PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Kılıçdaroğlu Sendika Yüzde 2 Barajını Anayasa Mahkemesine Taşıyacak

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu sendikalara toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanılabilmesi için getirilen % 2 baraj şartını Anayasa Mahkemesi’ne götürecek.

Sendika 20.12.2022, 20:31 20.12.2022, 20:38 Cansu Polat
Kılıçdaroğlu Sendika Yüzde 2 Barajını Anayasa Mahkemesine Taşıyacak

Kemal Kılıçdaroğlu CHP’nin Grup Toplantısında sendikalara getirilmek istenen %2 barajıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, örgütlü toplumun sağlıklı olacağına dikkat çekerek, bazen sendika olur, bazen sivil toplum kuruluşları olur, bazen vakıflar olur… “Örgütlü bir toplum güçlü bir toplum demektir” dedi.

KILIÇDAROĞLU: ANAYA MAHKEMESİNE GÖTÜRECEĞİZ

Şimdi yüzde 2 örgütlenme barajı getiriyorlar. Neye göre? Yandaşa göre getiriyorlar arkadaşın dediği gibi. Acaba bazı sendikaları nasıl elimine ederiz diye getiriyorlar. 400 bine yakın kamu görevlisi var, 400 bin; onların haklarını almak istiyorlar. Devlet, kamu çalışanları arasında ayrımcılık yapmaz. Ayrımcılık yaparsa farklı şeyler, herkes farklı şey düşünür. Bakın değerli arkadaşlar; yüzde 2 barajı getiriyorlar, kanuna koyuyorlar. Aslında daha önce yüzde 1 barajını toplu sözleşmeyle sözleşmeye koymuşlardı. Danıştay'a gidildi, Danıştay "bu doğru değildir" diye iptal etti. Şimdi kanuna getiriyorlar. İnanın kanunu Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz, hiç endişe etmeyin. Çıkarsa ama çıkmaması için mücadeleyi yapacağız.

KILIÇDAROĞLU: YANDAŞ SENDİKAYA GEÇ DİYORLAR!

Barajları yıkacağız meraklanmayın; sadece yüzde 2 barajı değil, sarayın koyduğu bütün barajları yıkacağız hiç endişe etmeyin. Şimdi yüzde 2 barajı olanlara 707 lira verilecek ikramiye, toplu sözleşmesinde ikramiyeye göre; yüzde 2 değilse o zaman 250 lira verilecek üç ayda bir. Allah aşkına ya; o da memur o da memur, aynı işi yapıyorlar, farklı sendikalardalar. "Sen o sendikadan istifa et, yandaş sendika var bak, oraya geç; oraya geçersen 707 lira alacaksın" diyorlar. Bu demokrasiye aykırıdır, ahlaka aykırıdır, erdeme aykırıdır, insan haklarına aykırıdır. Devlet bilinçli olarak aynı işi yapanlar arasında ayrımcılık yapamaz.

Dolayısıyla bir konu daha var burada, bir konu daha var: Sendika kuramayanlar da var. Mesela polisler sendika kuramıyorlar; savcılar, hakimler, infaz koruma memurları onlar sendika kuramıyorlar. Onlara bu verilmiyor. Niçin? Onların sendikası yok diye. Yani açıkça onlar cezalandırılıyorlar.

Yorumlar (10)
adalet 1 ay önce
adaletten uzak bir yasa olduğu için
sm 1 ay önce
yilmaz seninde bir koltuk derdin ve menfaatin var ki içerlemişsin sende bir gün adalet peşine koşacaksın emin ol o saltanatınız bittiği zaman
sendikalı 1 ay önce
15 yıl sağlık sende sendikacılık yaptım bu yasadan dolayı *** sendikaya geçiyorum.
Anla yılmaz 1 ay önce
Daha okuduğunu bile anlamamış neyi taşıyacak diyo adam bu yasa ile oluşan adeletsiziği anlatmış mala anlatır gibi neyini anlamıyosun. Sağlık sen cisin belli
Pismanlik 1 ay önce
Helal olsun Kılıçdaroğlu. Bugüne kadar hep akpartiye oy vermiş bir insanım ama artık yeter.
Yilmaz 1 ay önce
nesini taşıyacan acaba
ali veli 1 ay önce
ne yapsaydı taşımayıp..3.5 çu sendikaların diktasına boyun mu eğseydi..
sm 1 ay önce
adaletsiz olduğunu olmasın?
Abdullah çetin 1 ay önce
Ulan aptal başlarım öncekine ulan salak domates 25 tl olmuş sivri kafa aptal
Kursat 2 hafta önce
Yılmaz sen aptlmsn
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.