Memur-Sen'den Uyarı Mitingi: Seyyanen ve Refah payı istiyoruz!

Memur-Sen Konfederasyonu üyesi yaklaşık 15 bin kişi, Anadolu (Tandoğan) Meydanı'nda düzenlenen mitingde hükümetten '6'ncı Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri'nde kabul edilebilir bir teklif talebinde bulundu. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 6. Dönem Toplu Sözleşme'den memnuniyet üreten bir sonuç çıkmasını beklediklerini belirterek, "Enflasyonun getirdiği alım gücünün ortadan kaldırılması için seyyanen zam, mevcut durumun güçlendirilmesi için oransal zam, gelecekte umudumuzun artması kamu görevlilerinin enflasyona ezdirilmemesi için kasko niyetinde refah payı istiyoruz." dedi.

Sendika 20.08.2021, 09:37 Güler Sağlam
Memur-Sen'den Uyarı Mitingi: Seyyanen ve Refah payı istiyoruz!

Memur-Sen, 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında hükümetin zam teklifini revize etmesi ve kendi taleplerini dile getirme amacıyla Anadolu Meydanı'nda miting düzenledi.

Miting alanına yoğun güvenlik önlemleri altında gelenler, üst aramasının ardından meydana alındı. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Memur-Sen'e bağlı sendika başkanları ile Genel Başkan Yalçın katılımcıları selamladı.

Yalçın, burada yaptığı konuşmada, milletine hizmet eden kamu emekçileri olarak salgın döneminde ve yaşanan doğal afetlerde devletin ayakta kalması, milletin nefes alması ve ekonomide çarkın dönmesi için 7/24 esasıyla çalıştıklarını söyledi.

- "Adil bir teklif gelmeli"

Kamu görevlileri ile memur emeklilerinin hak ve hukukunu korumanın, alım gücünü yükseltmenin, refahtan pay, bütçeden hak almanın peşinde olduklarını ifade eden Yalçın, beklentilerini deklare etmek ve emeğin örgütlü gücüyle kamu işverenine beklentilerini haykırmak için toplandıklarını dile getirdi.

Yalçın, "Bir an önce adil bir teklif gelmeli. Son üç güne girdiğimiz toplu sözleşmeden memnuniyet üreten sonuç çıkmalı. Ey hükümet, bize güçlü Türkiye'nin rakamlarıyla bize yeni Türkiye'nin oranlarıyla büyük Türkiye'nin haklarıyla donanmış bir teklifle gelin." dedi.

Adil ve müzakere edilebilir bir teklif beklediklerini dile getiren Yalçın, hükümetin taleplerine cevap vermesi için önünde üç gün bulunduğunu, son günü beklemeden adil olanı kendilerine teklif etmesinin yeterli olduğunu söyledi.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

İlk teklifi müzakere edilebilir bulmadıklarını ancak kamudaki sözleşmeli istihdama yönelik kullanılan ifadelerin umutlarını artırdığını aktaran Yalçın, 3 bin 600 ek gösterge konusunda toplu sözleşmede bir hükmün yer alacağının ifade edilmesini de memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

- "Seyyanen ve oransal zam ile refah payı istiyoruz"

Ali Yalçın, 6. Dönem Toplu Sözleşme taleplerini şu şekilde özetledi:

"Uzlaşmazlıkla biten 5. Dönem Toplu Sözleşme'deki mutabakatsızlığın getirdiği durumun telafisi, enflasyonun getirdiği alım gücünün ortadan kaldırılması için seyyanen zam, mevcut durumun güçlendirilmesi, memurun yüzünün güldürülmesi için oransal zam, gelecekte umudumuzun artması kamu görevlilerinin enflasyona ezdirilmemesi için kurulan cümlenin altının gerçekten doldurulması için kasko niyetinde refah payı."

Bütün tekliflerini bu üç ana başlık altında hükümete ilettiklerini aktaran Yalçın, taleplerinin "emek, ekmek ve adalet" olduğunu söyledi.

Kamu görevlilerine verilecek paranın piyasa için can suyu olacağını kaydeden Yalçın, Türkiye'de refahın artması, morallerin yükselmesi için toplu sözleşmenin bir fırsat olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Yalçın, önceki dönem sözleşmeden bu yana geçen 19 ayda enflasyonun yüzde 26'ya yükselerek gıda ürünlerine büyük zamlar geldiğini, bu sırada alım gücünün düştüğünü ifade etti.

Son yerel seçimlerin ardından bazı belediyelerden 1400 sözleşmeli memurun işten çıkarıldığını dile getiren Yalçın, yeni yapılacak toplu sözleşmede sözleşmeli memurların kadroya alınması için de çalışma yapılmasını istedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (10)
ali 6 ay önce
şimdiye kadar nerdeydin buçukçu ali 1 hafta önce taşeron maaşı 6 bin lira oldu memur sayende rezil oldu
Sağlıkçı 6 ay önce
Memuru yok sayan ayağına sıkar..
Sağlık 6 ay önce
Ben seçimleri bekliyorum artık bu düzenden memura birşey çıkmaz memurda aklını kullanıp işçiler gibi kendini düşünmeli
sağlıkçı 6 ay önce
Sağlıkçılar ayrı tavır koymalı, memursen üst yönetimi öğretmen odaklı, en çok hakkı yenen sağlıkçılar oldu son dönemde
SALLAMA ARKADAŞ 6 ay önce
böyle kafa tutmayı ve dik durmayı nerden öğrendiniz buçuklu sendika bu daha önce niye yapmadınız
yılmaz 6 ay önce
yüzde 10 da iş biter gibi, 2023 seçimleri olması bir ihtimal umut veriyor
sağlıkçıya seyyanen 1500 6 ay önce
sağlıkçıyı aynı kefeye koymayın. sağlıkçının maaşı en üst düzeye çekilsin artık yeter.
Susu 6 ay önce
Maaasima 250 tl zam gelecek kirayada 180 tl gerisini siz dusunun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-2
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?