Memur-Sen Başkanı Yalçın: Kadınların ‘sendikacı’ olmasını istiyorum

ğitim Bir-Sen tarafından düzenlenen 2. Bölge Toplantısı Eğitim Programı’nda konuşan Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, Türkiye’nin en büyük emek hareketini üstlendiklerini söyledi. Kadınların sendikadaki önemine değinen Yalçın, “Kadın üyelerimizin sendikalı olmasından ziyade, ‘sendikacı’ olmasını önemsiyorum. Teşkilatlar kadın varlığı üzerinden yol alacak” dedi.

Memur-Sen Başkanı Yalçın: Kadınların ‘sendikacı’ olmasını istiyorum

Memur-Sen'e bağlı olarak faaliyet yürüten Eğitim-Bir-Sen, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezi'nde 2. Bölge Toplantısı Eğitim Programı’nı düzenledi. İstanbul, Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ’dan genel başkan yardımcıları, şube başkanları ve çok sayıda sendika üyesinin buluştuğu toplantıya, Memur Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da katıldı. Toplantıda, istihdam türünden kaynaklı sorunlar, yönetici atama yönetmeliği, serbest kıyafet eylemi, öğretmenlerin mesleki gelişimi ve motivasyonları gibi başlıklar konu edildi.

“MİLLETİMİZE BORCUMUZ VAR”

Kavgada rekabet değil, rekabet zemininde hizmet etme yaklaşımıyla hareket ettiklerini belirten Ali Yalçın, “Türkiye’nin en büyük emek hareketi etiketini üzerimizde taşıyoruz. Hiçbir zaman şiddet ve anarşiden medet ummadık. Ne kaldırımlarla ne de esnafın camıyla sorunumuz oldu. Her zaman bu milletin kendisi olarak kendimizi gördük. İşimiz millet, kendimiz millet, derdimiz millet diyerek yolculuğumuzu sürdürdük” ifadelerini kullandı.

Referandum paketine dahil edilen toplu sözleşme hakkını Memur-Sen’in omuzlayarak kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı gibi en önemli enstrümanı kazandırdığını ifade eden Yalçın, “Bunun mütemmimi grev hakkı, siyaset hakkıdır. Dolayısıyla kamu görevlileri olarak aldığımız mesafeyi önemli görüyoruz. Eğitim çalışanları olarak, öğretmen, öğretim üyesi, üniversite idari personeli, memuru, hizmetlisi, şube müdürü olarak meselemizi bir ve bütün görüyoruz. Bizim bir insani yükümlülüğümüz, bu millete borcumuz var. Bu çocuklar bizim çocuklarımız. Bunlara ilişkin bizim ortaya koymamız gereken bir gayret var. Herkesin hayatında bir kahramanı vardır. Bu kahramanlar da çoğunlukla öğretmenlerdir. Hayatına dokunduğu çocuğun kahramanıdır. Bizim de hayatlarımızda kahramanlar var ve bizler de birilerinin hayatının kahramanı olmamız açısından organize çalışma yürütmek zorundayız” diye konuştu.

ÖĞRETMEN, EĞİTİM SİSTEMİNİN BEL KEMİĞİDİR

Yalçın, öğretmenin, eğitimin ve eğitim sisteminin belkemiği olduğunu vurgulayarak, “Sistem nasıl olursa olsun özne öğretmendir. Öğretmenlik bir kariyer mesleğidir. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılması, öğretmenlik mesleğinin tüm boyutlarıyla ele alınıp kapsayıcı bir yasal düzenlemeye kavuşturulması artık ertelenemez bir noktaya gelmiştir. Mesleki standartlara kavuşmamış bir öğretmenlik sistemiyle eğitimde hedeflenen yerlere ulaşılması mümkün değildir. Sosyal paydaşların katılımıyla; kazanılmış hakların benimsendiği, öğretmenliğin kariyer, yöneticiliğin profesyonel bir meslek olarak düzenlendiği, kadrolu-sözleşmeli-ücretli ayrımının bitirildiği, mahrumiyet bölgeleri için teşvik sisteminin getirildiği, liyakat ve ehliyet ilkesinin tesis edildiği, öğretmenlik mesleğinin değerinin ve saygınlığının tescil edildiği bir meslek kanunu sosyal taraflarla mutabakat sağlanarak ivedilikle çıkarılmalıdır. Biz sahadan edindiğimiz tecrübeyi de entelektüel kapasite ve birikimimizi de en iyiyi üretmek için paylaşmaya hazırız. Gelin, hep birlikte el ele verelim, öğretmenlik mesleğini bu büyük eksiklikten kurtaralım” değerlendirmesinde bulundu.

TIKLAYIN

‘SENDİKACI’ OLUNMASINI ÖNEMSİYORUM

Kadın üyelerin sendikalı olmaktan ziyade, sendikacı olmasını son derece önemsediğini söyleyen Memur Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, şöyle konuştu:

“Bu teşkilatın geleceği kadın ağırlığı üzerinden yürüyecek ve kadın varlığı üzerinden bu teşkilatlar yol alacak. 35 yaş altı üye kitlemize baktığımızda 100 binin üzerinde kadın, 50 bin civarında erkek var. Teşkilatımıza kadın elinin değmesi, kadınların emeğinin bizim emeğimizle birleşmesi bu teşkilatın geleceğini belirleyecektir.”

