Kamu-Sen Van Bölge İstişare Toplantısı Coşku ve Heyecan İçinde Gerçekleşti!

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ve Yönetim Kurulu Üyeleri Bölge İstişare Toplantıları çerçevesinde Van ilin teşkilat mensupları ve üyelerle buluştu.

Sendika 13.12.2019, 10:14 13.12.2019, 10:16 Güler Sağlam
Kamu-Sen Van Bölge İstişare Toplantısı Coşku ve Heyecan İçinde Gerçekleşti!

Kamu-Sen tarafından yapılan açıklamada;

Yoğun katılımın olduğu istişare toplantımız, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve şehitlerimizin ruhları için okunan Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.

SUAT SAYICI: SİZLERİ VAN’^DA AĞIRLAMAKTAN ŞEREF DUYUYORUZ

Toplantının açılışında konuşan Van il temsilcimiz Suat Sayıcı Genel Başkanlarımızı ve Genel Merkez Yöneticilerimizi Van’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, Türkiye Kamu-Sen bayrağını şeref ve onurla dalgalandırdıklarının altını çizdi. 

YÜCEL KAZANCIOĞLU: BUGÜN VAN’DA YARIN TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEYİZ

Teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yarımcımız ve Türk Haber-Sen Genel Başkanı Yücel Kazancıoğlu ise yaptığı konuşmada, doğudan batıya kuzeyden güneye Türkiye’nin her yerinde kamu çalışanları ile bir araya geldiklerini belirterek, memurlarımızın sorunlarını, yaşadıkları problemleri ve çözümleri hep birlikte üretme çabasındayız. Bu nedenle bugün Van ilimizdeyiz. Burada bayrağımızı dalgalandıran teşkilat mensupları ve üyelerimizle birlikteyiz. Emek ve çabaları takdire şayan olan kardeşlerime teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. 

KAHVECİ: KONFEDERASYONUMUZUN BAYRAĞINI DALGALANDIRAN TEŞKİLAT MENSUPLARIMIZA SELAM OLSUN

Coşku ve heyecanın eksik olmadığı salonda, alkış ve sloganlarla kürsüye gelen Genel Başkanımız Önder Kahveci, Doğu Anadolu’nun incisi Van’da olmaktan büyük sevinç ve mutluluk duyduğunu dile getirerek sözlerine başladı. Kahveci, “Bugün Van ilimizde teşkilat mensuplarımız ve üyelerimizle birlikte olmanın keyfini yaşıyoruz. Türkiye Kamu-Sen’in bayrağını şerefle, onurla, gururla dalgalandıran bütün teşkilat yöneticilerimizi saygıyla selamlıyorum, var olsunlar. 

Sizlerin de bildiği gibi bir toplu sözleşme sürecini geride bıraktık. Ne yazık ki yine bir fiyasko ile süreç tamamlandı. Artık bu yetkili konfederasyonla bu işin yürümediği aşikardır. 

Milyonlarca insanı ilgilendiren bir sürecin nasıl heba edildiğini gördük ve yaşadık. Bizim açımızdan önemli ve değerli bir süreç. Ciddi bir hazırlık yaptık, alanda, şube ve teşkilatlarımızla çalıştık ve hazırlandık. Biz sürekli olarak masanın verimli ve işlevsel olması yönünde görüş bildirdik. Ancak bu noktada ne yazık ki bir adım atılmadı. Sadece mali konular değil diğer başlıkları da görüşerek çözüm noktasında adımlar atılması gerektiğini belirttik ama masadan bu konular hep kaçırıldı. 

İşin açıkçası böyle bir toplu sözleşme olmaz. İtiraz ve taleplerimiz ne hükümet tarafından ne de yetkili konfederasyon tarafından destek gördü. Keşke uyarılarımız dikkate alınsaydı. Ciddi beklentileri vardı kamu çalışanlarının ama ne yazık ki masaya dahi getirmediler. Masanın işlevi artık tartışmalı hale gelmiştir. Toplu sözleşme kanunu yeniden düzenlenmeli ve iki kişinin attığı imza milyonları bağlamamalıdır. Grev hakkı, siyasete katılım, yönetime katılım gibi haklar temin edilmelidir. 

Zamların dışında çalışanların bir çok talebi vardı, biz bunları ısrarla masaya taşıdık ama yetkili konfederasyon ve hükümet tarafından bir adım atılmadı. Bizim çabamız “Masa işlesin” yönünde idi. Bu masa daha işletilebilirdi ama olmadı. Aile yardımı ne oldu? Çocuk yardımı ne oldu? Ek ders ücretleri ne kadar artacak? Sağlık çalışanlarının döner sermayeleri için hangi çözüm üretildi? Fazla çalışma ücreti ne kadar olacak? Bunlar konuşulmadı. Tüm gelirlerin emekliliğe dahil edilmesi, vergi dilimleri, sözleşmelilere kadro, yardımcı hizmetlilerin durumu, ek gösterge meselesi, bayram ikramiyesi, vekil, fahri adı altında yapılan istihdam politikaları, yönetici atama sistemi, mülakat, belediyelerde çalışanların alamadıkları maaşları…Bunlar can alıcı maddeler ama tüm ısrarlarımıza rağmen konuşulmadı. Bu masada olumlu ya da olumsuz bir sonuca ulaşabilmeliydik” dedi. 

