PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Kariyer Sınavına Girmek İstemeyen Öğretmenler Yarın İş Bırakıyor

Eğitim kolunda faaliyet gösteren sendikaların öğretmenlik meslek kanununa tepkileri devam ederken, 13 Eğitim Sendikası birleşerek yarın derse girmeme kararı aldı.

Sendika 01.11.2022, 12:28 01.11.2022, 15:46 Cansu Polat
Kariyer Sınavına Girmek İstemeyen Öğretmenler Yarın İş Bırakıyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 19 Kasım tarihinde yapılacak kariyer basamakları sınavına tepki gösteren 13 Öğretmen Sendikası birleşerek yarın Türkiye genelinde iş bırakma kararı aldı.

İş bırakma kararı alan sendikalar; Eğitim-İş, Eğitim-Sen, Hürriyetçi Eğitim Sen, Teç Sen, Anadolu Eğitim Sen, Özgür Eğitim Sen, Eğitim Hak Sen, Eksen Eğitim Sen, İdeal Eğitim Sen, Eğitim Söz Sen, Eğitimde Birlik Sen, Eşit Haklar Sendikası ve Töb-Sen üyeleri, yarın iş bırakacak.

MEB BAKANI: EK DERS ÜCRETLERİNİ KESERİZ

Diğer taraftan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, kariyer sınavını protesto amacıyla sendikaların aldığı karara uyarak derse girmeyecek öğretmenlere uyarıda bulundu. Bakan Özer, eyleme katılan öğretmenlerin ders ücretlerinin kesileceğini açıkladı.

SENDİKALAR: İŞ BARIŞI BOZULACAK

Sendikalar açıklamalarında, çıkan yasanın okullarda öğretmenler odasındaki olumlu havayı, iş barışını bozacağını ileri sürüyor. Öğretmenlik mesleğiyle ilgili bir kanunun, tüm öğretmenlerin yetiştirilmesi ve istihdamını kapsayacak şekilde olmasını istiyorlar. Kariyer Basamakları Sınavı yerine öğretmenlerin kıdemleri ve liyakatleri göz önüne alınarak kademeli artış isteyen sendikalar, öğretmenlerin maaşlarının yoksulluk sınırı altında olduğunu vurgulayarak bu durumun düzeltilmesini talep ediyorlar. Kariyer Basamakları Sınavının iptal edilmesini isteyen sendikalar, Öğretmenlik Meslek Kanununun geri çekilerek alandaki bütün öznelerin katılacağı daha kapsayıcı bir yasa hazırlanmasını istiyor.

Yorumlar (2)
eğitimciler eğitime yakın durmalı 1 ay önce
oldu bedava verilsin istiyorlar. bu kadar hazırcı olunmaz. öğretmenlik uzmanlıktır diyorlar. zaten bu ülkede tüm meslekler lisans mezunu. o zaman herkes uzman memlekette. hazırca hesaplarına 2000 lira yatırılsa sorunları kalmaz. yarım gün çalış. yaz tatili yap kar tatili yap 15 tatil yap, hastalık tatili yap .üstüne hazır uzmanlık ver. yetkinliklerini yeterliliklerini sorgulama yeter. bu ülkenin evlatları eğitimsizlikten kıvranıyor. eğitimciler nasıl düşünüyor? eğitimciler her ay kişisel gelişim almalı
Sağlıkçı 1 ay önce
O zaman unvan değişikliği sınavı da kaldırılsın . Herkese kadrosu sınavsız verilsin.