Memur Sen İsyan Etti: Dolar Arttı, Hayat Pahalandı, Memur Geçinemiyor!

Memur toplu sözleşme görüşmelerinde yetkiyi elinde bulunduran Memur-Sen, artan döviz kuru ve enflasyon oranları yüzünden memurların dayanma gücünün iyice zayıfladığını belirterek memura destek paketi açılmasını istedi.

Sendika 08.11.2020, 12:58 09.11.2020, 09:58 Güler Sağlam
Memur Sen İsyan Etti: Dolar Arttı, Hayat Pahalandı, Memur Geçinemiyor!

Ekonomik kriz yüzünden geçim şartlarının her geçen gün zorlaşması yetkili sendika Memur-Sen'i bile isyan ettirdi.

Artan döviz kuru ve enflasyon yüzünden memurun alım gücünün düştüğünü, dayanma eşiğinin iyice zayıfladığını bildiren Memur-Sen, hükümetten patronlara verildiği gibi memura da destek paketi verilmesini, ‘kamu görevlileri emek/hizmet teşvik paketi' açılmasını istedi.

Memur-Sen sürpriz çıkışını, Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın yerine Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul'un imzasını taşıyan açıklamayla yaptı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın döviz kurundaki artışın halkı etkilemediğine ilişkin sözlerinin aksine Memur-Sen, açıklamasının büyük bölümünde döviz artışının yıkıcı etkilerine dikkat çekti.

Ekonominin içinde bulunduğu durumdan memurlardan işçilere kadar herkesin olumsuz etkilendiğine işaret eden Memur-Sen, açıklamasında şu tespitlerde bulundu:

ŞUNU HERKES KABUL ETSİN!

* Kur, enflasyon ve faiz tarafındaki olumsuz seyir, emek tarafının bütçesine zarar veriyor. Şunu herkesin görmesi ve kabul etmesi gerekir ki; artan kur, enflasyon, faiz, emtia fiyatları reel kayıp üretiyor. Memurun gelir rakamları sabit, gider rakamları ise sürekli yükseliyor ve bu durum kamu görevlilerinin alım gücünü, dayanma eşiğini sürekli aşağıya çekiyor.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

DOLAR VE ALTIN UÇTU

* Sendikalarımızın uyarıları kulak ardı edilerek açıklanan toplu sözleşmenin resmi gazete yayımlandığı Ağustos 2019'da 5.82 TL olan dolar, 2020 Kasım ayında 8.53 TL'ye yükselmiştir. Dolar bu süre zarfında yüzde 46.56 artmıştır. Aynı dönemde gram altın 250 TL'den 527 TL'ye yükselerek yüzde 110 artış göstermiştir.

* Ekonomik dengelenme, ekonomik büyüme, sosyal maliyeti düşürme devletin emek tarafının payını artırmasıyla sağlanabilir. Ekonomik parametrelerdeki olumsuzluğu gidermenin yolu, emek tarafını desteklemekten ve bütçeden aldıkları payı yükseltmekten geçer.

DEVLET CÜSSESİNİ GÖSTERSİN

* Alım gücü düşen memurların sorunlarını çözmek için devlet cüssesini göstermeli, bütçesini kullanmalı. Yani, enflasyona karşı koruma, kura karşı sığınak, faize karşı dayanak olmak için kamu görevlilerinin maaşlarına, ücretlerine ve diğer kalemlerine hesap makinesinin artı tuşuyla, çarpı tuşuyla destek olmalı, katsayıları, göstergeleri artırmalıdır.

BİZİM MAAŞLARI DA GÜNCELLEYİN

* Enflasyon, büyüme, dolar, kur, faiz tahminleri güncellenirken kamu görevlilerinin maaş tutarları, harcırah rakamları, ek ödeme katsayıları, fazla çalışma, yan ödeme kalemleri, zam ve tazminatlara ilişkin oran, katsayı ve göstergeleri de güncellemek, yükseltmek, adil paylaşımın çizgisine doğru yukarı çekmek gerekir

