Memur-Sen: Açlık Sınırı 2 Bin 680 Lira

Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasına göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.680,4 TL, yoksulluk sınırı ise 7.640,3 TL olarak belirlendi.

Sendika 06.03.2021, 15:58 Güler Sağlam
Memur-Sen: Açlık Sınırı 2 Bin 680 Lira

Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre Şubat ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.680,4 TL, yoksulluk sınırı ise 7.640,3 TL olarak tespit edildi. Yapılan araştırmaya göre Şubat ayında Ocak ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 1,54’lük bir artış yaşandı. Şubat ayında göze çarpan en büyük artışlar yüzde 26,96 artışla dolmalık biber, yüzde 19,92 artışla kabak, yüzde 19,47 artışla salatalık, yüzde 16,06 artışla patlıcan, yüzde 15,06 artışla limon; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 14,11 azalışla karnabahar, yüzde 10,42 azalışla ıspanak, yüzde 8,92 azalışla yumurta, yüzde 8,38 azalışla kırmızı lahana, yüzde 7,82 azalışla kuru soğan madde fiyatlarında yaşandı.

Şubat ayında Ocak ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,09’luk bir artış gözlenirken; Şubat ayında Ocak ayına göre barınma madde fiyatlarında yüzde 0,79’luk bir artış oldu. Aydınlanma madde fiyatında ise Şubat ayında Ocak ayına göre herhangi bir değişim gözlemlenmedi.

Haberleşme ve Giyim Madde Fiyatlarında Düşüş Yaşandı

Şubat ayında Ocak ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 1,37’lik bir düşüş olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında Ocak ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 1,39 artışla internet ücreti; yüzde 13,39 azalışla Ptt koli gönderme ücreti madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

Şubat ayında Ocak ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 0,59’luk bir düşüş gözlendi. Giyim madde fiyatlarında Ocak ayına göre en göze çarpan değişimler yüzde 3,45 artışla spor ayakkabısı, yüzde 2,66 artışla eşofman, yüzde 2,09 artışla ceket madde fiyatlarında oldu. Bununla birlikte giyim madde fiyatlarında Ocak ayına göre yüzde 6,44 azalışla yünlü kaban, yüzde 4,59 azalışla kazak, yüzde 2,67 azalışla elbise madde fiyatlarında düşüş gözlemlendi.

TIKLAYIN

Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 2,46’lık bir düşüş gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Ocak ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 1,28 artışla ağız ve diş bakımı ürünleri madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Ocak ayına göre yüzde 9,33 azalışla makyaj malzemeleri fiyatında düşüş gözlemlendi.

Ulaşım ve Sağlık Madde Fiyatlarında Artış Yaşandı

Şubat ayında Ocak ayına göre ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,74’lük bir artış olduğu belirlendi. Ocak ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 3,79 artışla araçların tamirine ve bakımına ödenen ücretler, yüzde 3,79 artışla köprü geçiş ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında Ocak ayına göre yüzde 4,13 azalışla uçak bileti ücreti madde fiyatlarında düşüş gözlemlendi.

Şubat ayında Ocak ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 2,46’lık bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin yüzde 6,09 artışla ilaçlar; yüzde 1,61 azalışla derece fiyatlarında olduğu tespit edildi.

Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 1,18’lik bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında Ocak ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 2,17 artışla musluk madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 0,65’lik bir artış oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında Ocak ayına göre değişimin yüzde 4,18 artışla magazin ve dergiler, yüzde 3,22 artışla oyun konsolu madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 2,45 azalışla bilgisayar, yüzde 1,18 azalışla tablet fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (13)
Hemsireler sağlık memurları 1 ay önce
Defol git bucukcu hangi yüzle daha ortaya çıkıyorsun sen
Sağlık 1 ay önce
Bu ne diyo yaa rezillik diz boyu olmuş daha da memurun karşısına çıkıp konusuyor buna bi dur demek lazım tüm sendikalardan istifa edilse herşey çok daha güzel olacak hele secimde hükümete birde ders verilse o zman tadından yenmez memurluk....
Boş adam 1 ay önce
UTANMADAN SIKILMADAN BİR DE KONUŞUYOR SENİN GİBİLER YÜZÜNDEN.
bos haber 1 ay önce
ee sonuc memura yine yuzde 3 enlasyon farkı
CovidAcil 1 ay önce
Ne konusuyor bu yine bos bos!
Sali 1 ay önce
Memurlar eleştirecenize yetki vermen eletiriyorsunuz birde yetki veriyorsunuz memura ve emekliye verilen zam memursene yetki veren üyelerin başarısıdır
Boşversene 1 ay önce
Memnun olmayan şikayetçi olan sendikadan istifa etsin. Yetkiyi veren sizlersiniz. Sizlersiniz diyorum çünkü 2 yıldır hiçbir sendikaya bağlı değilim :) hepsi aynı halt :) memnun olmadığınız yerde durmayın, duruyorsanız konuşmayın.
Garip sağlıkçılar 1 ay önce
İşçiler bir tarafı sağlık Bakanlığı bir tarafı sendika hakkını aldılar. Ya hemşire, laborant, diğer sağlık teknisyenleri sizin beceriksizliğiniz yüzünden koskoca bir sıfır aldılar. Bunu okuyun değerli üyeler gereğini yapınki aklınız başınıza gelsin. Sizde boş konuşmassınız. Kime anlatıyorsunuz.
Saglikci 1 ay önce
TSS liler ve diğer goygoycular meydanı boş bulmuş atıp duruyorlar.Siz önce ise girene kadarki ruh halinizi dusunun ve şimdiki halinizi.Ve madem herşeyin doğrusunu biliyorsunuz vede devletten size sözüm ona emeksiz çaba sarf etmeden bir sey bekliyorsunuz kendinize bir iyilik yapın memurundansa istifa edin.bur yeriniz yiyorsa tabiki
Calisan 1 ay önce
Memur sen memuru satmayı iyi bilir bunlar hesap yapıyorsa yine satış var
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
8
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?