PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Memur Sen Dilekçe Hazırladı: Taşerondan Kadroya Geçen İşçi Olmak İstiyoruz!

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına verilmek üzere Memur Sen eyleminde hazırlanan dilekçe örneği sosyal medyada viral oldu.

Sendika 16.05.2022, 23:00 17.05.2022, 00:59 Cansu Polat
Memur Sen Dilekçe Hazırladı: Taşerondan Kadroya Geçen İşçi Olmak İstiyoruz!

Çalışma Bakanlığında görev yapan memurlar tarafından hazırlanan dilekçede, 6000-6500 TL bandında maaş aldıkları belirtilerek taşerondan kadroya geçen işçilerin 10.000 TL seviyesinde maaş alması gündeme taşındı. Çalışma Bakanlığı’nın kendilerine uzmanlık kadrosunu vermesini bu mümkün değilse 657 sayılı kanunun 4D statüsünde kamu işçisi unvanına geçirilmelerini talep ettiler.

Memur Sen’in organize ettiği “Çalışma Bakanlığı Çalışanları Eyleminde” hazırlandığı ileri sürülen dilekçe örneğinde şu ifadelere yer verildi:

24 Aralık 2017 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 696 sayılı kanun hükmünde kararname ile kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin kadroya geçme işlemi tamamlanmıştır. Kurumumuzda görev yapan lisans mezunu hatta Yükseklisans yapmış bir çalışan, 2022 Ocak ayında 6000-6500 TL aralığında maaş alırken, taşerondan kadroya geçen işçiler ikramiye ve diğer ödemelerle birlikte 2022 Nisan ayında 10.000 TL’nin üzerinde ücret aldığı bilinmektedir.

666 sayılı KHK ile yılda iki defa brüt asgari ücret oranında aldığınız ikramiye kaldırılırken beraberinde fazla mesai ücretlerimiz performans ödemesi ve havuz parası ödemelerimizde kaldırıldı. 86 milyon vatandaşın doğumundan ölümüne kadar sosyal güvenlikle ilgili işlemlerini yapan, aynı zamanda yurt dışında yaşayan türklerin (6.500.000) ve ülkemizde bulunan vatansızlar ve sığınmacıların (4.000.000’un üzerinde) sosyal güvenlik işlemlerini yürüten biz çalışanların maaşlarının kurumdaki performansımızın ve yasal sorumluluğumuz karşılığı olmadığını düşünmekteyim.

Kamu işçilerine verilen bu maaşlar için devletimizi takdirle karşılarken, asla kamu işçisinim maaşı aşağı çekilsin düşüncesinde değiliz. Tam aksine emeklerinin karşılığını altınlar. Ancak işin asli kısmını yapan, milyonlarca liralık yasal sorumluluğu olan evraklara imza atan ve ortaya çıkacak kusur/hata sonucunda rücu durumu ile karşı karşıya kalan bizlerin (kurum personeli) aldığı maaş malumunuzdur.

İşimizin mevzuatsal yoğunluğunun uzmanlık kadrosunu gerektirdiğini geçtiğimiz süreçte defaatle dile getirdik. Her seferinde bizleri heyecanlandıran ancak hiçbir zaman gerçekleşmeyen uzmanlık kadrosu ile ilgili farklı bakanlar tarafından cümlelerde kuruldu. Toplu sözleşme süreci uhdesinde bulunduğumuz çalışma bakanlığı tarafından yapılırken bu süreçte de uzmanlık ile ilgili ne de çalışma tazminatı ile ilgili adımlar atıldı. Kendi bakanlığımız bizleri unuturken görmezden gelirken maliye bakanlığı gelir ve gider personeline kurum içi uzmanlık sınavı ile çalışanın özlük haklarını yukarıya taşıdığı da ortadadır.

