PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Önder Kahveci: Yemek Yardımından İşçiler Bütünüyle Faydalanırken Memurlar Ücret Karşılığında Faydalanıyor

Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, artan konut fiyatları, işçi yemek ücreti ile memur yemek yardımı ve kamu personeline ödenen giyim yardımları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Sendika 11.11.2022, 14:42 Cansu Polat
Önder Kahveci: Yemek Yardımından İşçiler Bütünüyle Faydalanırken Memurlar Ücret Karşılığında Faydalanıyor

Kamu Sen ve Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’yi etiketleyerek yaptığı açıklamasında, özellikle büyük şehirlerde memurlar için yaşamanın git gide zorlaştığını, hatta imkansız hale geldiğini ifade ederek ülkede konut sorunu olduğunu söyledi.

Konut fiyatlarındaki fahiş artışın, kiraların da kontrolsüz şekilde yükselmesine neden olduğunu söyleyen Türk Sağlık Sen Genel Başkanı, bu durumdan dolayı özellikle büyük şehirlerde ve konut sayısının sınırlı olduğu illerde memurların bütçelerine uygun ev bulmakta zorlandıklarını dile getirdi.

Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, ortalama bir memur maaşının sosyal yardımlar da dahil edildiği halde 10.421 lira olduğunu söyleyerek “memurun özellikle istanbul, Ankara gibi aylık 5- 6 bin lira dolayına kadar yükselen kira giderlerini karşılamasının ve ailesini geçiş indirmesinin mümkün olmadığını” söyledi.

Kahveci: Yemek Yardımından İşçiler Bütünüyle Faydalanırken Memurlar Ücret Karşılığında Faydalanıyor

Geçtiğimiz günlerde işçilerin yemek ücretlerinde yapılan artışa dikkat çeken Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, işçi yemek ücreti 17 liradan 55 liraya çıkarıldığını ve özel sektör çalışanlarına ödenecek yemek yardımlarının vergi dışında tutulduğunu söyleyerek, “Buna karşın kurum ve kuruluşlarda kamu görevlilerimiz Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği uyarınca kendi bütçelerinden günlük 2,07 TL ile 10,09 TL yemek bedeli ödemek zorundadır. Yemek hizmeti sunulmayan kurum ve kuruluşlarda ise memurlara yapılacak yemek yardımı konusu büyük bir sorundur.”dedi.

Kahveci açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

Yönetmelikte memurlara yemek yardımı nakit olarak verilmiyor. Bu nedenle yemek hizmeti sunulmayan kurumlarda memurlarımız başka kurumların yemekhanelerine gidiyor. Çoğu zaman bu kurumlarda yemek sıkıntısı yaşanıyor ve memurlar kendi imkânlarıyla öğünlerini geçiştiriyor.

Dolayısıyla sunulmakta olan bir hizmetten işçiler bütünüyle faydalanırken bazı memurlar belirli bir ücret karşılığında faydalanabilmekte yemek hizmeti olmayan kurumlarda ise kamu çalışanlarının yemek konusu büyük bir çileye dönmektedir.

Bütün dünyada artan enerji fiyatları ülkemizde de akaryakıt fiyatlarını etkilemekte, ulaşım giderleri aile bütçesi içinde giderek daha fazla yer kaplamaktadır. Hal böyle iken memurlarımızın çoğunluğu için bir servis hizmeti sunulmadığı gibi ulaşım yardımı da yapılmamaktadır.

Memurlarımıza ödenmekte olan giyim yardımları konusu da düzenlenmeyi bekleyen bir başka alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Nakit ödenen giyim yardımının günün şartlarına göre yeniden belirlenmesi ve tüm memurlarımızı kapsayacak şekilde genişletilmesi yerinde olacaktır.

Görülüyor ki, ekonomik gelişmeler memurlarımızı zorlamakta, artan enflasyon zorunlu harcamaları yükseltirken maaşları da sürekli eritmektedir.

Bu durum, kamu çalışanları açısından özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyükşehirler olmak üzere konut ve ulaşım sorununun yaşandığı illerde görev yapmayı adeta çileye dönüştürmektedir.

Bu nedenle kamu çalışanlarının yemek yardımı konusunun güncellenmesi, servis ve ulaşım yardımlarının tüm memurları kapsayacak şekilde genişletilmesi ve kira ve giyim yardımı gibi sosyal yardım kalemlerinin müktesebata eklenmesi bir zorunluluk halini almıştır.

Yorumlar (28)
Şef Garson 4 hafta önce
SOSYAL MEDYADAN MI HAK ARANIYOR? SAYIN BAŞKAN.. HEKİMLER GİBİ YAPSANA GREVİNİ..
attci 4 hafta önce
sağlık sektörü 2 büyük sendikadan daha büyüktür.Bunlar 2 çift söz söylerler makamlarını korurlar .Memura sağlıkcıya zerre faydanız yok sizin .Varsa hodri meydan...
sm 4 hafta önce
Yıllardır çivi çaktınız o koltuklara il yönetimleri dahil bir işe de yaradığınız yok bırakın artık başka yüzler gelsin bakalım onlar nasıl mücadele edecek
44 4 hafta önce
SAYIN BAŞKANIM GÜNDEMDE SADECE EYT VE SÖZLEŞMELİLER VAR.YHS NIN HİÇ SIKINTISI YOK ALLAH RAZI OLSUN.. HANGİ YEMEK ALLAH AŞKINA 2351 VHKİ 9 YILDIR 300000 TL KAYIPTA BU ÜLKEDE SINAV KAZANMAK SUÇMU.2351 VHKİNİN VE YHS NIN VEBALİ SİZİ İFLAH ETMEZ.ALLAH SORSUN.
memur 4 hafta önce
Başkan amerikayı yeniden keşfetmiş .kendisini tebrik ediyoruz başarıların devamını diliyoruz.YAŞASIN HÜRRİYET..YAŞASIN HÜRRİYET SAĞLIK SEN
44 4 hafta önce
MUHAMMET BAŞKANIN İLERLEYEN ZAMANDA ETKİSİ TUSUNAMİ GİBİ OLACAK.DEMEDİ DEMESİNLER,SENDİKADAN EKART ETTİĞİNE BİRİLERİ PİŞMAN OLACAK.
sağlık personeli 4 hafta önce
sayın başkan bu resmen çifte standart yemek parası yol parası izine ayrıldılar mı tatiller sayılmıyor sabah kahvaltısı emekli oldular mı maaşları düşmüyor emekli ikramiyeleri memura göre iki üç kat fayla peki sayın başkan sizler kimi temsil ediyorsunuz memurlara bu hakları neden elde edemiyorsunuz
ali 4 hafta önce
sayın başkan hangi işçiler sağlıkta yemek parası alıyor söylede bizde alalım ben öyle birsey almadım 12 yıldır yataklı devlet hastanleri ve diş hastanelerinde yemek ihalesi olduğu için bize yemek parası vermiyorlar hani verseler leş gibi yemek yemeyiz
ali oğuzlar 4 hafta önce
bu açıklalamaşrı lkimse duymuyor,görmüyor.. yapılmaıs gereken bellidir. EYLEMM Onu da sizin sendika YA PA MAZ !
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın