediyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı ve BASK Genel Başkan yardımcısı Ahmet DOĞRUYOL, Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarımızda zaman, zaman bu ve buna benzer tartışmaların yaşandığı, çoğu zaman yargı kararlarıyla sonuç alındığını ifade ederek özellikle sağlık çalışanlarının kabine kamera koymanın yersiz olduğunu söyledi.

DOĞRUYOL, Sağlık Bakanlığımız Bünyesinde Acil Sağlık Hizmeti sunan Ambulanslarımızın sürekli trafikte olması, zaman zaman yaşanan sağlıkta şiddet ve trafik kazalarında delillere ihtiyaç duyulduğu bir gerçektir. Ancak, daha önceki süreçte ambulanslarımızın arka tarafına bakan, arkadan gelen araçları gören kamera mevcutken yeni uygulamayla ön yolu gören, aynı zamanda sağlık personellerimizin oturduğu ön kabini yani tamamen personellere yönelik takılan kamera hukuka uygun değildir. Çalışana yönelik kamera kullanımı, İşveren işyerinin iş sağlığı güvenliğini ve denetimini sağlamak içindir. Kabine personellerin izlenmesine yönelik kamera koymak ilgili kişi yada kişilerin temel hak ve özgürlüklerine müdahale ettiği için kanuna uygun değildir. Bu çerçevede özellikle ambulanslarımızın ön kabinlerine konmuş olan kameraların sökülmesi ve yenilerinin takılmaması gerekmektedir. Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığına başvurumuzu yaptık. Gelecek olan cevaba ve kameralarla ilgili yapılacak olan iş ve işleme göre yargıya başvuracağız. Çalışma ortamının izlenmemesiyle ilgili pek çok yargı kararının da bulunduğunu ifade eden DOĞRUYOL, konunun takipçisi olduklarını, yapılacak tüm iş ve işlemlerin kanunlar çerçevesinde yapılması gerektiğini ifade etti.

Yorumlar (7)
Sağlık emekçisi 1 ay önce
Trafikte yaşanan tartismalarda kanıt niteliği taşıması için yapılsaydı bu olay, öndeki yolu gören kamera yeterli olacakti, fakat personeli gören ve ses kaydeden kameraların konması bence kesinlikle mobing ve iş huzurunu bozmak, ayrıca dinlemekte kişilik haklarına zarardır. Görüntülerin nereye gittiği belli değil kimin izlediği belli degil tüm kurumlara koyulsun madem dinlenme odalarına konulsun. Olurmu öyle birşey olmaz. O zaman bu kameralarda kaldırılsın. Konulması gereksizdi ne için konulduğuda çok belli, buda bir tür mobingdir.
112 att 1 ay önce
Dogru bir uygulama ambulansin ici resmi olarak mesai yapilan yerdir özel hayat degildir
Saglik 1 ay önce
Senin mesai yaptığın alan ile ambulansın alanı bir değil saçma sapan yorum yapma ufacık alan hem görüntü hem ses kaydı hicbir şekilde yapılamaz kanuna uygun bir uygulama değil. Bakanlık buralara boşa masraf ediyor..
112ci 1 ay önce
Kkm de gorevlisin herhalde
Cerrahpaşa'dan Bir Hemşire 1 ay önce
Kabine personellerin izlenmesine yönelik kamera koymak ilgili kişi yada kişilerin temel hak ve özgürlüklerine müdahale ettiği için kanuna uygun değildir demişsiniz haklısınız ama o kamera kullanımı çalışanların beyaz kod/tehdit şiddet anında vs onların aktiflesecek nitelikte olursa doğru kullanım olmuş olur.Diğer türlü sağlık çalışanlarında anksiyete, psikolojik baskı, stresi arttıran kötü kullanıma açık hal alabilir..Gereksiz saçma saygısız yorum yapanlar var onları kınıyorum/ambulanslar elbette özel mülk değil karı atmak vs.nasıl yorumlar bunlar sizi zihniyetiniz kirli lütfen edebinizi takının
Saglikci 1 ay önce
Çok güzel uygulama ambulansa kârı falan atmazlar
Att.Ahmet Çayır 1 ay önce
112 att Beyin lens mi ?
26
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?