PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Kelepçeli Röntgen Grafisi İçin Tabipler Birliği Harekete Geçti

Gezi davası sanığı Mücella Yapıcının doktor muayenelerine kelepçeli götürüldü iddiası Ankara Tabip Odası harekete geçirdi. Küçük bir çocuğa ait kelepçeli röntgen grafisinin yayınlanması sosyal medyada gündem oldu.

Sendika 28.06.2022, 12:15 Cansu Polat
Kelepçeli Röntgen Grafisi İçin Tabipler Birliği Harekete Geçti

Gezi davası sanığı mücella yapıcının 18 yıl hapis cezasına çarptırılması sonrası tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan mektup gönderdi. Yapıcı, cezaevi sürecinde diş hekimi dahil götürüldüğü tüm hekim muayenelerinde kelepçesinin çıkarılmadığını mektupla anlattı.

ATO bülteni Hekim Postası'nda da paylaşılan bir röntgen grafisi ile ilgili, “Resim gözaltına alınan ve yaş tespiti nedeniyle röntgen grafisi çekilen bir çocuğa aittir. Dünyadaki ve Türkiye'deki herhangi bir yasa, yönetmelik, tüzük ve yönergede bir çocuğa sağlık hizmeti sunumu esnasında ya da diğer zamanlarda kelepçe takılabileceğine dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Ama bu resim gerçek ve olay memleketimizin bir kamu hastanesinde yaşanmıştır” denildi.

TÜM İLLERE GÖNDERİLDİ

TTB; cezaevlerinden hak ihlalleri, gelen şikayetlerin ve kişilerin gözaltı muayenelerinde yaşadıkları sorunlara dair başvuruların son dönemde artması üzerine “İnsan Hakları İhlalleri ile İlgili Hekim Tutum Belgesi”ni güncelledi.

Güncellenmiş tutum belgesi, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'ne gönderildi hem de illerdeki başhekimlikler ve cezaevi müdürleri ile paylaşılması için tabip odalarına iletildi.

Kelepçeli muayene zorlaması, kolluğun muayene sırasında içeride bulunma ısrarı, muayenelerin tüm aşamalarının gerçekleştirilmemesi, adli muayene formlarında yakınmaların yer almaması, ruhsal değerlendirmenin yapılmaması ve beden muayenesi ile sistem muayenelerinde bulguların yeterli düzeyde tanımlanmaması gibi şikayetlerin alındığı hatırlatıldı.

SAĞLIK HİZMETLERİNE ERİŞİM VE YAŞAM HAKKI HATIRLATILDI

Hak ihlallerinin dikkatli bir şekilde takip edildiği belirtilen yazıda “Sağlık hizmetlerine erişim ve yaşam hakkı, mahpuslar için de en temel haktır. Bu nedenle cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin de sağlık hizmetlerine erişim ve yaşam haklarının korunması tüm hukuk devletlerinde yasal güvence altındadır ve bu hakkın korunması için gerekli önlemlerin alınması devletlerin sorumluluğundadır. Cezaevine girmiş bir kişi alıkonulma nedeni ne olursa olsun, sağlık hizmetlerine erişim ve yaşam hakkından mahrum bırakılmamalıdır. TTB olarak herkesin her koşulda başta sağlık hakkı olmak üzere insan olmaktan kaynaklanan haklarını savunuyor, hak ihlalleri ve kötü muameleye karşı mücadelemizi sürdürüyoruz” denildi.

İki görüşmede de TTB'nin her türlü hak ihlalini dikkatle takip ettiğinin altı çizilmiş, “İnsan Hakları İhlalleri ile İlgili Hekim Tutumu” belgesi anımsatılmıştı.

Yorumlar (4)
tahsin fatih emekli doktor eski bashekim 2 ay önce
Turkiye cumhuriyetinin kendisine verdigi hak ve yetkileri RESEN kullanmak uzere tip doktoru unvani verilmistir diplomada boyle yazar diger yorumumla beraber okunsun diye.birde ek yapalim hic bir makam ve mevki cerrahi ameliye yapmaya zorlayamaz.bir tane daha yeterli guvenlik tedbiri yoksa adli tabip muayene ve otopsiden imtina etme hakkina sahiptir kelepceli olarak hasta muayene etmek affedilemez ya suclu degilse ...kacabilir bahanesi yasal degildir tedbiri kendileri alacak onlarin sorunu nasil aliyorsa alsin
tahsin fatih emekli doktor eski bashekim 2 ay önce
doktor adli tabip gorevini ifa sirasinda yani bu gorevi yaparken bu gorevin yapilabilmesine iliskin konularda kolluk kuvvetinin AMIRIDIR YASA BOYLEDIR kelepceyi cikarin derse cikaracak odadan cikin derse cikacaktir uymayanlar hakkinda adli sevk evraki uzerine ve adli rapora yazacaktir.gerekirse muayenenin yapilamadigini belirtir. zaten savcilar devreye girer ve isler yurur savci dahi inat etse mahkemede hesabini verir. hic bir makam ve mevki TC de hekime isini nasil yapacagini yada yapamayacagini SOYLEYEMEZ genc meslektaslarima bilg icin
Ali kemal 2 ay önce
Ne yapacaktı altın mı taksaydılar bileklerine boş işleri haber yapmayın devletin zarari bu suclulardan tahsil edilsin milletten değil.
tahsin fatih 2 ay önce
bos yere yorum yazmayiniz editor kendi kafasina gore karar veriyor onuda anlamis degilim
26
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?