Lisans Tamamlama Hakkında Bilgi Kirliliği ve Bilinmesi Gerekenler

19/11/2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 6569 Sayılı Kanun'un Geçici Madde 69’u uyarınca sağlık alanındaki ön lisans mezunları için lisans tamamlama programı açılması hükmü getirilmişti. Yasanın yürürlük tarihi olan 19 Kasım 2014 tarihinden sonra mezun olanlar kapsam dışı bırakılmıştı.

Sendika 16.09.2021, 14:39 16.09.2021, 14:54 Güler Sağlam
Lisans Tamamlama Hakkında Bilgi Kirliliği ve Bilinmesi Gerekenler

DGS ile her ne kadar uzaktan eğitimle çeşitli sağlıkla ilgili bölümler açılmış olsada bu kontenjanlara ülke geneli çalışsın çalışması tüm vatadandaşlar başvurması ve yoğun talep görmesi nedeniyle görevdeki çoğu sağlık personeli DGS ile lisans tamamlayamıyor.

Örneğin DGS ile 200-210 puanla içinde mühendislikte olan birçok bölüme girilebilirken 230 puan ile sağlık yönetimi, 250 puan alan acil yardım ve afet yönetimi  gibi uzaktan bölümlere girilemiyor. Hatta İstanbul Üniversitesi uzaktan acil yardım afet bölümü 320 puanla öğrenci aldı.  Anadolu Ünivesitesi sağlık yönetimi bölümüne ise 330 puanla yerleşen oldu. DGS den alınabilecek en yüksek puan geçen geçe 348'di . Aynı ünivesitenin Hukuk fakültesi 300 puanla öğrenci aldı.

Puanlar, kontenjanlar ve durum ortada iken görevdeki sağlık personeline özel düzenleme acilen yapılmalıdır. 

DGS Şartı Geldi

Sadece kontenjanların artırılması ve yeni bölümlere kılavuzda yer verilmesi ile lisans tamamlamada kalıcı bir çözüm olmayacaktır. Sağlık çalışanlarının beklentisi de bu değildir. Çünkü bu düzenleme ile eğer sağlıkta lisans tamamlama yapılmayacaksa sağlık çalışanları lisans tamamlamak için DGS’ye girmek zorunda kalıyorlar.

Halbuki yasa değişikliği yapılsa ve 2014 sonrasında mezun olanlara lisans tamamlama hakkı tanınsa idi bu arkadaşlarımız sadece E- Devlet üzerinden Diploma notu ile lisans tamamlamaya başvurabileceklerdi. Şimdi ise DGS’ye başvuru şartı getirilmiştir.  Daha önce sadece diploma notu ile başvuran çalışanlar şimdi sınava girmektedirler.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
Saglikci 1 yıl önce
Allah, belani versin sagliksen. Sizin gibi igrenc bir sendika yok. Tez zamanda yok olursunuz insAllah.
SAĞLİKCİ nin duasına itafen 1 yıl önce
aminnnnnnnnnn
ADALET 1 ay önce
Herkes gidebilsin kapasite yoksa zaten mezun olamaz siz üniversiteler de para kazanırsınız asıl amaç para kazanmak değilmi ne şartı 2014 yılı onların özelliği nedir
17
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?