PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Memur Sen Maliye Bakanlığı’ndan Memur Vergi Matrahlarının Artırılmasını İstedi

Yetkili konfederasyon Memur Sen Hazine ve Maliye Bakanlığı’na gönderdiği yazı ile memurlara uygulanan vergi matrahlarını nedeniyle yaşanan gelir kaybının giderilmesi için vergi dilimlerinin artırılmasını talep etti.

Sendika 18.08.2022, 15:26 Cansu Polat
Memur Sen Maliye Bakanlığı’ndan Memur Vergi Matrahlarının Artırılmasını İstedi

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın tarafından imzalanan yazıyla arz talep dengesinde yaşanan değişimler ile ülkede konum fark etmeksizin ürün teminindeki çıkmazlara dikkat çekilerek enerji krizi ve savaş ortamı sonrasında enflasyonun tahmin edilmediği ölçüde yükselmesine dikkat çekildi.

6. Dönem Toplu Sözleşme’de Memur-Sen’in “Gelir Vergisi Muafiyeti” ve “Vergide %15’i aşan kısmın iade edilmesi” teklifinin hatırlatıldığı yazıda; asgari ücret tutarı kadar gelir vergisi muafiyeti uygulamasının önemli ve kapsayıcı olduğu dile getirilirken 2022 yılı Ocak ayında belirlenen vergi dilimlerinin 2021 yılına göre %34 oranında artırmış olmasına rağmen asgari ücretli dahil olmak üzere başta kamu görevlilerinin, %20’lik hatta %27’lik vergi dilimlerine girerek önemli bir gelir kaybı yaşadığı aktarıldı.

2022 yılı Temmuz ayı itibariyle asgari ücrete yapılan ara zamla birlikte vergi muafiyeti tutarlarının arttığını ancak vergi dilimlerinde düzenleme yapılmamasından kaynaklı olarak başta kamu görevlileri olmak üzere sabit gelirlilerin azımsanmayacak tutarda gelir kaybı yaşadığı, enflasyon baskısını daha derinden hissettiği vurgulandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na gönderdiği yazıda kamu görevlilerinin maaş ve ücret artışlarının geri alınır nitelikte olmaması için vergi muafiyeti ile atılan önemli adımı destekleyici nitelikte vergi dilimlerinin yeniden belirlenmesi ve 6 aylık enflasyon oranında artırılması talep edildi.

Yorumlar (3)
bagımsız saglıkcı 2 ay önce
ali yalcın efendi toplu şözleşmede aklın nerdeydi Allahtan korkun işiniz gücünüz şov yapmak
Sağlık 2 ay önce
Çok güzel bir konuya el atılmış,tebrikler,umarım iyi bir matrah artışı olur.
Mantıklı 2 ay önce
Mantıklı hekimler hemen %35 lik dilime giriyor en azından yılın son 1-2 ayı girmeleri sağlanmalı.
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?