Memur Sen Maaşlara Yüzde 20 Zam ve Gelir Vergisinin Yüzde 15'e Sabitlenmesini İstedi!

"Maaşlar Seyyanen Zamla Yükseltilmeli, Mali Haklar İyileştirilmeli" diyen Memur Sen tarafından yapılan açıklamada özetle "En Düşük Devlet Memuru Maaşının %20'si Oranında Seyyanen Zam Yapılmalı", "Gelir Vergisi Oranları %15'te Sabitlenmeli", "Ek Ödemeler Artırılmalı" ve "Enflasyon Farkı Tazminatı Ödenmeli" talepleri sıralandı.

Sendika 24.03.2021, 00:24 24.03.2021, 00:35 Güler Sağlam
Memur Sen Maaşlara Yüzde 20 Zam ve Gelir Vergisinin Yüzde 15'e Sabitlenmesini İstedi!

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de Covid-19 ve pandemi’nin etkisi ve diğer bileşenlerin katkısıyla; ekonominin makro-mikro verileri, bütçe gösterge ve gerçekleşmeleri, enflasyon faiz ve kur tarafının oran ve değişimleri, belli sosyal kesimler açısından daha fazla olacak şekilde kayıp, sorun ve sıkıntı üretmektedir.

2020 yılı enflasyonu %14,6, Merkez Bankası politika faiz oranı 2020 Ocak’ta 11,25  iken 2020 Aralık’ta ise %17, 2020 Ocak ilk iş günü 5,95TL olan dolar kuru  aynı yılın son günü 7.41 TL olmuştu. Bütün bu veriler, 2020 yılının kamu maliyesi ve bütçesinden daha az olmayacak şekilde kamu görevlilerinin maaş ve bütçelerinde de kayıp ve zarar üretmiştir.

2020 yılı bütünü itibariyle oluşan bu fotoğraf, 2021 yılının ilk üç ayında da benzer bir içerikle kendini göstermiştir. Faiz, enflasyon ve kur tarafında oluşan oran ve rakamlar; kamu görevlilerinin maaşlarında, ücretlerinde ve diğer mali haklarında kamu işvereni ve maliyesi eliyle telafi, tazmin ve temin sorumluluğunun sergilenmesini gerektiren seviyeye ulaşmış görünüyor.

Bilindiği gibi 2020 ve 2021 yıllarında kamu görevlilerinin maaş ve ücretleri ile diğer mali haklarında yapılacak artışlar, iyileştirme ve sair değişimler;  5. Dönem Toplu Sözleşme süreci kapsamında Kamu İşvereninin teklifleri ve Kamu İşveren tarafı temsilcilerinin takdirleri doğrultusunda Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararıyla belirlenmiştir.

2020 yılında %4+%4 maaş artış oranına karşın yıl sonunda (birinci ve ikinci altı ay için enflasyon farkı oluşan bir şekilde)  %14,60’lık enflasyon gerçeği bir tarafta duruyor. Diğer taraftan 2021 yılı için ise %3+%3 şeklinde maaş artış oranlarına karşın yıl sonu enflasyon hedefinin %11’in üstünde, enflasyon tahminin ise %15’ler seviyesinde olması gibi bir gerçeklikte vardır.

İçinde bulunduğumuz hafta kur tarafında %15’lere yaklaşan sert artış gerçekleşmiştir. Diğer taraftan ise Merkez Bankası politika faizini %17’den 2 baz puan ve yaklaşık %11,70’lik oransal artışla %19’a yükseltmiştir. Kaba tabirle dolara yüzde 10, faize yaklaşık %12 oranında zam yapılmıştır. 

Aralık 2020’den bugüne faiz %15’den 4 puanlık  ve %26’lık bir artışla %19’a çıkması, kurda yaşanan %10-%15 bandında gerçekleşen sert yükseliş ve yıllık enflasyonun %15’ler, yıl sonu enflasyon tahminin %13-%14 seviyesinde olması gibi görünür veriler karşısında; kamu görevlilerinin maaşlarındaki ve mali haklarındaki erimenin,  bütçelerindeki sarsılmanın, alım güçlerindeki azalmanın görülmemesi imkansızdır.

Ayrıca, yakın dönemde açıklanan Ekonomi Reform Paketi içeriğinde, kamu görevlilerinin ve yetkili temsilcisi konumundaki Konfederasyonumuzun ve sendikalarımızın beklentilerine, taleplerine ve teklif ve tepkilerine uygun cevap niteliğinde hüküm ve hedeflere ne yazık ki yer verilmemiştir.   

Kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerinde 2020 ve 2021 yılı açısından (Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun keyfi, gerçeklere kayıtsız, ekonomik verilerle uyumsuz kararıyla) gerçekleşen yetersiz/adaletsiz/hakkaniyetsiz maaş-ücret artışlarının telafi ve tazmin edilmesini gerektiren süreçler yaşanmış, sonuçlar gerçekleşmiştir.