Kurumumuzun mevzuatsal yoğunluğu herkes tarafından bilinmekte ve bu yoğunluk içinde görevde yükselme sınavı ile memurluktan şef kadrosuna geçecekler de maaşları yaklaşık 200 TL, şeflikten merkez müdürü ve merkez müdür yardımcısı kadrolarına geçeceklerinde maaşları 1500-2000 TL oranında artmaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı maaşımızın daha müreffeh olan rakamlara ulaşabileceğini ve daha fazla sosyal haklar sahibi olabileceğimi bildiğim için öncelikle kurum çalışanı olan bizlere uzmanlık kadrosunun ihdas edilmesini, bu kadro ihdas edilmeyecek ise de 657 sayılı kanunun 4D statüsüne geçebilmem için kamu işçisi kadrosuna geçiş Sınavının açılmasını talep etmekteyim.

İŞÇİLER TEPKİ GÖSTERDİ: MEMURLUKTA YAPARIZ ŞEFLİKTE

Diğer taraftan dilekçenin kısa sürede sosyal medyada paylaşım rekorları kırması üzerine sürekli işçilerden de tepkielr gecikmedi. Dilekçede belirtilenlere katılmayan bir kamu işçisi, "Sıkıntı yok versinler bize görevi memurlukta yaparız ,şeflikte yaparız,müdürlükte yaparız,daire başkanlığıda yaparız,daha sayayımmı ne görev verilse yaparız bizde her türlü kabiliyet var .Allah'a çok şükür." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (28)
Memurrca 2 ay önce
İşçiler torpille ise girdiler . Ne bir eğitim var nede bir işe alım standarti. Şimdide amir memur olmaktan bahsediyorlar . Önce işlerini düzgün yapsınlar
Emrenxk 2 ay önce
Nerden biliyorsun torpille girildiğini nerden biliyorsun eğitim durumunu git herhangi bir hastaneye bak araştır veri giriş arkadaşların yüzde 50 si en az 1 üniversite okumuştur
uğur çetin 2 ay önce
sen neyi yediremedin işçilerin tahsiline aklın yetmez
İŞÇİ 2 ay önce
NE MEZUNUSUN MEMURCUK?
Taşerona bol kepçe; Memura çay kaşığı. 2 ay önce
Adalete bak ! BELEŞ kadro alan ilkokul mezunu tanış taşeronun yıllık geliri, üniversite mezunu sorumluluk sahibi hemşirenin yıllık gelirini geçmiş. Muavin, kaptan şoförden fazla alıyor. Hiyerarşi, düzen diye birşey kalmamış.
bjk 2 ay önce
o kadar oku atanmak için uğraş aileni bırak başka illere git karşılığına dünkü taşaron geçenlerin maaşı bizi geçti.daha ne diyelim. gelmişler şeflik de müdürlük de yaparız diyorlar çalış sınav a gir ol
emi 2 ay önce
pardonda bu işçiler hangi diplomaya sahip hangi üniversiteyi bitirdiler acaba? şeflik , memurluk yapacakmış hangi sıfatla yapacan? sen memurmusun ki hangi yıl kpss ye girdin hatsiz. biz atanmak için göbeğimiz çatladı. size verilen maaş hakediğinizden çok ama çoooooooooooooooook fazla
sultanım52 2 ay önce
sen asgari ücret alırken senin yanında niye olayım lannnn. devletin memurumuydun. onun bunun tanıdığı kaç kişi işe girdi, devlet mi aldı sizi işe. eğer ki devlet alıyorsa sizi ona göre adaletli davranacak, sen kpss ile mi atandın da memurdan fazla maaş hatta daha ileri gidip densizlik yapıp çoğu sağlıkçının alamadığı sabit dışı ek ödemeden para talep ediyorsun
VHKİ GİH MEMUR 2 ay önce
ALLAH AŞKINA ŞU VHKİ MAŞINI YÜKSELTİN
44 2 ay önce
evet doğru şuanda işçi olan ve daha öncede taşeronda çalışan bir zaat hastane müdür yrd bunlardah her halt oluyor biz okuduk neden olamıyoruz benim akrabam ilçe başkanı değil öyle mi hadi ordan iş bilmez rezil adamlar
UYANIN 2 ay önce
İŞÇİ VE HASTANE MÜDÜR YRD SİZ DAHA ÇOK KONUŞURSUNUZ AH BENİM SAĞLIKÇI ARKADAŞLARIM ÇOK SAFSINIZ UYANIN
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?