Memurlar Ankara'da Seyyanen Bin Lira Zam İstiyor!

kamuda toplu sözleşme görüşmeleri öncesi KESK Ankara Şubeler Platformu taleplerini sıralayarak 2021 yılının ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere kamu emekçilerinin maaşlarına seyyanen 1000 lira zam istedi.

Sendika 17.07.2021, 13:33 Güler Sağlam
Memurlar Ankara'da Seyyanen Bin Lira Zam İstiyor!

KESK Ankara Şubeler Platformu, kamuda toplu sözleşme görüşmeleri öncesi taleplerini sıralayarak 2021 yılının ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere kamu emekçilerinin maaşlarına seyyanen 1000 lira zam istedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Ankara Şubeler Platformu, 2 Ağustos’ta başlayacak toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde taleplerini basın açıklaması ile duyurdu. Platform adına KESK Dönem Sözcüsü Sacit Ünalmış’ın yaptığı açıklamada “Yaşamlarımız ekonomik müjdelerinizden, reform paketlerinizden, çılgın projelerinizden ve doymak bilmeyen sermayedarlarınızdan daha az kıymetli değildir” denilerek kamu emekçilerinin maaşlarına 2021 yılının ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere bin lira seyyanen zam yapılması talep edildi.

İşsizliğin, geçim derdinin ve düşük ücretlerin hayatların sönmesine, ailelerin dağılmasına ve çocukların çalışmak zorunda kalmasına neden olduğu savunulan açıklamada siyasi iktidarın bu tabloya karşı gözlerini yumduğu, kulaklarını tıkadığı ifade edildi.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Haziran ayı resmi enflasyon oranı üzerinden verilen zam daha maaşlara yansımadan temmuz ayından geçerli olmak üzere elektriğe yüzde 15 zam yapıldığına dikkat çekilen açıklamada “Siyasi iktidarın kaşıkla verdiğini kepçeyle alma politikası yıllara kıyaslandığında ise kaşığın giderek küçüldüğü, kepçenin ise devasa boyutlara ulaştığı herkes tarafından çok iyi biliniyor” denildi.

“GREVLİ ÖZGÜR TOPLU SÖZLEŞME MEKANİZMASI”

Açıklamada KESK’in toplu sözleşme sürecine dair talepleri şöyle sıralandı:

“En düşük kamu emekçisi maaşı; kira, yakacak, ulaşım gibi sosyal ödemelerle yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır. Maaşlarda hedeflenen enflasyon oranında değil, yaşanan gerçek enflasyon oranında, satın alma gücündeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak artış yapılmalıdır. Elektrik, doğalgaz, su, akaryakıt, ekmek, toplu taşıma gibi temel ihtiyaçlara yapılan zamlar geri alınmalı, söz konusu temel ihtiyaçlara zam yapılmamalıdır. Tüm yükü emekçilerin sırtına yıkan vergi adaletsizliğine son verilmelidir. Sadece geçtiğimiz yılın kayıplarını telafi etmek için maaşlarımız 2021 yılının başından itibaren geçerli olmak üzere seyyanen 1000 TL artırılmalıdır.

Demet ARAN - ANKARA (Anayurt)

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
Diplomalı yoksul 5 ay önce
Sağlıkçının maaşı vasıfsız işçi maaşına denk geldi diplomaları yırtın. Diploma işe yaramıyor memlekette
kerim 5 ay önce
NE KADAR SENDİKA VARSA ALAYININ DA TAAAAAAAAAAAA
Sağlıkçı 5 ay önce
Sağlıkçıya seyyanen vermeyen sağlıkçının yüzüne bakmasın
ALİ 5 ay önce
VALLAHİ ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN. MAALESEF BİZİM SENDİKALAR RAHMETLİ OLDU.
Kadir 5 ay önce
2009 -2010 yıllarında tüm memeurlara farklı zamanlarda 5 kez seyyanen zam yapıldığında birtek sağlık çalışanlarına bu zamdan yararlanması şimdi ise en düşük memur maaşıni sağlık çalışanları alıyor geçmişte verilmeyen bu zamlardan dolayı sağlık çalışanlarınin emsali devlet memurunun seviyesine çıkarılması gerekiyor
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?