Maaşlar Seyyanen Zamla Yükseltilmeli, Mali Haklar İyileştirilmeli

Özetle kamu görevlilerinin maaşları ve bütçeleri, kamu maliyesi ve kamu bütçesinden daha az olmayacak şekilde mevcut gelişmelerden olumsuz etkilenmiş ve etkilenmeye devam etmektedir. Bu sonuç, Kamu İşvereni’nin gerçeklerle uyumlu teklif sunmamasının ,Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun ise gerçek duruma gözlerini ve  gerçekleri ifade eden beyanlara kulaklarını kapatmasının eseridir. Kamu İşvereni ve  Hakeminin birlikte ürettiği bu sonucu telafi ve tazmin etmek ise hiç kuşkusuz siyasi iradenin, hükümetin ve kamu yönetiminin ortak görev, yetki ve sorumluluk alanındadır.

Bu itibarla; kamu görevlilerinin maaşlarında, ücretlerinde, bütçelerinde ve mali haklarında yaşanan erimenin, kayıpların ve sarsıntının sona ermesi giderilmesi  amaç ve hedefleriyle;

 # a) Kamu görevlilerinin maaşlarına Ocak ayından geçerli olmak üzere  en düşük devlet memuru maaşının %20’si oranında seyyanen zam yapılması,

 # b) Kamu görevlilerinin gelir vergisi oran ve matrahları nedeniyle yaşadıkları kayıplarının giderilmesi ve gelir vergisi oranlarının %15 olarak sabitlenmesi,

 # c) Kamu görevlilerinin yararlandıkları ek ödemelerinin faiz ve kur tarafında oransal noktada gerçekleşen sert artışlarla uyumlu olacak şekilde  (aynı oranda) artırılması,

 # d) Kamu görevlileri Hakem Kurulu kararıyla  hüküm altına alınan 5. Dönem toplu Sözleşme çerçevesinde oluşan enflasyon kaynaklı maaş-gelir kayıplarının münhasıran hesaplanmak suretiyle enflasyon farkı tazminatı adıyla kamu görevlilerine (01 Ocak 2020’den bugüne  oluşan zararın defaten ödenmesi suretiyle) ödeme yapılması

talep ve tekliflerinin uygulamaya konulmasını sağlayacak yasal ve yönetsel düzenlemelerin Nisan ayı içerisinde hayata geçirilmesini bekliyoruz. İnsani kalkınma ve  adalet bunu gerektirir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (23)
Osman 5 ay önce
%20 zammı ancak işçi sendikaları alır memur sendikaları konuşur işçi sendikaları yapar
adem 5 ay önce
Ben sağlık memuruyum temızlık personelı ile aynı maaş alıyorum.sendika bu işi haletmezse 3 ay içinde kesinlikle istifa edeceğim.
Nail 5 ay önce
Bu malı, meli dediğiniz maddeleri hep sayıklıyorsunuz yada bu malı, meli lerden hangisini kazandınız hak olarak bence hiç bir şey yapmayın bizide sinir sistemimizi bozup durmayın lakin kendiniz diyorsunuz enflasyonu farkı evet ezildik yorulduk bittik ama onurumuzu yitirmedik alın o malı, melilerinizi siz kullanın daha iyi seyahat edip fotoğraflar çektirip üst makamlara el pençe durursunuz ama artık gerçekleri görün İSTENMİYORSUNUZ
sağlık çı 5 ay önce
Ne güldüm ama gecenin 2 sinde nöbette,hep milletvekili oldunuz memursen ve sağlık sen yöneticileri,sattınız üyelerinizi,bizleri,bakın gece 2,daha gözümü kırpmadım sabaha kadarda kırpamayacağım,bizlerin hakkı yedirilir mi...
Salim 5 ay önce
Birileri artık gitmeli
Mehmet 5 ay önce
Olmayacak dua,olsun biz yine amin diyelim.amin
Bilal 5 ay önce
EK ODEME KADAR TAŞ DÜŞSÜN BAŞINIZA INSALLAH ISTEMIYORUZ ARKADAŞ Benim alacağım 200 300 lira doktor efendilerimiz alacak 15 bin lira yere batsın ek ödemeniz ISE YARAMAZ SENDIKA halen ek ödeme diyor EK ÖDEME DEGIL TEK ÖDEME ISTIYORUZ
Nöbetteki memur 5 ay önce
Bir haberin içinde memur-sen,özelliklede sağlık-sen geçiyorsa anında beddua edesim geliyor.o derece tiksindim bunlardan
Ruhsuz 5 ay önce
Haysiyet gurur onur artık ayağa düştü bunlar sayesinde .insan onuru için Yaşar
vhki 5 ay önce
sağlık sen kaç yıldır ne almış bunları alacak alacağı sadece yüzde 3
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?