İstifa Eden Başhekim Hakkında Şok Suçlamalar: Sürgün, Hakaret...

"İzmir'de Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi WhatsApp grubunda “Siz doktorlar hemşirelerin komutanısınız arkadaşı değil. Emredeceksiniz ve yapacaklar” ifadelerinden sonra tepkiler üzerine istifa eden Başhekim Doğan Yıldırım hakkında Genel Sağlık İş Sendikası suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Sendika 07.01.2021, 15:37 Güler Sağlam
İstifa Eden Başhekim Hakkında Şok Suçlamalar: Sürgün, Hakaret...

Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, doktorların hemşirelerin ‘komutanı olduğunu’ söyleyen Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi Başhekimi Doğan Yıldırım hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Başhekim olarak görev yapan bu kişi,

  • Hastanede acil servis çalışanlarından ekipman eksikliğini söyleyen su yüzüne çıkaran gerekli yasal başvurularda bulunan 5 hekim ve 4 hemsire/sağlık memurunu  (yoğun olan hastane hasta kapasitesine rağmen) başka ilçelere geçici göreve göndermiştir,
  • Covid 19 pandemisinin ilk günlerinde hastaları korkutuyorsun diyerek hastane güvenlik görevlisinin yüzündeki koruyucu maskeyi yüzünden çekip kopartmıştır,
  • Hastane acilinde görevli personelin malzeme için yazdığı dilekçeler üzerine bu personeli filyasyon ekibine göndermiştir.
  • Gaziemir Devlet Hastanesi acil servisinde görevli acil tıp uzmanını hiçbir haklı gerekçesi yokken keyfi bir kararla başka bir hastane aciline göndermiştir. 
  • En son olarak da sağlık emekçilerine hakaretler etmiş, bu emekçileri aşağılamıştır.

WhatsApp grubunda sağlık çalışanları için yazdığı, hakaret içeren mesajlar ile gündeme gelen İzmir Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesinin istifa eden Başhekimi Dr. Doğan Yıldırım hakkında Sendikamıza daha önceden beri başvurular gelmektedir. Başvurularda, Başhekimin yönetici olarak karar ve icraatlarının objektiflikten uzak, tamamen şahsi husumete dayalı olduğu ifade edilmektedir. Hastane içinde herhangi bir olumsuzluktan bahseden ya da başhekimin hukuka aykırı davranışlarına “hayır” diyen olduğunda ertesi günü kendisini başka bir ilçeye geçici olarak göreve gönderdiği, İzmir İl Sağlık Müdürlüğüne yazdığı yazılar ile kendi acil servis personelini başka hastanelere geçici göreve gönderdiği de bilinmektedir.

Başhekim koltuğunda oturan bu kişiyi kim ve hangi gerekçe ile korumaktadır?

Bu kişi hakkında Genel Sağlık-İş olarak Sağlık Bakanlığı Denetim Hizmetleri Başkanlığı nezdinde dahi şikayet başvurusunda bulunulmuştur. Bu başvuru İzmir İl Sağlık Müdürü tarafından örtbas edilmiştir. Ancak unutulmamalıdır ki güneş balçıkla sıvanmaz. Bugünün muktedirleri yarının ifade verenleri olabilir. Hiçbir totaliterizm sonsuz olamaz. Başhekim denen zatın en son vukuatından sonra halen kendisi hakkındaki şikayetlerin örtbas edilmesine biz izin vermeyeceğiz.

TIKLAYIN

Bu kişinin art niyetini ortaya koyan, WhatsApp grubunda sağlık çalışanları için yazılardaki çirkinlikleri kabul etmemiz mümkün değildir. Gece gündüz demeden hizmet veren hemşirelerimize sağlık emekçilerine yaptığı benzetmeyi kendisine iade ediyoruz. Bir kurumun amiri olarak iktidar yandaşı olduğu için atanan bu kişinin seviyesiz ve yakışıksız ithamlarından dolayı tüm hemşireler ve sağlık emekçileri olarak kızgınız, öfkeliyiz.

Dünya ve ülkemiz zor günler geçirmektedir. Her gün binlerce insanın hayatını kaybettiği, binlerce insanın Covid-19 salgınında hasta olduğu, sağlık çalışanlarının hayatları pahasına görevlerine devam ettiği günler yaşıyoruz. Bu günler aklın ve bilimin ışığında hareket edilmesi ve özellikle sağlık çalışanlarının korunması ve motivasyonlarının yüksek tutulması gereken günlerdir. Ancak İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ve Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi istifa eden Başhekimi sağduyudan ve hukuktan uzak keyfi işlemler yaparak hem kurumuna hem de sağlık çalışanlarına zarar veriştir. 657 sayılı DMK’nun 10. maddesinde amirlerin yetkilerini eşitlik içinde ve mevzuata uygun olarak kullanmaları gerektiği açıkça belirtilmiştir. Eğer bir memurun disiplin hukukunu ihlal eden bir eylemi varsa Kanuna göre işlem tesis edilebilir. Ancak amir yetkilerini şahsi hırsları ve kaprisleri nedeniyle kötüye kullanamaz. Bu durum disiplin suçu olduğu gibi TCK 257. Maddesi kapsamında görevi kötüye kullanma suçunu oluşturur.

