Kahveci: Temmuz Zammı Elimize Geçmeden Eridi!

Asgari geçim sonuçlarını değerlendiren Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Temmuz ayındaki yüzde 4’lük zammın yarısı kamu çalışanlarımızın eline geçmeden eridi.” dedi.

Sendika 11.07.2020, 10:15 Güler Sağlam
Kahveci: Temmuz Zammı Elimize Geçmeden Eridi!

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2020 Haziran ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Haziran 2020 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.668,94 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 7.542,93 Lira olarak belirlendi.

Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %2,00 oranında arttığını gösterdi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre %2,04 oranında artmış ve 2.843,22 Lira olarak hesaplandı.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2020 yılı Haziran ayında 2.822,98 Lira olarak tahmin edildi.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Haziran 2020 verilerine göre günlük 58,667 Lira olduğu belirlendi.

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.760,01 Lira oldu. Haziran 2020 itibari ile ortalama 4.234,52 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %41,56’sını oluşturdu.

TIKLAYIN

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 1.062,97 Lira olarak belirlenen kira gideri ise Haziran 2020 ortalama maaşının %25,10’una denk geldi.

Buna göre bir memur, ortalama maaşının %66,66’sını yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı.

Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %33,34’ü kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Haziran 2020 maaşından geriye yalnızca 1.411,79 TL kalmıştır.

 KAHVECİ: TEMMUZ ZAMMI ELİMİZE GEÇMEDEN ERİDİ

Asgari geçim sonuçlarını değerlendiren Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Temmuz ayındaki yüzde 4’lük zammın yarısı kamu çalışanlarımızın eline geçmeden eridi.” dedi. Kahveci, açıklamasında;

"Kamu çalışanlarımız Temmuz ayı itibariyle yılın ikinci maaş zammını alacaklar ancak rakamlara bakıldığında yapılan %4’lük zammı hissetmediler.

Artan doğrudan giderler karşısında kamu çalışanlarımızın Temmuz zammının %2’si ellerine geçmeden harcamalar karşısında eridi. Yapılan zammın yarısını ellerine geçmeden kaybeden memurlar ve emeklilerimizi yılın sonuna kadar nasıl bir manzaranın beklediği ortadadır.

Bütün bunların üstüne bir de vergi dilimine giren memurlarımız Ocak ayındaki maaşlarını dahi alamayacak duruma düştüler. Bu durum artık sürdürülebilir değildir” şeklinde konuştu.

Yorumlar (3)
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMAYA DEVAM. 6 ay önce
Sayın başkan kral adamsındır,krallar gibide yaşamak tabiki en doğal hakkınızdır.Bayram geliyor,kurbana zaten kurban verilmişizde kurbanı geçtik.Ek göstergesiz yan ödemesiz çıplak ve tek maaşla çocuklarına işporta tezgahından bile bayramlık alamayan yardımcı hizmetler sınıfıyız biz.Elhamdulillah çoluk,çocuğumuzun yüzüne bakamıyacak kadar mahcubuz.Byrammış ,seyranmış banane bayramdan.Allah kabul etsin siz kurbanınızı kesin vakko,sarar,damat,imza,sabri özelden,boynerden,,igsden,lswaikikiden,kimlikten ve bilumum mağazalardan giyin yiyin için.Bizde pazar tezgahlarının dahi yakınından geçemeyelim.Sınavla kazandığımız vhki kadrosunu dahi bize çok görün.Allah büyük islamda böyle emrediyorya.Hatırlatayım kefende marka yok tek tip yakasız gömlek oda nasipse.Ölümünde çeşitleri var.Ateşe düşüp yanmak var suda boğulmak var.Kefen ve musallaya konmakta nasip işi.O musallada insanların haklarını helal etmeside büyük bir nimet.Kızlaydan sağlığa geçenler,ilk okul mezunu itfaiye erleri,taşerona kadro ve ensonda mübaşirler sınavsız sınıf atlatıldı.Bunlar hiç dile getirilmiyor hakkımız savunulmuyor.Ancak konuştuğunuzda mangalda kül bırakmıyorsunuz.Zaten sözleşmeli idareci furyası bir aşkın fırtınası. Simitci kahveci ve güvenlikçide olsan diploman ve dayın varsa müdür yada yardımcısına Sınavsız sözleşmeyle atanırsın.Nice han ,nice sultan tahtını bıraktı gitti.Asıl sınav ondan sonra.Hiç birşey sonsuz değil ölümde var hatırlatalım dedik.Ölümde var ölümde.Bayramı bayram gibi kutlayanların bayramı şimdiden kutlu olsun.8 yıldır atanmayan ,mağdur edilen hergün ahuzar edip inim inim inleyen 2351 vhkiden biri.Allah var ne gam var.....
Yorumcu 7 ay önce
Hiç bir iş yapmadan,yıllardır o koltuğa cakili kaldin.birak memurbari üyelerine bir hayrın olmadan dünyanın maaşını alıyorsun.Kalkmis ir de edebiyat yapıyorsun.Tip.
Sağlıkçı 7 ay önce
Türkiye'nin konjonktür ünde şu anda bu sendika sağlık senden daha efektif. VAllahi içten isterse çok şey değişir.
-1
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?