PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Kamu İşçisi Toplu Sözleşmesinde İyileştirme Yapılmazsa Kıyamet Kopar

Hak İş Konfederasyonu Başkanı Mahmut Arslan, sadece asgari ücrete zam yapılarak kamu işçisinin toplu sözleşmesinde iyileştirme olmaması durumunda “o gün kıyametin kopacağını gündür” diyerek hükumete zam mesajı gönderdi.

Sendika 21.06.2022, 16:41 Cansu Polat
Kamu İşçisi Toplu Sözleşmesinde İyileştirme Yapılmazsa Kıyamet Kopar

20 yıllık işçi ile asgari ücretle çalışan işçinin maaşının aynı olmaması gerektiğini savunan Hak İş Genel Başkanı, “toplu sözleşme sistemimiz tümden çöker, sendikal mücadelenin de anlamı kalmaz” açıklamasında bulundu.

Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hak İş Sendikası‘nda görev yapan çalışanların maaşını temmuz ayından itibaren 6 aylık enflasyon + iyileştirme zammı yapma kararı aldıklarını belirterek bu zamla asgari ücret konusunda henüz net kararını veremeyen hükumete bir anlamda örnek olacaklarını söyledi.

“ENFLASYONUN BU KADAR HIZLI YÜKSELECEĞİNİ TAHMİN EDEMEDİK”

Arslan, enflasyonun böylesine hızla yukarı gideceğini tahmin edemediklerini, artan hayat pahalılığıyla birlikte ara zammın kaçınılmaz hale geldiğini söyledi. Personelin enflasyon kaybını temmuzda telafi etmek için ilk olarak Hizmet-İş'te 'enflasyon artı iyileştirme' çalışması başlattıklarını belirten Arslan şöyle konuştu:

"Önce kendi sendikamızda toplu sözleşmeleri enflasyona karşı korumak için prensip kararı aldık. 6 aylık TÜFE ne çıkarsa onun üzerine bir miktar iyileştirme ekleyip ara zammı yapacağız. Makasın açılmaması için seyyanen ödeme de olacak. Hak-İş ile konfederasyona bağlı tüm sendikalarımızdaki personelin toplu sözleşmelerine de bu zammın uygulanmasını görüşe açacağım."

"TEMMUZDA ARA ZAM YAPILMASI GEREKİYOR"

Arslan, temmuzda sadece asgari ücrete değil kamu ve özel sektördeki sendikalı sendikasız tüm çalışanlara ara zam yapılması gerektiğini söyledi. Arslan, "Sadece asgari ücrete zam yapılıp da toplu sözleşmelerde iyileştirme yapılmazsa o gün kıyametin kopacağı gündür. 20 yıllık işçiyle asgari ücretli aynı maaşı alırsa, toplu sözleşme sistemimiz tümden çöker, sendikal mücadelenin anlamı kalmaz" dedi.

