Kamu-Sen'den Ek Zam, Sözleşmelilere Kadro, Bayram İkramiyesi Açıklaması

Türk Büro-Sen tarafından Ankara Şube Başkan ve Şube Başkan Yardımcıları ile düzenlenen toplantıya katılan Genel Başkan Önder Kahveci, gündemini masaya taşıdıklarını ifade ederek şunları söyledi;

Sendika 03.04.2021, 23:39 04.04.2021, 21:15 Güler Sağlam
Kamu-Sen'den Ek Zam, Sözleşmelilere Kadro, Bayram İkramiyesi Açıklaması

1- KAHVECİ: EKONOMİK SIKINTILAR MEMURA EK ZAM YAPILMASINI ZORUNLU KILMIŞTIR

Türkiye Kamu –Sen’in gündemi “Ek Zam”dır. Son yıllarda yaşanan ekonomik sıkıntılar memurlara ve emeklilere Ek zam verilmesini mecbur bırakmıştır. Enflasyon artmış, alım gücü düşmüştür. Türkiye Kamu-Sen ek zam için Ocak ayında sahaya inmiştir. 2020 yılında alınan ücret artışının ardından yıl sonu enflasyonu %14,6 olmuştur. Memurun harcama kalemlerine baktığımız zaman maaşlarının %65’ini barınma ve gıdaya harcadığı ortadadır. Döviz kuru üzerinden baktığımızda ise ortalama memur maaşı ile 2013 yılında 1049 dolar, 2018 yılında 760 dolar alınırken, 2020 yıl sonu itibariyle bu rakam 560 dolara kadar gerilemiştir. Bu şartlar düşünüldüğünde ek zam verilmesi ve 2020 yılından gelen kayıpların telefi edilmesi gerekmektedir. ARGE merkezimizce yapılan çalışmalarda belirlenen 8200 TL yoksulluk sınırının tüm çalışanların maaşlarında alt sınır olması idealimizdir. Oransal olarak belirtmek gerekirse en az %20 zam yapılmalıdır. Ek zam konusu çözülmeden bize Toplu Sözleşmede hedeflenen enflasyon üzerinden verilecek hiçbir zammı kabul etmemiz mümkün değildir. Memura verilecek ek zam ile ekonomi de canlanacaktır. Ekonomiyi canlandırmanın yolu budur”

2- KAHVECİ: SÖZLEŞMELİLERE KADRO VE BAYRAM İKRAMİYESİ TALEBİMİZDEN VAZGEÇMEYİZ

Taleplerimize de değinen Önder Kahveci “Sözleşmeli memurlarımıza kadro verilmesi toplantının ana konusuydu. İş güvencesiz, ailelerden uzak bir çalışma sisteminin kamuya nasıl bir yararı olabilir. Ailenin korunması anayasal güvence altındadır. Aile bütünlüğünü sağlayan personel istihdamına ihtiyacımız var. Bunun için sözleşmeli istihdam kaldırılmalı ve tüm çalışanlara kadro verilmelidir.

3- Görevde Yükselme Sınavlarında yaşanan olumsuzluklar hepimizin malumudur. Liyakatın esas alındığı bir Yönetici atama yönetmeliğine ihtiyacımız vardır. Yine yıllarca sınav açmayan ve vekalet ile yönetilen kurumlar var. Bunun önüne geçmek için tüm kurumlarımızda en çok 3 yılda bir Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı açılması talebimizde KPDK’da kabul edilmiştir.

Mülakat ise kamunun kanayan başka bir yarasıdır. Kime neye göre puan verildiği belli değildir. Gerekirse merkezi sınav sistemi ile atama yapılmalıdır. Vatandaşların ve çalışanların kamu ya olan güvenleri sarsılmamalı, hak ve adalet duygusu zedelenmemelidir. Yazılı sınavda yüksek puan alanların mülakat ile puanlarının düşürülmesi, kamuya olan güveni zedelemektedir.

4- Vergide adaletin sağlanması için memurlarımızdan peşin kesilen gelir vergisinin %15 e sabitlenmesi gerekmektedir. Ocak ayında alınan maaşı, Aralık ayında alamıyor memurlarımız. Böyle bir ücret politikası olamaz.

5- Yardımcı Hizmetliler artık kamuda, memurluk işi yapmaktadır. Çoğu da üniversiteden mezun oldu, onlara da GİH kadrosu verilmelidir.

