Memur-Sen: Hükümet Hazırlıklı Olsun, Asla Kabul Etmeyeceğiz

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yaklaşan toplu sözleşme görüşmeleri öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Hükümete şimdiden hazırlıklı olsun diyen Yalçın 'Gerçekleşen enflasyon rakamlarının bile altındaki teklifleri asla kabul edemeyiz.' dedi.

Memur-Sen: Hükümet Hazırlıklı Olsun, Asla Kabul Etmeyeceğiz
banner71

Toplu sözleşme masasında 3600 ek gösterge taleplerini de bir kez daha dile getireceklerini kaydeden Yalçın, taleplerinin 3600 ek göstergenin kapsamının genişletilmesi olduğunun altını çizdi. İşte detaylar... Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve yönetim kurulu üyeleri Ağustos ayında gerçekleştirilecek 5. Dönem Toplu Sözleşme öncesinde düzenlenen kahvaltı programında medya kuruluşlarının Ankara Temsilcileri ile biraraya geldi. Türkiye’nin 23 Haziran ile birlikte seçim gündemini geride bıraktığını dile getiren Yalçın, 4 yıllık seçimsiz sürecin kamu görevlileri için 4 yıllık stressiz bir süreç olmasını beklediklerini vurguladı.

20 MİLYONA YAKIN İNSANI İLGİLENDİREN SÜREÇ

Türkiye seçim sürecini geride bıraktı. Artık önümüzde geçim süreci var” diyen Yalçın, “Seçimsiz 4 yılın geçim sıkıntısı yaşamadıkları 4 yıl olmasını temenni ediyoruz. Önümüzde 5. Dönem Toplu Sözleşme var. Ağustos ayında 3 milyonu aşkın kamu görevlisi, 2 milyonu bulan memur emeklisiyle birlikte 5 milyonu aşan bir kitleyi masada temsil ediyoruz. 4 kişilik bir aile sayarsak 20 milyona yakın insanı ilgilendiren bir süreç var önümüzde” diye konuştu.

BU YIL TEMEL BEKLENTİ 'İYİLEŞTİRME PAKETLERİ

Memur-Sen’in 2010 referandumu ile Toplu sözleşme hakkını alan ve peşinden dört toplu sözleşmeyi yürüterek yüzlerce kazanım elde eden bir konfederasyon olduğunu hatırlatan Yalçın, 5. Dönem Toplu Sözleşme’deki temel beklentilerinin bu toplu sözleşmenin hükümet tarafından kamu görevlilerine iyileştirme paketleri açıklaması olduğunun altını çizdi. Hem Masadan Hem de Yasadan Kaynaklı Sorunlarımız Var Toplu sözleşmeye yönelik sürecin teşkilat ve üyelerle uyumlu ilerlediğini belirten Yalçın, “Hiçbir şey tepeden şekillenmiyor tamamen tabandan tavana doğru bir süreç işliyor, üyelerimizden teşkilatlarımızdan gelen istekleri dikkatle takip ediyor ve değerlendiriyoruz” dedi.

ZAMAN KISITLI

Toplu sözleşme noktasında kamu görevlileri sendikacılığının dezavantajları olduğunu söyleyen Yalçın, “Bizim bu noktada bir dezavantajımız var. 1 Ağustos ile 30 Ağustos arasında devam edecek olan Toplu Sözleşme sürecinin arasında Kurban bayramı var. 3 milyon kamu görevlisini ilgilendiren 11 hizmet kolunun teklifleri bu 30 günlük sürede görüşülüyor. Zaman kısıtlı. Oysa işçi sendikalarında şu an da devam eden görüşmelerde bu süreç tam 60 gün. Bu çok ciddi bir dezavantaj... Dolayısıyla bizim hem masadan hem de yasadan kaynaklı sorunlarımız var. Masadan kaynaklı sorunlarımız, işçi sendikacılığında olmayan şey, yetkili olmayan konfederasyonların masaya dahil edilerek sendikaların birbiriyle çatışmasına neden olup sürecin tökezlemesine neden olan bir düzenleme var. Yasamız da sorunlu çünkü işçi sendikaları 200 binlik bir kitlenin toplu sözleşme sürecini 60 gün sürdürürken kamu görevlileri sendikacılığında 3 milyonluk bir kitlenin toplu sözleşme süreci 30 gün sürüyor ve bu süre yetmiyor” ifadelerini kullandı.

HÜKÜMET ŞİMDİDEN HAZIRLIKLI OLSUN

Toplu Sözleşme’de hükümetten beklentilerini de dile getiren Yalçın, “Bu toplu sözleşmede yeni kazanımlarla kamu görevlilerini rahatlatacak bir süreç olsun temennimizi ifade ediyoruz. Hükümetin de bu boyutuyla bizi anlamaya bize uygun tekliflerle gelmeye şimdiden hazırlıklı olmasını, bize gerçekleşen enflasyon rakamlarını dikkate alarak, hedeflenen enflasyon rakamlarının tutturulamadığını dikkate alarak gelmesini, kamu görevlilerinin geçim standartlarını yükseltecek rakamlarla gelmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

TIKLAYIN

KAMU İŞÇİLERİNE 4+5 TEKLİFİ

Kamu işçileri için görüşülmeye devam eden Toplu İş Sözleşmesi’nde hükümetin işçi sendikalarına sunduğu 4+5’lik teklifin kamu görevlileri için de gelmesi durumunda Memur-Sen’in yaklaşımına değinen Yalçın, Türk-İş’in teklife ilişkin açıklamasını özenle takip ettiğini belirterek “Onların bu rakamlara sıcak yaklaşmadığını gördük. Zaten yaklaşmaması gerektiğini, bu rakamın düşük olduğunu biz de düşünüyoruz. Burada hükümetin konuya ilişkin yeni ve kabul edilebilir yaklaşımlarla teklifini yinelemesi gerektiğini düşünüyoruz.

