Ordu Şehir Hastanesi, Rant ve talan projesidir

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Ordu İl Temsilcisi Hikmet Pala, Ordu Büyükşehir Belediyesince Belde Evler, Durugöl ve Şahincili’de yüksek katlı imar planlarının iptalinin umut verici olduğunu belirterek, Şehir Hastanesi ihanetinden de vazgeçilmesi gerektiğini savundu.

Sendika 20.07.2019, 17:39 20.07.2019, 20:09
Ordu Şehir Hastanesi, Rant ve talan projesidir

Durugöl'deki sulak alanın halkın kullanıma açacağım diyerek satın aldıktan sonra Özel Proje Alanı haline getirildiğini söyleyen Pala, Belde Otel'in de yıkılarak yerine 18 katlı konut yapımına başlandığını ancak Büyükşehir kararıyla durdurulduğunu hatırlattı.

"Tıp Fakültesi Hastanesi yapılmalı"

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Eskipazar’daki 10 Milyon lira harcanarak çok kötü bir biçimde yapılan Botanik Park, paldır küldür yıkılarak Şehir Hastanesi’ne tahsis edildi. Burada şehir hastanesi olamayacağı iki nedenle çok açıktır. Birincisi, bu alan Ordu bölgesini Türkleştiren Hacıemiroğulları’nın başkentidir ve 1420 sonrasında da Osmanlı döneminde 400 yıl Ordu vilayetinin idari merkezidir. Tarihsel kalıntılar bulunmaktadır. İkincisi, bir tarafı Terzili tepesi diğer tarafı Karacaömer tepesi ile çevrilidir. İki yükseltinin arasındaki Civil deresinin taşıdığı alüvyonla oluşan ve dibi su olan bu düzlüğe hastane yapılması kaynak israfıdır, hastaların şifa bulmasının önünde engeldir. Ordu Üniversitesi’nin Cumhuriyet Kampüsü’nde Tıp Fakültesi olarak ayrılmış bir arazi beklemektedir. Buraya Tıp Fakültesi yapıldığında Ordu’nun hastane sorunu çözülmüş olacaktır. Şehir Hastaneleri modeli bir sağlık projesi değildir, bir rant projesidir. Çünkü Şehir Hastanesi devlet hastanesi değildir. Bedelsiz olarak tahsis edilen hazine arazisi üzerine şirketler tarafından yapılan bu hastanelerde Sağlık Bakanlığı kiracıdır. Sahibi özel şirket olan bu hastane için Sağlık Bakanlığı en az 25 yıl boyunca kira ödeyecektir.

"Rant ve talan projesidir"

Ordu’ya şehir hastanesi yapıldığında mevcut hastaneler kapatılacaktır, böylece yeni hasta yatağı oluşmayacaktır. Ayrıca sağlık bakanlığı hastane yatakları için %70 doluluk oranı garantisi vermektedir. Hastane dışındaki yapıları şirket işletmekte, hastanenin bütün bakım, onarım, yemek, temizlik, bilgi işlem gibi giderleri de sağlık bakanlığı tarafından üstlenilmektedir. Şehir hastanelerinde görüntüleme ve laboratuvar gibi “ileri teknoloji ve yüksek maliyet” gerektiren hizmetleri  ile fizik tedavi rehabilitasyon, radyoloji, radyasyon onkolojisi, patoloji gibi hizmetleri şirketler Sağlık Bakanlığı'na satacak ve bedelini alacaktır. Hastane içinde ve çevresinde yapacakları ticari alanları da şirket işletilecektir. Kısacası Şehir Hastanesi bir sağlık projesi değil rant ve talan projesidir. Ordu’nun ihtiyacı olan ise Tıp Fakültesi Hastanesidir."

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?