PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Önder Kahveci: Çalışanlar Arasında Ödemelerde Uçurum Oluştu

Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği ile ilgili ödemelerde çalışanlar arasında uçurumlar oluşturulduğunu, bazı çalışanların yok sayıldığını söyledi.

Sendika 25.08.2022, 15:31 Cansu Polat
Önder Kahveci: Çalışanlar Arasında Ödemelerde Uçurum Oluştu

Kahveci, Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliğinin ardından taban ve teşvik ödemesi düzenlemelerinin hayata geçtiğini belirterek üniversite hastanelerinde de yakın zamanda düzenleme yapılacağının YÖK Başkanı tarafından açıklandığını söyledi.

Son yayınlanan aile hekimliği ile ilgili yönetmelik değişikliğinde de çalışanlara ödemeler konusunda çok ciddi farklar olduğu, cezaların arttırılarak bir suça iki ceza olmaz karinesinin yok sayıldığı görülmüştür. Olumsuzluklardaki bu benzerliklerin bize anlattığı çalışanları mağdur eden bakışı açısının devam ettirildiğidir.

Sağlık Bakanlığı merkez teşkilatının olmadığı, araştırmacılardan 112 Acil Sağlık Hizmet sunucularına kadar birçok kesimi yok sayan, birinci basamakta hizmet sunan sağlık çalışanlarını ötekileştiren düzenlemeleri kabul etmemiz mümkün değildir.

Yardımcı hizmetler sınıfındaki görev yapan personeller ile genel idari hizmetleri sınıfında görev yapan bir kısım unvanlı personeller için belirlenen taban ücretin tavana takılması gibi tuhaf bir durum nedeniyle ödeme yapılmamıştır.

Reformdan kasıt değişim ve dönüşüm ise tüm çalışanları memnun edecek, kapsayıcı ve adaletli genel bir düzenleme olması zarurettir.

Ödemelerde çalışanlar arasında oluşturulan uçurumlar, bazı çalışanların yok sayılması, aldıkları performansın gerisinde taban ücrete mahkum edilen çalışanlar olması ve ödemelerin disiplin soruşturması ve ihtar puanlarının kıskacına konulması gibi durumlar kabul edilemezdir.

Reformdan kasıt sadece düzeltme ise bu da makul ölçülerde kabul edilebilir bir düzeltme biçimi olmamıştır.

Performansa dayalı ek ödeme sistemi ve diğer ödemeler konusunda temel sıkıntı adaletsizlik ve çok düşük olmaları iken yönetmelik düzenlemelerinde nüans değişiklikleri buna bir çare üretememiştir.

Kamu sağlık hizmetlerinde görev yapan çalışanların büyük bir kısmının beklentilerinin karşılanmadığı düzenlemelerin gerçek anlamda bir reforma dönüşmesi için mutlaka bu düzenlemelerde düzeltmeler yapılmalı, Çalışanları mağdur eden hükümler düzenlemelerden çıkarılmalıdır.

Pandeminin ağır şartlarında fedakârca hizmet üreten tüm sağlık çalışanları için gerçek anlamda memnun edici düzenlemeler hayata geçmelidir.

Tabiri caizse reform değil bu anlamda yeni bir çağ açılmalıdır. Yeni bir tavır ortaya konulmalıdır. Çözüm için bu şarttır.

Türk Sağlık-Sen olarak mücadelemiz tüm sağlık çalışanları adına yürütülmektedir. Tüm platformlarda çalışanlar için doğru bildiklerimizi yapmaya devam edeceğiz. Söz konusu düzenlemelerde çalışanlar aleyhine olan hususlar ile ilgili tüm hukuki süreçler işletilecek, çözüm adına gereken her adımda atılacak, mücadeleden asla taviz verilmeyecektir.