GERÇEKLEŞEN ENFLASYON RAKAMLARININ ALTINDAKİ TEKLİFLERİ ASLA KABUL ETMEYİZ

Çünkü memurlar olarak da süreci takip ediyor ve bizi ilgilendiren bir başka sürece doğru ilerliyoruz. Benzer bir teklif bize sunulursa, gösterdiğimiz reflekslerimizi önceki toplu sözleşmeleri takip edenler hatırlayacaktır, biz de gerçekleşen enflasyon rakamlarının bile altındaki teklifleri asla kabul edemeyiz. Aslolan enflasyonun üzerindeki rakamlardır. Refah payını biz de son derece önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

KAMU GÖREVLİLERİ ENFLASYONA EZİLEN DEĞİL ENFLASYONU EZEN BİR KONUMDA OLMALI

Kamu görevlilerinin bir önceki toplu sözleşmeden bu yana kayıplarının olup olmadığına ilişkin soruyu yanıtlayan Yalçın, yasadan kaynaklanan durumun kamu görevlileri için bir dezavantaj oluşturduğunu ve öngörülebilirliğin kısıtlı olduğuna dikkat çekti. Yalçın, “Öncelikle bir konuya dikkat çekmek istiyorum; işçiler şuan 2019 yılı ve önümüzdeki 2020 yılı için pazarlık yürütüyorlar. 2019’un ortasında pazarlığı yürütüyorlar. Yani 6 aylık enflasyon rakamlarını görebiliyorlar. Dolayısıyla senenin yarısına geldikten sonra önceki 6 ayı da kapsayan bir sürecin pazarlığını yürütüyorlar. Yani göremedikleri sadece 3 tane 6 aylık dönem var.

2020 VE 2021 PAZARLIĞI

Memur sözleşmelerinde ise durum böyle değil. Memurlar için biz şimdi masaya oturacağız 2020 ve 2021 yıllarının pazarlığını yapacağız. Yani sözleşmeye konu olan yıldan 6 ay önce, önümüzdeki dört 6 aylık dönemin pazarlığını yapacağız. Bu bizim açımızdan çok büyük bir dezavantaj. Dolayısıyla bu sistematiği çok sağlıklı bulmuyoruz. Bu zaviyeden baktığımızda, gerçekleşen enflasyon rakamlarını dikkate aldığımızda, kur oynamalarını, piyasadaki temel tüketim maddelerindeki fiyat artışını dikkate aldığımızda doğal olarak memurun alım gücünün düştüğünü ifade etmek isterim. Ekonomik anlamda tutturulamayan bir gerçeklik var. Bunun faturası memurlara kesilmemelidir. Enflasyona ezilen değil enflasyonu ezen bir durumda olmamız gerekiyor.” diye cevapladı.

3600 EK GÖSTERGENİN KAPSAMI GENİŞLETİLMELİ

Başka bir soru üzerine Yalçın, toplu sözleşme masasında 3600 ek gösterge taleplerini de bir kez daha dile getireceklerini kaydederek, taleplerinin 3600 ek göstergenin kapsamının genişletilmesi olduğunun altını çizdi.basin8Son olarak, Memur-Sen'in 15 Temmuz'daki hain darbe girişimine ilk tepki veren konfederasyon olduğunu ve Memur-Sen ailesinden de 4 şehit verildiğini hatırlatan Yalçın, sözlerini 15 Temmuz Şehitleri ve Srebrenitsa soykırımında hayatını kaybedenleri anarak tamamladı. 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
saglıkçılar
saglıkçılar - 1 yıl Önce

Dhmi şoför 6475 tl yuzde 27 vergi diliminde

Polis Memuru 71 temmuz zammı ile 5873 TL alıyorum

3/1 polis memuru . dogu tazminati dahil. 1 çocuk eş çalışmıyor . 7288 tl Allah bereket versin

uzman jandarma ic isleri bakanligi 7600 tl

PTT postacı maas 3400 mesai 500 performqns 715 harcırah 400 top : 5400

TEİAŞ İşçi Kadrosu Teknisyen Mesaili Maaş 8230Tl

bekçi 4580 tl

zabıta 5900tl

öğretmen 6300 tl

müftü 6800 tl bunlar maaşlarını
yazan paylaşan arkadaşlar bu ayıp bakanlığımıza ve hükümetimizeyeter

20 yıldır sağlık sağlık çalışanıyım herşey dahil 4400 tl alıyorum döner sermaye 30 tl bu mesleği yapacağıma gider bekçi olurum posta dağıtıcı olur gün boyu gezerim hastanın altını bokunu temizlemektense banyosunu yaptırmaktansa bulaşıcı hastalığı ile uğraşmaktansa enfeksiyonuyla uğraşmaktansa gün boyu tedavileriyle uğraşmaktansa riskli bir işi yapmaktansa nöbetsiz gece evinde bayramda hafta sonu evinde olmak varken biz hemşirelerin sağlık memurlarının bu kadar iş yükü ile çalışmamız ile diğer kurumlardakiler bizlerdean daha fazla maaş olması adalet midir bizler insan sağlığı ile uğraşalım ama hiçbir değerin olmasın yazıklar olsun

SIRADAKİ HABER