Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: 'Kazanımların Sürmesi İstikrara Bağlı'

Mersin İl Temsilciliği tarafından düzenlenen Teşkilat Buluşması Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Eski Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

Sendika 27.03.2019, 17:43 27.03.2019, 18:55
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: 'Kazanımların Sürmesi İstikrara Bağlı'

Ali Yalçın, “Şimdiye kadar oturduğumuz toplu sözleşme masalarında yüzlerce kazanım elde ettik. Bunların hepsi de örgütlü gücümüz, birlikteliğimiz sayesinde oldu. Yetkinin sürmesi demek çözülmesi gereken başka sorunların çözüme kavuşması demektir. Bu nedenle kamu görevlileri için Memur-Sen’in istikrarı şart.” dedi.

Yurt genelinde devam eden Teşkilat Buluşmaları’nın Mersin ayağı Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Mersin Milletvekili ve Eski Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum, Mersin İl Temsilcisi Abdullah Çelik, Ak Parti Milletvekilleri Hacı Özkan ve Zeynep Gül Yılmaz, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, bağlı sendikaların şube yönetimleri, üyeler ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile gerçekleştirildi.

Mersin’in en büyük salonlarından birinde gerçekleştirilen Mersin Teşkilat Buluşması’nda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen’in 27 yıllık geçmişinde değerlerden asla vazgeçmediğini belirterek, “Başladığımız noktadan geldiğimiz noktaya hedeften ve değerlerimizden hiç sapmadık. O gün hangi mücadeleyi veriyorsak bugün de aynı mücadeleyi veriyoruz. O gün milletin yanındaydık bugün yine yanındayız. Ama arada bir fark var. O gün milletin yanında olmamız çok bir şey ifade etmiyordu belki. Çünkü sesimiz ancak üye sayımız kadar çıkıyordu. 28 Şubat’ta 18 bin üyemiz vardı, 15 Temmuz’da ise 1 milyon. Eğer 28 Şubat’ta da üye sayımız 1 milyon olsaydı, sesimiz daha gür çıkacak, sendikacılık yaptığını iddia eden o ‘beşli çete’ pervasız olmayacak, millete rağmen iş yapanların sırtını ovuşturamayacaklardı. İşte örgütlü olmak bu nedenle önemli, bu nedenle hayati bir konu.” ifadelerini kullandı.

TIKLAYIN

Sendikal mücadelenin temelinde temel hak ve özgürlükler olduğunu belirten Yalçın, “Meşru hakların mücadelesidir bizimkisi. Çünkü yasal olan meşru olmayabiliyor. Doğuştan gelen temel hak ve hürriyetleri sınırlayan yasal düzenlemeler oldu bazen. Üniversite önlerinde kızlarımızı turnikelere sıkıştırmak güya yasaldı, ama hakikatte doğru değildi. Yaşanabilir bir ülke mücadelesidir bizimkisi. Adil bir dünya idealidir umudumuzu diri tutan. Vesayetin olmadığı, postal sesinin duyulmadığı, korku tünelinden çıkmış, ham demokrasisi tam demokrasi olmuş, yürüyen ve büyüyen bir ülke idealidir bizi koşturan ve konuşturan.” şeklinde konuştu.

“Kazanımların Kalıcı Olması İçin İstikrar Şart”

15 Mayıs yetki belirleme sürecine değinen Yalçın, Memur-Sen ve bağlı sendikaların yetkide istikrarının devam etmesi gerektiğini belirterek, “Şimdiye kadar oturduğumuz toplu sözleşme masalarında yüzlerce kazanım elde ettik. Bunların hepsi de örgütlü gücümüz, birlikteliğimiz sayesinde oldu. Yetkinin sürmesi demek çözülmesi gereken başka sorunların çözüme kavuşması demektir. Bu nedenle kamu görevlileri için Memur-Sen’in istikrarı şart. Masada daha güçlü bir Memur-Sen daha çok kazanım anlamına geliyor.” diye konuştu.

Yalçın, benzer şekilde ülkedeki yönetsel istikrarın da sabit gelirli kamu görevlileri için önem taşıdığına işaret etti. “Kamu görevlileri olarak sorunlarımızın çözülmesi, kazanımların kalıcı olması ve ülkemizin güvenle geleceğe yol alması için en önemli şart ‘İstikrar’dır.” diyen Yalçın, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne verilen desteğin altında istikrar beklentisinin yattığını söyledi. Yalçın, koalisyon dönemleri ve istikrarsız hükümetlerin en çok kamu görevlilerine kaybettirdiğini hatırlatarak “İstikrarsızlık, bu ülkede rant sahiplerine yarar. İstikrarsızlık bazen birilerinin felaketi, birilerinin selametidir. Bizim felaketimiz olur ama birilerinin selameti olur. Sermaye bir uçta birikir. 28 Şubat'ta 381 milyar dolar hortumlayan, kursaklarına indirenler hala aramızda geziyorlar. Hesabı sorulmadı onlara ama biz kaybettik çünkü biz şirketi olan insanlar değiliz. Bizim hanımız, hamamımız, sarayımız, ticaret hanemiz yok. Bizim bonolarımız yok. Bizim bordrolarımız var. Sabit gelirliyiz. Ülkede dolar, kur oynar. Bizim aklımız oynar." diye konuştu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?