Önder KAHVECİ
Genel Başkan

Yorumlar (63)
Hekim 1 ay önce
Sağlık personeli kendini kendi statüsünde ve seviyesindekilerle kıyaslasın.hekimlerin yakasından düşün artık .sendikanızda doktor kaldı mı acaba.Yardımcı sağlık personelleri kendilerini profesör Dr la kıyaslayacaklarnerdeyse
Yavvkkkes 1 ay önce
Ek ödeme oranları gayet makuldur, sadece rakamlar azdır. Herkes yaptığı döner sermaye katkısına göre oranlanmıştır, bu yönetmelik seyyanen zam yönetmeliği değildir. Ve bakan 39 branşa bi beklenti oluşturmadı, hekimler eylem yaptı 15 ağustosu bekleyin dedi, hekimlerle toplantı yaptı 15 ağustosu bekleyin dedi, size kimse 15 ağustosu bekleyin demedi, siz kendinizi olaya dahil etmeye çalıştınız, ama bu sefer yemezler, aldınız hekim dışı %20 yi size yeter, ha hekimler sayesinde kaptınız 700 ü yine iyisiniz...
TKeeeessla 1 ay önce
Çarpıtma diyen arkadaş, maaşlar zaten neredeyse eşit, orantılı zam dediğin aynı miktarda zam oluyor, bu şartlarda herkes kolayca olunabilen 39 branşı seçer, sana sorarım; sen çocuğunun bu şartlarda doktor olmasını ister misin? Umarım anlamışsındır.
çarpıtma 1 ay önce
eşdeğeriz diyen yok . orantılı zam istiyor sağlıkçı. bir tutmuyoruz kendimizi bir profla. nasılda o tarafa eğiyorsunuz konuyu. fesatlık bu. biz kimseyle eşdeğer değiliz. sadece kendi çapımızda hakkımız olanı almadık. orantısal bir hata var ek ödemede bunu dile getireceğiz hep
yps 1 ay önce
senin statün ne birader dr luk statü mü bir meslek. utan
gerçek 1 ay önce
Yeni açılacak şehir hastaneleri için , açılacak illerde parti teşkilatlarında kuyruklar başladı. Belediye de kadro önerilenler bile sağlık var iken , hastane var iken belediyede ne işim var diyor.( hani belediye işçisi daha çok alıyor ya ) Girerken büyük çaba , girdikten sonra hekim maaşına göz koy. Vay anam vay. YSP hizmetleri ( ebe ve hemşire hariç ) taşeron şirketlerden sağlanmalı . En azından şehir hastanelerinde.
Dr pediatri 1 ay önce
Artık bırakın bunu dogru hemşire vs az alıyor kardeşim böyle makas nerde var,ister trol de ister eleştir onlarada 2500 verilmeliydi biz den bazıları vali hakim demiyormuydu..
İş barışçısı 1 ay önce
İşinize gelmeyince iş barışı. Napıcan hekimin verdiği tedaviyi mi uygulamayacaksın? Nedir bu iş barışı safsatanız. İş barışı zaten bozulmuştu 2021 son çeyreğinde yapılanlarla. İş barışınızı yesinler sizin hshshshhshsh. Adalet yavaş yavaş sağlanıyor, daha ne haklar alacağız sizler aynen izleyeceksiniz...
Hemşire 1 ay önce
tabii ki sağlıktakiler kendi içinde kıyaslama yapacaktır. Hekimin maaş artışı sağlıktaki iş barışını bozacaktır net bir şekilde ve tüm twiterdaki fenomen hemşireler de buna destek veriyor.

Keşke yönetmelik çıkmasaydı ve iş barışı bozulmasaydı. Ne güzel herkes yakın alıyordu şimdi arada uçurum var
Sağlık çalışanları 1 ay önce
Çıkın eylem yapın o zaman ne boş boş konuşuyorsunuz
Hemşire 1 ay önce
sayın başkan aralıktaki gibi haksız zamma karşı eylemler düzenleyelim bakalım paşa paşa nasıl yönetmeliği geri çekiyorlar
Nerdenbildin 1 ay önce
Hdhshshshs Evet beyin cerrahıyım, özel bi hastaneyle anlaştım, geçiş için dhy bitmesini bekliyorum, bunca yıl hakkım yendi ve bundan sonraki meslektaşlarımın hakkının yenmesine müsaade etmem, heryerdeyiz artık, her alanda yüzünüze vuracağız gerçekleri ve şunu söyliyeyim; işiniz artık çok zor çünkü yeri gelir 50 saat uyumadan ameliyat yapabilen,nöbet tutan bi kitle var karşınızda...
Hemşir 1 ay önce
Hshshshshsh aralık sayesinde hekimleri bir araya getirdiniz, teşekkürler. Bundan sonra hekimler aleyhine hiç bir durumu sistem kaldıramaz. O yüzden kimse buna cesaret edemez artık, seçimlere kadar böyleyiz...
doktora cevap 1 ay önce
gören dicek beyin cerrahı. bi yürü git. sesiniz zaten ancak hekim dışı personele çıkıyor. sizi adam yerine bir tek biz koyuyoruz haberiniz yok.
Dr 1 ay önce
Yolunuz açık, istifa edin özelde iş bulursanız asgari ücrete çalışırsınız!! Hekimler ses çıkarmadı diye iyice azdınız..
Hemşire 1 ay önce
oy potansiyelimiz herkesin ailesi ile 10 milyon ama asıl zammı alan 90bin hekimm saçmalık
Boşluk 1 ay önce
B.c’nin kendisi de biliyor gerçekleri ama itiraf edemiyor, popülist söylemlerle hak aranmaz, saha tozu yutmak gerekli.
Tanım 1 ay önce
10 milyon insanın yapamayacağı şeyi 90 bin hekimin yaptığını gösterir senin bu cümlen, teşekkür ederiz hekimleri bu kadar değerli gösterdiğiniz için.
Hemşire 1 ay önce
bulut cerrah da aynısını demiyor mu hadi ona sesinizi çıkarsanıza
Daha çok emek 1 ay önce
Bu ülkede günlük 2.8 milyon pol. Yapılmıyor mu hatırlatalım. Ayrıca oyunu parayla satmak değil midir bu?
Hekime 1 ay önce
Emeğe değil oy potansiyeline göre mi zam verilecekti?
sağlıkçı 1 ay önce
700 tl verdiler, vergiden 900 tl kestiler. adı sağlıkçıya iyileştirme oldu.
VHKİ GİH MEMUR 1 ay önce
VHKİ GİH MEMUR HAKKIMIZI SAVUNUN YAZIN KARDESİM
V.h.k.i 1 ay önce
Günaydın yenimi fark ettiniz
Hemşire 1 ay önce
ya siz hastaya bile sağlıkta bulunmuyorsunuz size ne oluyor
kartal 1 ay önce
112 1. basamak entegre hastaneler gib yh. hepsi görmezden gelindi...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
26
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?