6- Bayram ikramiyesi almayan tek kesim memurlardır. Memurlarımıza da artık bayram ikramiyesi verilmelidir. Ramazan Bayramı için bu müjdeyi bekliyoruz.

7- Bir diğer önemli konu ise 4688 sayılı Sendikalar kanunudur. Biz bu kanun ile ilerleyemiyoruz artık. Toplu Sözleşme düzeni değişmeli, aileleri ile birlikte yaklaşık 20 milyon kişiyi ilgilendiren politikalar 2 kişinin dudağına bırakılmamalıdır. Toplu Sözleşmede çoğunluğun imzası aranmalı, Konfederasyonlara itiraz hakkı verilmelidir. 430 bin üyemiz adına itiraz yetkimiz olmalıdır.

8- Memurlarımıza da Grev ve siyaset hakkı verilmelidir.

Bizim taleplerimiz memurlarımızın gündeminden oluşurken,  yandaş Sendikanın yine iki konusu vardı dayanışma aidatı ödenmesi ve Türkiye Kamu-Sen’in masada olmaması. Öncelikli olarak Toplu Sözleşmeden faydalanabilmek için Dayanışma aidatı ödenmesi düzenlemesi yapılması, diğer sendikalara hiçbir yaşam şansı tanımamaktadır ve bu uygulamayı iç hukukta iptal eden bir çok emsal karar bulunmaktadır. İkinci olarak biz o masaya kanundan ve 430 bin üyemizden aldığımız güç ile oturuyoruz. Yasal haklarımızı kimse engelleyemez. Ancak onların korkularının sebepleri, masada yaptıkları yalan yanlış işlerin ifşa edilmesidir. Türkiye Kamu-Sen’i bu yüzden istemiyorlar. Bunlar beyhude taleplerdir. Kimse bizi o masadan kaldıramaz. Bizim mücadelemiz devam edecektir. Sendikamız Türk Büro-Seni ve hizmet kolumuzdaki tüm Sendikaları yetkili yaparak masaya oturacağız” dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
Calisan 4 ay önce
Sendikalar boş boş konuşuyor hiç bir şey alacaklarida yok birşey istiyonmu SES gelecek söylediklerine kendileri inanmıyor ki ama laf olsun torba dolsun ayagindalar sendikalar kapansın ben memur olarak sendikaların hiç birine zerre kadar inancım yokk bir şey istiyor mu ses getirin ses basın bile diye almıyor sizleri
Deniz 4 ay önce
Sendika başkanlarının servetleri araştırılsın bunlar çalışmadan bu servetleri nasıl elde ettiler
İris 4 ay önce
"Asla bir araya gelmeyelim. Çay içmek için bile maskeyi çıkarmayalım." Tıp fakültesinde psikoloji eğitimi verilmiyor mu? Halbuki doktor olmak tüm sağlık alanına hakim olmak demek değil miydi? Bu insanların, çocukların, yaşlıların psikolojik problemlerinin üstesinden nasıl gelinecek? Ölüm korkusu ve obsesyonlar nasıl kontrol altına alınacak? 87 ülkede uygulanan yasakların etkinliğini değerlendiren bir araştırma sonucu sıkı tedbirlerin ölüm oranlarında anlamlı bir farka yol açmadığı tespit edildi. Bu korku politikasını bırakıp bilimsel verilerle konuşun yeter artık.
kamil 4 ay önce
iyi güzel taleplerde bulunmuşunuz da,hani kaynak nerde. ekonomiyi, bok getiriyor.
SAĞLIÇILAR 4 ay önce
YAV ARKADAŞLAR HÜKÜMETTEN BİR ŞEY İSTEMİYORUZ 19. YILDIR .BİZDE KESİLEN EK PERFORMANSI VERSİNLER YABİRE BİZDEN KESİLİYOR.VALLA BIKTIK .BÜTÜN ÜLKELER SAĞLIKÇISINA SAHİP ÇIKARKEN BİZDE İSE DAHA ÖNCE VERİLENİ KESMEK .NEYİN NESİ ANLAMADIK.KORKUDAN SESLERİ DE ÇIKMIYOR. HEPSİ İSYANDA HEPSİ SIKINTILI YOKMU BİZİ AMLAYACAK KİMSE ARTIK YETERRRRRRRRRRRRRR
Akif 4 ay önce
Birak enflasyonu döneri moneri 30 yıldır aynı hikayede ben diyorum sizler çalışmadan trilyonluk serveti nerden aldınız bize bunu söylen bizede yol gösterin bizde trilyonluk olalım
33
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?