PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Öz Sağlık İş 500 TL Karşılığında Üye mi Topluyor?

Hak İş Konfederasyonu bağlı Öz Sağlık İş Sendikasının sağlık işçilerine yönelik 500 TL karşılığında üye topladığı ileri sürülerek Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Sendika 25.08.2022, 15:42 25.08.2022, 18:30 Cansu Polat
Öz Sağlık İş 500 TL Karşılığında Üye mi Topluyor?

Üniverste Hastanesinde çalışan bir sağlık işçisi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçeyle başvurarak işçilerin hesabına yatırılan 500 liralık para dekontlarını da savcılığa teslim etti.

Suç duyurusunda şunlar kaydedildi:

“Son zamanlarda hastanemiz işçilerinden, Öz Sağlık-İş isimli sendika çalışanlarının kendi sendikalarına üye olmalarını, üye oldukları takdirde kendilerine 500 TL ödeme yapılacağına dair tekliflerin geldiğini, hatta büyük bir kısım işçinin bu sendikaya geçiş yaparak sendikaya üye oldukları ve sendikaya ait banka hesaplarından geçiş yapan işçilerin hesaplarına 500 TL ödeme yapıldığını öğrenmiş bulunmaktayım. Yaptığım araştırmada, söz konusu sendikanın şikayetçi olduğum yönetim kurulu üyelerince bu yönde bir resmi bir karar alınmak suretiyle ve sendika gelirlerinden yapıldığını öğrenmiş bulunmaktayım. Bu nedenle yönetim kurulu başkan ve üyelerinin tamamından şikayetçiyim

Her ne kadar Öz Sağlık-İş Sendikası söz konusu ödemeleri Kasım 2021 tarihinde yapılan Genel Kurul kararına dayanarak yaptığını çeşitli mecralarda ilan etmekte ve ekte örneğini sunduğumuz dekontlardan da görüleceği üzere, ödemeleri 28 Nisan 2022 tarih ve 03.172 sayılı karara istinaden yaptıklarını belirtmişseler de bu eylem ve işlemlerinin ve aldıklarını iddia ettikleri genel kurul kararlarının kanuna açıkça aykırı olduğu aşikardır."

"ÜYE KAYDETMEK İÇİN PARA ÖDEMESİ HUKUKA AYKIRIDIR"

Dilekçe şöyle devam etti:

"Görüldüğü üzere Öz Sağlık-İş Sendikası, açıkça kanuna ve Anayasa’ya aykırı olarak, hukuka aykırı bir şekilde menfaat elde edebilmek adına işçilerinin iradelerini sakatlayarak kendi sendikalarına üye olmaya zorlamaktadır. Kanuna açıkça aykırı olan bir genel kurul ya da yönetim kurulu kararının herhangi bir hukuki sonuç doğurmayacağı da bilinmektedir. Kaldı ki başka bir sendikanın üyelerini kendi sendikasına kaydetmek için kanuna ve hukuka aykırı olarak para ödenmesi, aynı zamanda ahlaka da aykırıdır.”

USULSÜZLÜK İDDİASINI MAHKEMEYE GÖTÜRDÜ, REDDEDİLDİ

Öte yandan Öz Sağlık-İş genel kurulunun usulsüz olduğu iddiasıyla da dava açıldığı ortaya çıktı. Eski Öz Sağlık-İş Yalova Şube Başkanı Meliha Melek Kocaer’in, sendikanın üçüncü olağan genel kurulunda usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla açtığı dava, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 6. Hukuk Dairesi’ne taşındı. Kocaer, istinafa verdiği dilekçede, genel kurul delegelerinin usule aykırı bir şekilde hukuksuzca belirlendiğini ileri sürdü. Kocaer, “Hatta sahte seçim tutanakları düzenlenerek, hiç delege seçimi yapılmadan seçimler yapılmış gibi gösterilerek delegeler belirlendi” dedi.

Kocaer, iddiasının delegelerin genel kurul tarihindeki HTS kayıtlarına bakılarak doğrulanabileceğini belirtti. İstinaf, 20 Haziran 2022 tarihinde, iddiaları doğrulayacak yeterli delil sunmadığı gerekçesiyle Kocaer’in başvurusunu esastan reddetti.

Yorumlar (5)
Uzman doktor 1 ay önce
Daha beteri de var. Ağrı daki İŞKUR müdürünün yaptığı gibi de olabilirdi. Belki de oluyordur.
Başkaldıran koyun 1 ay önce
Bizde öz sağlık iş temsilcileri bu sendikadan ayrılırsanız hiç birşey alamazsınız asgari ücret alırsınız, haklarınızı kaybedersiniz diyerek millete yalan söylüyor. İnsanlarda korkup çıkamıyor.
4d işçi 1 ay önce
öz-sazlık işin 193.829 kişi üye sayısı var. her ay 193.829 kişiden 1 günlük yevmiye sendika aidat kesiyor.
günlük yevmiye 300 tl olduğunu varsayalım. 193.829x300=58.148.700 yapar. 58.148.700 tl yi birde 12 ile çarpın yılda nasıl işçinin cebinden para çıkıyor onların cebine ne kadar giriyor...
bu 4d işçiler bu kadar saf sadece 1 ayda bizden bu kadar aidat keserken işçiden bütün sosyal haklarını tayin, ye değişikliği erken emeklilik v.s. her hakkını öz sazlık iş savunacak sanıyor. bu kafayla bu 4d işçilerden bir halt olmaz.
Obito 1 ay önce
Diğer boş işler sendikası kesmiyor mu ? Elle tutulur ne yapıyor çocuk sırt çantası dağıtmaktan başka Allah bilir sen onu da alamamışsındır :D
ysp 1 ay önce
valla ben 500liraya hemen üye olurum .para veren altın bulsun
14
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?