EMEKÇİLERİ KUCAKLAMAK YERİNE KUNDAKLIYORLAR

31 Mart yerel seçimlerinin ardından CHP’li ve HDP’li belediyelerin aldıkları yerlerde insanların ekmekleriyle oynandığını dile getiren Yalçın, sözlerini şöyle tamamladı:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önünde bu anlamda hatrı sayılır insan, hakkını almak için uğraşıyor. Ekmeğini kaybeden, ekmeği elinden alınan insanlar orada itirazını ve isyanını yükseltiyor. Bolu’dan 97 kişi atılmıştı, 19 kişi çadır kurdu ve orada bir direniş başlattı. 5-6 ay sürdü, Ankara’ya 200 kilometre yolu Bolu’dan yürüdüler ve biz bin 500 kişiyle onları karşıladık. Mücadele bu işin olmazsa olmaz noktasıdır. Bolu’dan Ankara’ya yürüyen 19 kişiydi, işten atılan 97 kişi. Gelinen nokta itibariyle işe çağırılan 19 kişi oldu. Emek mücadelesi diyenler emekçileri kucaklamak yerine bugün emekçileri kundaklıyorlar. Emek diyip, emekçi, işçi diyip bunun üzerinden sermaye üretenler, bunun üzerinden politika yapanlar şimdi onların hayatına kast ediyor, onların ekmeklerini elinden alıyorlar. Derman belediyeciliği diyenler, ferman belediyeciliği yapıyorlar. Baharlar gelecek diyenler, karakış getiriyorlar. Her mücadele eden kazanamayabilir ama kazananlar mutlaka mücadele ederler.  Bu yüzden biz mücadeleye devam edeceğiz.”

Başkan Ali Yalçın, konuşmasının ardından şube başkanlarına sertifika dağıttı ve program toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 17:04

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Deoks
Deoks - 6 ay Önce

Daha çok sendikalı daha çok makam aracı demek. Haklı tabi.

sağlıkçı
sağlıkçı - 6 ay Önce

EMEKÇİLERİ KUCAKLAMAK YERİNE KUNDAKLIYORLAR sayın başkan senin yaptığın gibi

sag mem
sag mem - 6 ay Önce

bu mesleği seçtiğim güne... ulan benle beraber işe başlayan 15 yıllık polis arkadasım 6500 tl den aşağı maas almazken astsubay arkadasım 8000 tl asağı maaş almazken benim hersey dahil elime gecen 4600 tl varmı böyle birsey zamanında dönüp bakmadığımız meslekler bizlerin maasını 2 ye katladı.yeni işe başlayan bir bekçi bile 4800 tl maas alıyor bu ülkede.zabıtası 5500 tl öğretmeni 6000 tl vaizi 8000 tl imamı 4500 tl alıyor.madem bu meslek bu kadar değersiz madem ihtiyac yok kapatın bu bölümleri herseyi doktorlar yapsın Hasta hakları dediler ağzımıza sic....lar şimdi de bu oh ne güzel . öğretmen ler için performans sistemi gelecekti hepsi itiraz etti şimdi gündemde bile yok memursen değil öğretmen sen olmuş sağlık sende bunun altında eziliyor hiçbir kazanım yok iken elimizde ne varsa alıyorlar yazıklar olsun bu meslekten bu bakanlıktan iğreniyorum imkanım olsa başka kuruma geçer 8,5 mesaimi bilirim.

Diğer kurumlarda neden böyle birşey yok memnuniyet sadece hastanelerde var bir vatandaas olarak örneğin adliyede mahkemen var hakim 3 ay sonra ,5 ay sonra kafasına göre gün verirken vatandaşın işi gücü yok mu memnunmu diye sorulmazken sağlıkta tam zıttı var,öğretmenler için performans sistemi gelecekti veliler öğretmenlere puan yani memnuniyet derecesi uygulanacakti bir itiraz ettiler kaldırıldı neden ,maliyeye git tarıma git kısaca bütün kurumlarda vatandaş memnunmu değil mi yasası yok iken it azarlar gibi azarliyorlarken bunlara birşey yapılmazken biz sağlık çalışanlarına zulüm ediliyor perpormansiniz batsın doneriniz batsın zaten son 7 senedir döner alamıyoruz bu gidişle maaşlarda kesinti yapmaya başlayacaklar sağlık sen bunlar hep senin ve üyelerinin sessiz kalmasından dolayı oluyor bir gün sadece bir gün iş bırakılsa greve gidilse .artık bu mesleği yapmaktan iğreniyorum masa başı düz memur ol daha iyi

Degerimizin kiymetimizin bilinmesinin muhatap alinmamizin tek çaresi greve gitmek iş bırakmaktır bundan yıllar önce yüzlerce polis nasıl meydanlarda yürüdüler ise bizlerede sıra gelmiş görünüyor kamuda en düşük maaşı alanlar olarak o zaman yapabiliyorlar yapsinlar doktorlar ameliyat larini,baksinlar hastalarına yapsınlar tedavilerini de görelim yapılması gereken hemşire ve sağlık memurlarının toplum sağlığı yani erkek hemşirelerin maaşlarını ve özlük haklarını yüksekmektir.,hasta demek doktor hemşire sağlık memuru demektir gerisi angaryadir tedavilerini yapan hasta ile birebir ilgilenen kişilerdir.adam laborant hastayı görmez hasta yakinini görmez materyal üzerinde makine ile çalışır işi makine yapar olacak ismidir her çalışanı aynı saymak,o zaman hastaları görmeyen çalışanların perpormansini nasıl olcaceksiniz sıfır döner alacak demektir kim puan verecek kapalı kapılar ardında çalışan kişilere

SIRADAKİ HABER