Önder Kahveci: Memur Maaşı Temmuz'da Yüzde 1,36 Eridi

Türkiye İstatistik Kurumu, Temmuz 2019 enflasyon oranını %1,36 olarak açıkladı. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Temmuz ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Önder Kahveci: Memur Maaşı Temmuz'da Yüzde 1,36 Eridi

Memur maaşlarının Temmuz ayında %1,36 oranında eridiğine değinen Kahveci, “Artık enflasyona endeksli maaş zamlarından kurtulmalıyız.” dedi. 

Kahveci açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  

TIKLAYIN

“Temmuz ayında memur maaşlarına %5 zam yapılmıştı. Temmuz enflasyonu ise %1,36 olarak açıklandı. Böylece Haziran ayında yıllık %15,72 olan enflasyon oranı Temmuz ayında %16,65’e yükseldi. Yani memura verilen ikinci altı aylık zam olan %5’in, %1,36’sı daha ilk aydan erimiş oldu. Memurun elinde 2019’un kalan altı aylık bölümü için %3,35 zam kaldı.

TÜFE’de bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda ve alkolsüz içeceklerdeki artış %18,21, konut harcamalarındaki artış ise %16,05 oldu. Bu durumda vaz geçilmez harcama grubu olan gıda ve barınma harcamaları, memurun cebini adeta yangın yerine çevirdi. Buradan yola çıkarak memura verilen cüzi zammın yetmeyeceği ve maaşların bu yıl da eriyeceği daha ilk aydan anlaşıldı.

Reel veriler göz önünde bulundurulduğunda, TCMB’nin 2020 yılı için açıkladığı enflasyon hedefi olan %8,2 oranının tutturulamayacağı ve Türkiye Kamu-Sen olarak 2020 yılı için %10+%10 olan memur zammı talebimizin gerçekçiliği görülmektedir. Toplu sözleşme görüşmelerinin devam ettiği bu dönemde, tüm bu verilere bakılarak, artık maaş zamlarında enflasyon hedefinin temel alınmasından vaz geçilmesi ve ekonomik gerçeklere göre karar verilmesi zorunlu hale gelmiştir.

Şu anda sürmekte olan toplu sözleşme görüşmeleri bir anlamda fırsat olarak karşımızda durmaktadır. Bu gerçekler ışığında hükümetin ve yetkili konfederasyonun büyük bir sorumluluğu bulunmaktadır. Gerek mevcut enflasyon verileri, gerekse Türkiye Kamu-Sen’in teklifleri önümüzde dururken memurun yeni bir hezimetine neden olacak bir karar, bütün kamuoyu vicdanında sorgulanacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2019, 15:27

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
hemşire sağlık mem
hemşire sağlık mem - 3 ay Önce

memur maaşları erimiş miş ya başkan ne diyorsunuz Allah aşkına türk sağlık seninde başkanı olarak önce sağlık çalışanlarının maasını düzeltin eflasyonla uğraşana kadar yeni işe başlayan bir bekçi bile 4800 tl maaşa lıyorken bir polis 6200 tl doğuda ki 7200 tl bir asket 8000 tl üzeri bir öğretmen 6000 tl üzeri bir zabıta 6000 tl bir belediyedeki teknisyen 5500 tl alırken biz sağlıkçılar herşey dahil zaten son 6 yıldır döner sermaye 0 sıfır tl 4600 tl alıyoruz konunuz önce bu olmalıdır emsallerimizden kat kat geriye gittik

sag mem
sag mem - 3 ay Önce

ya başkan 1 ile 3 ile rakamlarla eflasyonla uğraştığınız kadar sağlıkçıların maaşları için bir şeyler yapın artık yeter deyin en az maaş 6000 tl olsun değin ki ancak böyle düzeltilir maaşlrımız yoksa rakamlarla uğraş dur.yeter artık değin üyelerimizle birlikte meydanlara çıkalım sarı sendika gelmez ama biz bu şekilde gönülleri kazanırız üyelerimiz için birsey yaptığımız herkesçe görülür

Hakki
Hakki - 3 ay Önce

Haklisinizsa samimi degilsiniz. Hukumetin ortagisiniz. Samimi iseniz ortakligi bitirin.

SIRADAKİ HABER