Yorumlar (18)
kebabçı celal 1 hafta önce
at yavrusuna bak 20 yıllık işçi ile asgari ucretli aynımı alacak diyor işkurdan kurayla atanan yeni işçi 10 yıllık hemşireden fazla alıyor ama .
Adanalı 1 hafta önce
Nerde alıyor birader gel bodro gösterelim eğer az aldıysam o parayı münasip yerine verecem olur mu ?
Sağlık 1 hafta önce
Kıyamet kopacakmış zaten böyle diye diye ankara daki dayılarınız sayesinde memurun tepesinde maaş alıyorsunuz hükümet size vermesin yeter artık ajitasyon yaparak işçi sınıfını acındırma politikası ile ne var ne yok sömürüyorsunuz. Devletin Maden işçilerinin normal işçilerin aldığı maaşa bakın yaptığı işe bakın kimse onlar gibi rahat değil ama ben 15 yıllık sorumluluk gerektiren onlardan daha riskli iş yapıyorum ben onlar kadar maaş ve hak alamıyorum...
Hak hukuk 1 hafta önce
Kura ile girdiklerine emin miyiz??? Mevcut maaşları, nöbet ücretleri, hak edişleri, sahip olunan haklar birçok hemşireden, doktordan daha fazla. Bu şekilde kadroya girmek için hiçbir sınava girmeye gerek yok. Kura çekimi??? ile oluyorlar. Yahuu bir sürü üniversite mezunu adam KPSS de dünya puan yapıyor; öğretmeni, hemşiresi, teknikeri kaç yıl evde boş bekliyor. Kazanabilen küçük bir azınlık kazanıyor, geldiklerinde gördükleri koca bir hiç. Aynı yerde çalışan hizmetli, şoför, sekreter çok daha iyi şartlara sadece kura ile girmiş çalışıyor. Hayır madem öyle herkes katılabilsin bu kuraya, yahut yap adaletli
bir sınav kazanan girsin. Gerçi bu kim işine gelecek ki…
Sağlık Memuru 1 hafta önce
Mahmut bey hastanedeki İşçilerin maaş,ikramiye,gece farkı,şözleşme ücreti,sosyal yardimlarlarla birlikte bırak Hemşire,Sağlık Memurunu Doktorlardan bile çok kazanıyorlar ve bu ücretleride döner sermayeden ödeniyor nasıl bir adaletse...bence siz İşçiyi değilde Hemşire,Sağlık Memuru vs nin ücretlerini artırmak için ortalığı ayağa kaldirin...
Sağlık Memuru 1 hafta önce
Adanalı klavye delikanlılığı ni bırak ta aldığın maaşı, yıllık aldığın 6 tane ikramiye yi fazla mesailerini,gece farklarını,sözleşme ücretini,sosyal yardımları ve daha aldığın bizim bilmediğimiz ücretleri topla 12 aya böl yaz hadi yalansız,hilafsiz.
Laboratuvar Teknikeri 1 hafta önce
Hass**tir...
BELEŞ kadrolular revaçta 1 hafta önce
Asgari ücretten dem vurmuş. Görsün, asgari ücretle fabrikada çalışan işçinin çektiğini. Kıyaslasın; fabrika işçisi ile kamu işçisinin çalışmasını. Görsün; kamu işçisi hak ediyor mu aldığı tediyeyi, ikramiyeyi, ek ödemeyi, … vb.lerini. 20 yıllığına değil, çalışmasına baksın. Bırak tediyeyi, ikramiyeyi, ek ödemeyi; aldığı maaşın karşılığını veriyor mu ? Devletin parası deniz değil, o parada herkesin hakkı var. Herkese hak ettiği kadar vermek lazım.
Nepotizm / Tediye+İkramiye+Ek Ödeme+ ... 1 hafta önce
Haybeden kadro verilen taşeronlar için, iyileştirme yapılmazsa kıyamet koparmış. Sen, ne dediğinin farkında mısın ? Bu güç zehirlenmesi, nereden kaynaklanıyor. Bu ülkede, sadece kamu işçileri yaşamıyor ! Seçimlere az kaldı.
Sağlık çalışanları 1 hafta önce
İsterseniz böyle dayı dayı konuşmayın sizler kardessiniz böyle konuşan Ali zevati da sus pus olmuştu ,Semih zevati da sus pus oldu şimdi de sizler aynı şekilde olacaksınız en iyisi hiç böyle delikanlılık yapmayın kicinizin üstüne oturmak zorunda kalırsınız Semih de bakan istifa eyleme diyerek başlamıştı bir gün içinde eylemleri askıya aldık diye açıklama yapmak zorunda kaldı şimdiler ise ses seda yok sizlerden birşey olmaz zaten işçiler memurun iki katı maaş alıyorlar daha ne alsınlar
sağlık personeli 1 hafta önce
bence sağlık sen memursen bu sendikadan ders almalı. adamlar tutuğunu kopartıyorlar en azından
HASAN865454 1 hafta önce
AFERİN SİZE SİZDE SUÇ YOK HÜKÜMET SİZE BU YÜZÜ VERDİ....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?