Memur Maaşlarında Şimdiden Yüzde 27'lik Kayıp Oluştu

Memurlar 2022 yılı zammı için % 36,2 olan yeniden değerlenme oranından yaklaşık yüzde 27 daha az zam alacaklar!

Sendika 29.11.2021, 19:22 Zeynep Elmalı
Memur Maaşlarında Şimdiden Yüzde 27'lik Kayıp Oluştu

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci soysal meday hesabından paylaşımlarda bulundu.

Hafta sonu yeninden değerleme oranı Resmi Gazetede yayımlanmış ve yüzde 36,2 olarak açıklanmıştı. Cumhurbaşkanınca başkaca bir değişiklik yapılmaz ise tüm trafik cezaları, vergiler ve harçlar yüzde 36,2 zamlı olacak.

5+7 NEREDE (YILLIK TOPLAM YÜZDE 8,68 EDİYOR), YÜZDE 36,2 NEREDE?

Kahveci bu değişikliğe dikkat çekti ve memurların aldığı yüzde 5+7lik zamlara tepki gösterdi. Memurların maaş artışarı kümülatif olarak 2022 yılında yıllık yüzde 8,68 lere yaklaşacak (5+7lik zamlar 6şar aylık zamlar. Yılın tamamına bölündüğünde 8,68 çıkıyor) fakat vergi ceza ve harçlar yüzde 36,2 artacak. İşte bu artışı işaret eden Kahveci niçin 1000 TL ek zam ve yüzde 3 refah payı istediklerini anlattı. (Memura zam hesabında sürpriz fark! haberinde konu anlatılmıştı. Haber için TIKLAYINIZ)

İşte Kamu-Sen Genel Başkanı Kavhecinin o mesajları;

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

1. Hazine ve Maliye Bakanlığı yeniden değerleme oranlarını %36,2 olarak belirledi. Buna göre vatandaştan alınacak vergi, resim ve harçlar %36,2 oranında zamlanacak. Bir tarafta memur ve emeklilere %5+7 zam yapılırken diğer tarafta vergilerin %36,2 artması büyük bir tezat içeriyor

2.Vergi öderken %36,2 zamla karşılaşıyoruz ama cebimize giren para %5+7 artıyor. O da resmi olarak %20’lere dayanmış enflasyon kadar bile değil. Verirken cimri alırken bonkör olunca çalışanların bir cebine girmeden öbür cebinden fazlasıyla geri alınan zamlarla karşılaşıyoruz

MEMUR MAAŞININDA YENİDEN DEĞERLEMEYE İHTİYACI VAR

3. Dolayısıyla sürekli değer kaybeden memur maaşının da yeniden değerlemeye ihtiyacı var. Bu noktadan bakınca kamu çalışanlarının gelirlerinin erimemesi için makul olan oranın en az yeniden değerleme oranı olan %36,2 olması gerekiyor.

1000 TL ZAM + YÜZDE 3 REFAH PAYI

4. İşte bu yüzden biz, “Nimette de külfette de adalet” diyoruz. Bu adaletin sağlanması için derhal maaşlara 1000 TL seyyanen zam ve ayrıca %3 refah payı istiyoruz.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
MEMUR BİTTİ ERİDİ 2 ay önce
MEMUR BİTTİ ERİDİ ÖLDÜ. ALLAH RAHMET EYLESİN
Sağlıkçı 2 ay önce
Malûm sen yalaka senin üyelerini alkışlıyorum onların eseri bu üç ay da bir alacakları 400 lirayı anlarına hediye etsinler yavsaklar.
Ali 2 ay önce
1000 tl +seyanen verilmesi şart, 5+7 eridi gitti şimdiden, ayrıca kurumlarası en düşük ücret dr dışı sağlıkçılarda...bunun iyleştirilmesi gerek, yıpranma verilmeyen unvanlara yıpranma verilmesi gerek.
Laf 2 ay önce
Adama demezler mi şimdi değil sözleşme masasında konuşacaktin bunları diye
hakan 2 ay önce
koşa koşa oy vermesini biliyorlardı. Şimdi ağlamayacaklar.
dokto bu ne 2 ay önce
Demeştik size seyyanen zam zam zama zam
-6
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?