PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Memur Sendikalarından Yüzde 30 Zamma İtiraz! 12 Ocak’ta İş Bırakacaklar

Hükümetin ocak ayı memur maaş zammını %30 olarak açıklamasının ardından yapılan zamma tepkiler dinmezken, Kamu Konfederasyonları Platformu 12 Ocak’ta iş bırakma kararı aldı.

Sendika 08.01.2023, 19:24 Cansu Polat
Memur Sendikalarından Yüzde 30 Zamma İtiraz! 12 Ocak’ta İş Bırakacaklar

%13’ü bulan ek zamla beraber %30’a çıkan memur zammına sendikaların tepkisi artıyor.

Kamus Konfederasyonları Platformu, 12 Ocak tarihinde seyyanen zam başta olmak üzere 5 temel taleple iş bırakma kararı aldı.

7 Konfederasyonu bir araya getiren Platform, hükümetin taleplerini kabul edene kadar eylem sürecini devam ettirileceği belirtildi.

Birleşik Kamu-İş, Hak-Sen, BASK, Çalışan-Sen, Şehit Gazi-Sen, YurtSen ve Anadolu-Sen’den oluşan Kamu Konfederasyonları Platformu, toplusözleşmede memuru temsil eden Memur-Sen ve Kamu-Sen dışındaki tüm sendikaları eyleme davet etti.

EN AZ YOKSULLUK SINIRI

Beş temel talepleri bulunduğunu açıklayan platform bunları şöyle sıraladı:

Her ay enflasyon farkı maaşlara seyyanen eklensin.

Kamu çalışanları ve emeklilere insanca yaşayabileceği hayat standartları sağlansın. Kamu çalışanlarına en az yoksulluk sınırının üzerinde ücret verilsin.

Kamu çalışanlarının gelir vergisi dilimi yüzde 15’te sabitlensin.

AKP ve MHP oylarıyla getirilen yüzde 2 üye barajı kaldırılsın.

Kamu çalışanlarına ücretsiz kreş, ulaşım, yol, yemek, kira yardımı ve fazladan çalıştığı her saat için ek mesai ücreti verilsin.

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, uyarı eylemlerinin 12 Ocak’ta iş bırakarak başlayacağını belirtti. Daha sonra da uyarı eylemlerinin devam edeceğini söyleyen Balık, “Eylemler sürekli artacak şekilde devam edecek. Gerçekten zor durumdayız. Hükümet bunları dikkate almadığı, yandaş konfederasyonlarla işi çözdüğü sürece bizler de yeni yol ve yöntemler aramak zorundayız” dedi.

‘KEPÇEYLE ALIYORLAR’

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici de her şeyin fiyatının yüzde 100 arttığına dikkat çekti.

Asgari ücret yüzde 55 artırılırken memur ve emekli maaşlarındaki yüzde 30’luk artışın kabul edilemeyeceğini dile getiren Öğretici, en düşük emekli maaşının asgari ücretin üzerine, en düşük memur maaşının da 25-26 bin lira olan yoksulluk sınırının üzerine çıkarılması için mücadele ettiklerini söyledi.

Öğretici “Verdiklerini kepçeyle geri alıyorlar. Vergi yıl içinde önce yüzde 20 sonra yüzde 27’ye çıkıyor. Memur maaşı 2015’te asgari ücretin 3 katı iken şimdi 1.5’a düştü. Taleplerimiz kabul edilmezse eylemlilik sürecine birlikte devam edeceğiz” dedi

Yorumlar (3)
Yhs 3 hafta önce
Yhs ali yalçın gibi adamlar burada olduğu sürece memur ezilme mahkumdur
Vatandaş 3 hafta önce
Eylem kararı alan Sendikaları mızı tebrik eder diğer sendikaların da aynı kararlılığı göstermesini bekliyoruz.
ebe 2 hafta önce
bu yapılan memura ayıp çalışanız diyede köle degiliz
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.