sözcü/Kamubiz

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (8)
Murat 8 ay önce
Memur-sen başı en az 30 bin,sağlık-sen başı en az 27 bin maaş alıyor.bugun memuru düşünüyor gibi açıklama yapan bu zatlar toplu sözleşme masasında memura %3'ü,%4'ü uygun gören kişilerdir.korona yüzünden 100'den fazla sağlık personeli vefat etmişken bunlar hak almak,hakları savunmak yerine kornayla eylem yapan tiplerdir.
doktor hemşire 8 ay önce
Hükümet memura ve işciye seyyanen ZAM yapsa çok isabetli olur
Adige//Onlar gecinemiyor sa 4d li ne yapsın 8 ay önce
Onlar gecinemiyor sa 4d li ne yapsın , memurların yüzde 80inin altında 80//200bin TL lik arabalar var evleri var biraksinlar bu işleri hele iki maaş giren memurlar hiç ağlamasın çocukları özel okullardan başka yerde okumuyor biraz da işçi ye birazda emekciye bakın dışarda fabrikada çalışanlara bakın anaları ağlıyor milletin memur çayından kahvesinden çalışmaya fırsat bulursa aldığı maaşı sorgulasin
Attdyt 8 ay önce
Ne dertlerle ne çilelerle okuyup bir yerlere gelenleri ve okumadan taşeron işçisiyken kadro alan işçiler var . Biz NEDEN OKUDUK O ZAMAN ? Kimse okumasın doktor olmasın hemşire olmasın öğretmen olmasın o zaman ???? asgari ücret ve işçi statüsünde çalışıp kendini memur ile bir görmek anlamsız . Hemşire de doktor ile kendini bir görmesi anlamsız . Arada makas farkı olacak ama çok açılmadan olmalı . Bekçi 5-5.5 alıyor adam bir yerden birilerini buluyor işini çözüyorlar . Lisans hemşire 4.5 alıyor ki bunun 3 bini ana maaşı . Neden okuyoruz ki ? Bulalım aracı birini o zaman bekçi olalım , var mı böyle saçma sapan bir şey ? Memur geçinemiyor asgari ücret alan ne yapsın diyor Arkadaş , okusun gelsin bir yerlere kardeşim elinden tutan mı var ? Taşeronlara kadro verdi devlet biz memurlar ne dedik buna , ben şahsi olarak sevindim . Kıyaslama yapanlar lütfen böyle anlamsızca hareket etmeyin ve herkes kendi haklarını savunsun
YARDIMCI HİZMETLER SINIFININ EK GÖSTERGESİ YAN ÖDEMESİ YOK ALLAH VAR 8 ay önce
Sayın başkan çok adilseniz.Sınavsız atanan müdür ve idarecilerin atanmasına karşı çıkın.Anayasanın eşitlik ilkesi pas pas edilmiş.Her bakanlık kararnameyle yada torba yasayla sınavsız sınıf atlatıyor,bizim bakanlıkta sınav kazanan 2351 vhki sınavla kazandığı kadrosunu alamıyor 8 yıldır mağdur ediliyor.Bumudur anayasanın eşitliği,bumudur hak,hukuk ve adalet.işinize geldiği gibi konuşuyorsunuz.Taşeron kadro aldı,kızılaydan geçenler vhki oldu.İlk okul mezunu itfaiye erleri sınavsız sınıf atladı,mübaşirler sınavsız sınıf atlatıldı.Bizim suçumuz sınav kazanmak oldu.Allah bılen Allah görendir.Mutlak adil olan Allaha havale ediyoruz.Herkes bir yerden tutunmuş.üç maymunu oynuyor.Gömülmüş yiyor.Onların çoluk çocuğu varda bizim yokmu?Allah haksızların hakkından gelsin.Ekmeğin kaç tl olduğundan bi haber yaşayıp gidenlere hakkımız haram olsun.sınav kazanıp atanmayan 2351 vhkiden biri.
Öz İzmitli 8 ay önce
Bravo,şaşırdım vAllahi
Adige// 8 ay önce
İsine bak kardeşim işine 2002den önce memur olanlar kpss ile.mi girdi bana.masal anlatma ise girdikten sonra çalışmayan memurdan da Allah kat kat çıkarsın inşAllah 4d li torpilli değil alın terinin karşılığını alamayan emekçiler bunları sizlere öğreteceğiz
Ruhsuz 8 ay önce
Boş sendikadan boş laflar
15
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?