Mahkeme: Sendika İş Yeri Temsilcisinin Görev Yeri Değiştirilemez!

Mahkeme, "4688 sayılı Yasa maddesine göre idarenin, sendika işyeri temsilcilerini görev yerini sebebini açık ve kesin şekilde belirtmedikçe değiştiremeyeceği açıktır." ifadesiyle Sendika İşyeri Temsilcisinin görev yerini değiştiren idareyi haksız buldu.

Sendika 27.11.2021, 21:34 Zeynep Elmalı
Mahkeme: Sendika İş Yeri Temsilcisinin Görev Yeri Değiştirilemez!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Merkez İtfaiye Şube Müdürlüğünde, Genel Yetkili Sendika Bem-Bir-Senin İşyeri Temsilcisi olarak görev yapan itfaiye erinin Avrupa Yakası İtfaiye Şube Müdürlüğüne atanması kararını mahkeme iptal etti.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

"4688 sayılı Yasa maddesine göre idarenin, sendika işyeri temsilcilerini görev yerini sebebini açık ve kesin şekilde belirtmedikçe değiştiremeyeceği açıktır." ifadelerine yer verilen mahkeme kararında "Bakılan davada ise davacının sendika işyeri temsilcisi olmasına karşın naklen atama gerekçesi davalı idarece açık ve kesin bir şekilde ortaya konulamadığı takdir yetkisine dayanılarak işlem tesis edildiği sonucuna varılmıştır. Bu durumda, sendika işyeri temsilcisi olan davacının haklı sebep ortaya konulmadan tesis edilen dava konusu atama işleminde bu yönüyle de hukuka uyarlık görülmemiştir." hükmüne varıldı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-5
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?