Memurlar Vergi Diliminin 60 Bin liraya Çıkarılmasını İstiyor!

Ekonomik sıkıntı içerisinde olan memurlar yıllık yüzde 20 vergi dilimi olan 24 bin lira gelir vergisi matrahının 2022 yılı için en az 60 bin liraya çıkarılmasını ve yüzde 27 vergi diliminin ise tüm bordrolu çalışanlar için kaldırılmasını istiyor.

Sendika 17.12.2021, 17:37 Zeynep Elmalı
Memurlar Vergi Diliminin 60 Bin liraya Çıkarılmasını İstiyor!

Yazgan, yazılı açıklamasında, 2022'de uygulanacak asgari ücrete ilişkin değerlendirmelerde bulundu, kamu görevlileri için bazı talepleri dile getirdi.

Yeni yılda uygulanacak asgari ücretin, net 4 bin 253 lira 40 kuruş olarak belirlendiğini ve buna göre mevcut asgari ücrette yüzde 50,5 oranında ve 1427 lira 50 kuruş artış yapıldığını anımsatan Yazgan, "Ülkemizde asgari ücretle geçim sağlayan yaklaşık 6 milyon kişiyi doğrudan, aile fertleriyle birlikte dolaylı olarak ülkemizin çok büyük kısmını etkileyen asgari ücrete yüzde 50 oranında artış yapılması toplum adına, emek adına bizleri sevindirmiştir. Bunu takdir ediyor ve bundan mutluluk duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

En düşük memur maaşının asgari ücretin altında kalmasının, memurlar üzerinde olumsuz etki yarattığını ancak asgari ücretteki artışın aynı zamanda memurlarda büyük bir beklenti oluşturduğuna işaret eden Yazgan, ek zam protokolüyle bu mağduriyetin giderilmesini talep ettiklerini bildirdi.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Kamu çalışanlarının ve bilhassa sözleşmeli personelin vergi mağduriyeti yaşadığına dikkati çeken Yazgan, sözleşmeli personelin brüt sözleşme ücretinin tamamının vergi matrahına dahil edilmesi sonucu, yıl içerisinde vergi dilimlerinin yüzde 15'ten yüzde 27'ye kadar çıktığını, verilen zammın, bu vergi kayıplarını karşılamadığını vurguladı.

Kamu çalışanları üzerindeki bu vergi yükünün alınması gerektiğini bildiren Yazgan, tüm kamu çalışanlarının ve özellikle 4B sözleşmelilerin yıl içerisinde vergiden kaynaklı maaşlarında bir ücret kaybı yaşamamaları için bir reforma ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Yusuf Yazgan, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Öncelikle tüm kamu çalışanlarının maaşlarında asgari ücret kadar vergi muafiyeti getirilmelidir. Şayet bu mümkün değilse yıllık yüzde 20 vergi dilimi olan 24 bin lira gelir vergisi matrahının 2022 yılı için en az 60 bin liraya çıkarılması ve yüzde 27 vergi diliminin ise tüm bordrolu çalışanlar için kaldırılmasını talep ediyoruz. Aksi takdirde verilecek zam bir anlam ifade etmez ve kamu çalışanları yüksek gelir vergisi ve yüksek enflasyon karşısında ezilmiş olacaktır. Bu konuda olumlu adımlar atılmasını bekliyor ve talep ediyoruz."

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (9)
O memurlar yüzünden 1 ay önce
Sendikasından istifa etmeyen memurlar yüzünden bu haldeyiz zaten!
Memur 1 ay önce
Sandıkta AKP'ye selam verecegiz
Hemşire 1 ay önce
Sandıkta AKP'ye ne yapacağımızı göstermeliyiz
Doktor 1 ay önce
Akparti zamanında memur siyaset konuşabildi devlet dairelerinde iktidara hükumete hakaret edebildi bu kadar özgürlük çok bunların istedikleri gelsinde görsünler 20 yıldan önce ki halleri
RntgnTkn 1 ay önce
Bırak hocam bu zihniyete bir şey anlatamazsın. Bir musibet bin nasihatten iyidir. Yaşamaları lazım, yaşadılarsa hatırlamaları lazım. Zaten millet olarak yapılanları çok çabuk unuturuz.
Haberin başlığı vergi dilimi 1 ay önce
Ama vergi dilimi ile ilgili konuşan yok,biz millet olarak bu yüzden ileri gitmiyoruz. Çok yazık üzülüyorum hepinize siyaset diye diye ne hale gelmişsiniz.
ŞAHISA ÖZEL VERGİ 1 ay önce
ŞAHISA ÖZEL VERGİ ALINSIN.
https://vasistdas.de/almanyada-vergi-siniflari/
ALMANYADAKİ VERGİ SINIFLARI BUNLAR. HERKES AYNI VERGİYİ VERMİYOR. BÖYLE BİR DÜZENLEME ACİLEN GELMELİ. EVİ KİRADA OLANLA KENDİ MÜLKÜNDE OTURAN AYNI VERGİYİ VERMEZ. EŞİ ÇALIŞANLA ÇALIŞMAYAN AYNI VERGİYİ VEREMEZ. EVLİ BEKAR AYNI VERGİYİ VEREMEZ. A KENTİNDE YAŞAYAN İLE B KENTİNDE YAŞAYAN AYNI VERGİYİ VEREMEZ. 1 ÇOCUĞU OLAN İLE 2 ÇOCUĞU OLAN AYNI VERGİYİ VEREMEZ.
Mert 1 ay önce
Benim anlamadığım 6bin tl maaş alan işçi yıllık 50bin tl üzeri kazancı vergilendirilecek ama 6 bin tl maaş alan memurun tüm geliri vergilendirilecek. Bu nasıl oluyor anayasaya aykırı değilmi böyle birşey
Göktan 1 ay önce
3 ay zamlı maaş alacağız oda kış yakıtına gidecek. Sonra maaş yine aynı . Vergi dilimi zaten 3 kuruş maaş alan ları mağdur ediyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-11
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?