TIKLAYIN

KAHVECİ: MEMUR PAKETİNİN PATENTİ BİZDEDİR, SORUNLARIN TAKİPÇİSİYİZ

Bir memur paketi üzerine çalıştıklarını kaydeden Genel Başkan Önder Kahveci “Kamu çalışanlarının sorunlarını kapsayacak bir memur paketi hazırlanarak TBMM gündemine getirilmesi noktasında ısrarcıyız ve bu konuda temas ve çalışmalarımız devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk hanımefendiye ziyaretimizde de bunu gündeme getirdim. Memur paketi çözüm bekleyen bir çok konuyu rahatlıkla halledebilecek ve çalışanların yüzünü güldürecektir. 

Biz bu paketin içinde, tüm ek ödemelerin emekliliğe sayılmasını istiyoruz. Çalışırken aldıkları maaşları emekliye ayrılınca alamayan ve mağdur olan insanların sorunu çözülsün istiyoruz. 

3600 ek gösterge konusunda sayın Cumhurbaşkanının sözü var ve insanlar umutla bekliyor. Sadece dört meslek gurubu değil tüm kamu çalışanlarını kapsayacak bir adım atılmalı ve verilen söz yere düşürülmemeli. Biz bu konuda çalışmamızı yapıp TBMM’ye verdik. Bu çalışma üzerinden gayet hakkaniyetli bir ek gösterge düzenlemesi yapılabilir. 

Sözleşmeli personelin durumu ortada. 2011 ve 2013 yılında sözleşmeli personele kadro verildi yine verilebilir. Yöneticinin iki dudağı arasına sıkıştırılan bir kamu görevlisinin verimliliği olmaz. Geçtiğimiz günlerde Gaziantep’te hayatına son veren Saadet Öğretmeni hepiniz biliyorsunuz. Mobbingin bizi getirdiği nokta bu olayda bir kez daha kendini göstermiştir. Sözleşmeliler perişan, aile hayatları yok, çocukları bir yerde kendileri bir yerde…Parçalanıyorlar. Bu trajediye dönüşüyor, derhal gerekli adımlar atılmalı. 

Kamuda ikramiye almayan tek kesim memurlar kaldı. Yılda iki defa bayram ikramiyesi talebimiz karşılanmalı. Memurun yüzü güldürülmelidir. 

Yardımcı hizmetliler konusu çözülmeli. Bu insanların beklentilerine cevap verilmeli. Bu insanlara sorumluk verildiyse kadrosu da verilsin. 

Vergi dilimleri konusunda artık ciddi adımlar atılmalı, memurun vergi dilimi yüzde 15’e sabitlenmelidir. Türkiye’nin vergi rekortmeni memurlardır emin olun. Dengeli ve adaletli bir vergi sistemi olmalı. Maaş cebimize girmeden vergimizi ödüyoruz. 

Liyakat ve ehliyet konusu herkesin ağzında ama uygulamada hiçbir şey yok. Mülakata cepheden karşıyız. Mülakat kul hakkı demektir. 90 puan alan insana 10 puan vererek sözlü sınavda eliyorsunuz. Bunu hangi vicdan kabul eder? Yeni bir yönetici atama sistemi getirilmeli hatta yönetici akademisi kurulmalıdır. 

Üniversiteli işçiler konusunda eskiden karar alınmış ama hala ortada bir şey yok. Eğer yapılmayacaksa bu insanlara umut verilmemeli. Bunların mali bir külfeti de yok.

Bütün bunları kapsayacak bir memur paketi ile bu sorunları rahatlıkla çözebileceğimizi ve rahatlama sağlayabileceğimizi düşünüyorum. Bu memur paketinin patenti bize aittir ve takipçisiyiz” dedi. 

KAHVECİ: KAMU ÇALIŞANLARININ YETKİYİ TÜRKİYE KAMU-SEN’E VERME VAKTİ GELMİŞTİR

“Artık yetki Türkiye Kamu-Sen’de olmalıdır” diyen Genel Başkan Önder Kahveci, “Az öncede ifade ettiğim gibi, artık bu yetkili konfederasyonla bu işler yürümüyor. Kamu çalışanlarını sürekli masada bırakan, hayal kırıklıklarına imza atanlarla geleceğe yürüyemeyiz. Bu noktada iş kamu çalışanlarımıza düşmektedir. Yıllardır bunlara yetki veren memurlarımız artık “Yeter” demeli ve yetkiyi ehil ellere teslim etmelidir. 

Türkiye Kamu-Sen’in toplu görüşmelerde ortaya koyduğu performans herkesin malumudur. Biz bu işi yaptık yine yaparız. O nedenle kamu çalışanlarına Van’dan sesleniyorum, “Gelin omuz verin ve Türkiye Kamu-Sen’i masada yetkili kılın. Pazarlık nasıl yapılır, hak mücadelesi nasıl verilir herkese gösterelim. Memurun sorunlarından bihaber konfederasyonun bugüne kadar ortaya koyduğu tavrın hiçbir işe yaramadığını gördük. Bütün kamu çalışanlarımızı bu kutlu yuvaya davet ediyorum. Mücadelemizi bıkmadan, yılmadan, usanmadan hep birlikte yapalım” dedi.  

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
karabük 7 ay önce
görevde yükselme sınavındaki olumsuzlukla alakalı hiç yorum yapmadınız bütün sendikalar ve temsilciler koltuklarından başka hiç bir düşüncesi yok
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?