PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Mesleki Sorumluluk Kuruluna İlk Dosya Gönderildi

Bir diş hekiminin mesleğinin icrası ile ilgili olayda İstanbul Valiliği tarafından verilen soruşturma iznine HEP SEN tarafından açılan karşı dava neticesinde Bölge İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Sendika 21.06.2022, 16:50 Cansu Polat
Mesleki Sorumluluk Kuruluna İlk Dosya Gönderildi

Soruşturma dosyasının Sağlık Bakanlığı Mesleki Sorumluluk Kuruluna gönderilmesine oybirliğiyle karar verilirken kısa süre önce kurulan Sağlık Bakanlığı Mesleki Sorumluluk Kuruluna yargı kararı sonrası gönderilen ilk dosya olarak kayıtlara geçti.

“27.05.2022 günlü, 31848 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7406 sayılı Kanun’un 14. maddesi ile 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’na eklenen Ek madde 18’de “Yükseköğretim Kanununun 53 üncü maddesinde yer alan soruşturma usulüne tabi olanlar hariç olmak üzere, kamu veya özel sağlık kurum ve kuruluşları ve vakıf üniversitelerinde görev yapan hekim ve diş hekimleri ile diğer sağlık meslek mensuplarının sağlık mesleğinin icrası kapsamında yaptıkları muayene, teşhis ve tedaviye ilişkin tıbbi işlem ve uygulamalar nedeniyle yapılan soruşturmalar hakkında 2/12/1999 tarihli ve 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun hükümleri uygulanır.

Soruşturma izni, Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan Mesleki Sorumluluk Kurulu tarafından verilir. Mesleki Sorumluluk Kurulu, özel sağlık kurum ve kuruluşları ve vakıf üniversitelerinde görev yapan hekim ve diş hekimleri ile diğer sağlık meslek mensupları bakımından il sağlık müdürlüklerinde görevli başkan veya yardımcılarını da ön inceleme yapmak üzere görevlendirebilir. Soruşturma izni verilmesine ilişkin 4483 sayılı Kanunun 7 nci maddesindeki süreler, iki kat olarak uygulanır. Mesleki Sorumluluk Kurulunun kararlarına karşı Ankara Bölge İdare Mahkemesine itiraz edilebilir.”

Yorumlar (1)
Musti 1 hafta önce
Ak parti ilçe belediyeleri yol yemek 4700tl alıyor perişan hicmi duyan yok
23
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?