PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Kurban Bayramı İdari İzin Nöbet Ücretleri Yargıya Taşındı

Sağlık Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Kurban Bayramı’nda verilen 2 gün idari izinde nöbet tutan sağlık çalışanlarıyla ilgili görüş yazısı yargıya taşındı.

Sendika 10.08.2022, 12:15 Cansu Polat
Kurban Bayramı İdari İzin Nöbet Ücretleri Yargıya Taşındı

Sağlık Sen, Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünün idari izinler de nöbet ücreti ödenip ödenemeyeceğine dair yayınladı görüş yazısını “yürütmenin durdurulması” istemiyle yargıya taşıdı.

Mahkemeye sunulan dilekçe de 6. Dönem Toplu Sözleşmesi ile resmi ve dini bayram tatili sebebiyle verilen genel idari izin günlerinde hizmet sağlayan sağlık çalışanlarının, çalıştıkları süre ile orantılı olarak izin kullandırılacağı, izin kullandırılmasının mümkün olmadığı hallerde ise nöbet ücreti ödenebileceğinin mutabat altına alındığı belirtildi.

Temmuz ayı içerisinde yer alan Kurban Bayramı nedeniyle 13 Temmuz ve 14 Temmuz 2022 tarihlerinde kamu görevlilerinin idari izinli sayılmalarına karar verildiği hatırlatılan dilekçede, şu ifadelere yer verildi:

“2022 Temmuz dönemi aylık çalışma süresinin resmi tatiller ve idari izin süresi düşüldükten sonra 125 saat olarak mı yoksa idari izin süreleri de aylık çalışma süresine dâhil edilerek 141 saat üzerinden mi değerlendirileceği hususlarında oluşan tereddüttün giderilmesi için Sağlık Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan yazı ile uygulamadaki farklılıklar giderilemediği gibi toplu sözleşme ile getirilmiş olan söz konusu hükme ve hükmün ruhuna aykırı bir uygulamaya sebebiyet verilmiştir.”

“Davalı idarenin işleminin bu hali ile uygulamayı doğrudan etkilediğinden kesin ve yürütülebilir işlem niteliğinde olup, iptali gerekmektedir” denilen dilekçede, Temmuz ayı için mesai saatinin 125 saat olduğu, toplu sözleşme hükmü gereği 125 saatin üzerindeki çalışmaların karşılığında ücret ödenmesi gerektiği kaydedildi.

Sağlık-Sen açtığı davada, görüş yazısının hukuka aykırı olduğuna dikkat çekerek, yazının öncelikle yürütmesinin durdurulmasını ve bilahare iptalini talep etti.

Yorumlar (1)
Hemsire murat 2 ay önce
Mesai gelen arkadaslar icin tatilken neden nöbet tutanlara bunun parasi verilmez. Bakanlik bizi bitirdi. Zerre takmiyor bizi.
26
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?