Salgınla mücadele edilirken 138.000 vatandaşın yaşadığı Gaziemir’e hizmet veren Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi gibi bir hastanenin sırf yandaş olduğu için atanan başhekimi gece gündüz hizmet veren sağlık emekçilerine whatsapp grubundan yaptığı hakaretlerini kendisine iade ediyoruz. Buradan kendisi hakkındaki daha önceki şikâyet ve başvurularımıza ek olarak bu seviyesiz söylemine karşı da mücadeleye başladığımızı ilan ediyoruz.

Sonuç olarak yönetici vasıflarından uzak, kurum kültürünü bilmeyen ve şahsi kaprisleri nedeniyle kişilerin mağduriyetine neden olan Gaziemir Nevvar Salih İşgörev Devlet Hastanesi istifa eden başhekimi Dr. Doğan Yıldırım’ın tüm personele ve hastaneye verdiği zararların tespiti için hakkında soruşturma açılmasını ve yapılacak soruşturma sonucuna göre de gerekli disiplin hükümlerinin uygulanarak hakkında 4483 sayılı yasa kapsamında soruşturma izni verilerek Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacağını bundan sonraki sürecin de takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz. Bu zat hakkında en kısa zamanda her türlü başvuru yolunun kullanılacağız. Liyakat ve kalite yerine yandaşlığı önceleyen her türlü düşüncenin karşısındayız. Bu ülkenin hâkim ve savcılarını göreve davet ediyoruz. Başvurularımızın karşılığını almak istiyoruz ki her şeye rağmen tek limanımız olan hukuk ve adalete sığınıyoruz

Genel Sağlık-İş ve bu hastanede görev yapan değerli üyelerimiz olarak en kısa zamanda İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız. Tüm emekçileri bu başvuruyu yapmaya davet ediyoruz.

Zekiye Bacaksız
Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (15)
CovidAcilDoktoru 5 ay önce
Ya** Soy** Bir Bahsekim!
Bu bashekimin mesajlarini ifsa eden meslektasimizi tebrik ediyorum.
Profesyonel Yönetim 5 ay önce
Artık şu başhekim feodalitesine son verilmeli. Bir çok iyi üniversitenin sağlık idarecileri, sınavla yönetici olmalı ve hastanelerde sorumlu hekimlik oluşturulup, başhekimlik makamı kaldırılmalı. Soruyorum, hekim istatistik, yöneticilik, idare hukuku ve mevzuatlarını bilir mi? Bilmez. Yönetimle ilgili eğitim, öğretim, uygulama görmediği müddetçe bilmez. Personelin ameliyat yapması gibi bu işte. Sonuç mu? Aleni ortada.
Serdar 5 ay önce
Ne yazık ki birçok hastanede görevlendirmeleri bir sürgün cezası olarak kullanan bununla tehdit eden yoneticiler var. Bunun gibi kişiliğini tamamlayamamış olgunlaşmamış hala ego obezi yöneticiler yerine daha tecrübeli olgun bilgili kişiler yönetici olmalı. inşAllah mührü zalimce kullananların mührü bu ego obezi gibi diğerlerinde elinde paar
Hemsireler sağlık memurları 5 ay önce
Hemsireler sağlık memurları teknisyenleri bu sendikaya üye olabiliyor mu ,yoksa sadece işçi lerin sendikası mı eğer üye olabiliyorsak çok güzel son zamanlarda sağlık çalışanları için en göze çarpan en çok çalışan hakkını arayan sendika olarak dikkat çekiyor tebrikler sagkik senin yerine bu sendika daha çalışkan ve hukuk olarak hak arayan
vatandaş 5 ay önce
Ya anlamıyorum bu sitenin yazarlarının görevi sadece doktorları mı kötülemekP Tamam tıp fakültesini kazanamadınız niye bu tavır? Ben de kazanamadım ama sizin gibi sağlık çalışanı olup doktora nefret kusan birey değilim. Sakin olun.

Diğer haberde neymiş doktorun hastaneye yürümesini tepki ile karşılıyorsunuz diğer haberde doktorun fazla maaş almasından şikayetçisiniz artık yeter yahu.
Hemşire 5 ay önce
Bu başhekime söylenecek çok söz var da neyse, ama bu şahıs bir daha başhekim olmamalı
Bakmalı 5 ay önce
İzmirdeki diğer büyük hastanelere de bakmalı.
hemşire 5 ay önce
acilen hekimlere verilen özlük hakları yeniden gözden geçirilmeli
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?