İzin ve Tayinleri Askıya Alınana Sağlık Çalışanlarının Hakları Geri Verilsin!

Barış Pınarı Harekatı ile izin ve tayinleri askıya alınan Şanlıurfa’da görevli sağlık çalışanlarının durumu hakkında açıklama yapan Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik, "Hekimlerin haklarının verilmesini talep ediyoruz" dedi.

İzin ve Tayinleri Askıya Alınana Sağlık Çalışanlarının Hakları Geri Verilsin!

Barış Pınarı Harekatı kapsamında askıya alınan izin ve tayin taleplerinin, operasyonların sona ermesine rağmen hala açılmadığını dile getiren Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik, şu ifadelere yer verdi:

TIKLAYIN

“Sürecin üzerinden 3 aya aşkın süre geçmesine rağmen izinler açılmamıştır. Hiçbir ilde böyle bir uygulamaya ihtiyaç duyulmazken Sağlık Bakanlığının bu kolaycı yaklaşımı ciddi mağduriyetlere yol açmakta ve bu konuda kurumumuza birçok başvuru olmaktadır.

Güvenlik güçleri dahil hiçbir kurumda izin kısıtlaması olmazken sağlık çalışanlarının izinlerinin iptal edilmesi ayrıca düşündürücüdür. Sınır ötesi operasyon için ilimize farklı dallardan birçok hekim görevlendirilmiş olması personel ihtiyacını fazlasıyla gidermektedir. Şanlıurfa Tabip Odası olarak İl Sağlık Müdürlüğü ile defalarca yapılan görüşmelerde ve Türk Tabip Başkalığı (TTB) Merkez Konseyinin konu ile ilgili yaptığı girişimlere rağmen duyarsız kalınmıştır. İhtiyaç varsa izinlerin kısıtlanması yerine farklı zamanlarda izin kullandırılması ve icap nöbetleri ile çözüm bulunabileceği Valilik düzeyinde yapılan görüşmelerde bu bilgilendirme yapılmış olup sağlık emekçilerinin mağduriyetleri anlatılmıştır. Birçok sağlık çalışanın valilik nezdinde başvurularının olduğu tarafımıza iletilmesine rağmen sorun halen çözüme kavuşmamıştır.

Sağlık emekçileri olarak bizler bundan önceki dönemlerde olduğu gibi olağanüstü hallerde görevlendirmeye ihtiyaç duymadan gönüllü olarak görev aldık almaya da devam edeceğiz. Fakat ihtiyaç olmamasına rağmen maksadı aşan bu izin kısıtlamasının en kısa sürede kaldırılmasını ve bu zamana kadar izinlerini kullanamayan sağlık çalışanlarının izinlerinin bir sonraki döneme aktarılmasını talep ediyoruz.”

'ASKER VE POLİSİN İZİN KULLANABİLDİĞİ KENTTE, SAĞLIK ÇALIŞANLARI HÂLÂ İZİN KULLANAMIYOR'

Yılmaz, şöyle devam etti: “Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye sınırında başlattığı operasyonun ardından Mardin ve Şanlıurfa illerinde sağlık çalışanlarının izinleri süresiz olarak ertelenmiştir. Mardin ilinde sağlık çalışanları izinlerini kullanmaya başladı fakat Şanlıurfa’da hala izinler kullandırılmıyor. Şanlıurfa gibi bir ilde hekimlik yapmak zor bir iştir. Biz Tabip odası olarak hekimlerin haklarının verilmesini talep ediyoruz. 3 aydır devam eden süreçte gerçekçi olmayan sebeplerle sağlık çalışanlarının haklarını kısıtlayamazsınız.  Biz Sağlık Bakanlığı ve Şanlıurfa Valiliğinden izin haklarının sağlanması ve başvurularımızın göz ardı edilmemesini talep ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2019, 17:11

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER