PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

İş Bırakma Eylemine Katılan 400 Sağlık Çalışanına Soruşturma

İş bırakma eylemlerine katıldıkları için 400 hekim, ebe ve hemşire hakkında sağlık müdürlüğünün disiplin soruşturması başlattığı öğrenildi.

Sendika 02.09.2022, 22:39 03.09.2022, 00:58 Cansu Polat
İş Bırakma Eylemine Katılan 400 Sağlık Çalışanına Soruşturma

Muğla Tabip Odası Başkanı Cafer Şahin, İl Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı işlemlerin hukuksuz olduğunu belirterek verilecek olan cezaların örgüt tarafından dava edileceğini aktardı.

İl Sağlık Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasına Cumhuriyet Halk Partisi Muğla İl Başkanı, Menteşe İlçe Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi Menteşe Belediye Başkanı da katılarak Tabip Odasına destek verdi.

Muğla Tabip Oda Başkanı Cafer Şahin, güvenli ve insanca çalışma koşulları için 14, 15, 16 Mart, 15 Haziran ve 30 Haziran ile 1 Temmuz tarihlerinde yaptıkları iş bırakma eylemlerine katılan 400 hekim, ebe ve hemşire hakkında İl Sağlık Müdürlüğü tarafından disiplin soruşturması başlatıldığını belirtti. Şahin, "Bilindiği üzere ülke genelinde tüm sağlık çalışanları, sağlıkta şiddete karşı gerçek önlem ve yaptırımlar için, adil ve tümüyle emekliliğimize yansıyan ücret talebimiz için, güvenli ve insanca çalışma koşulları için, 30 Haziran ceza yönetmeliğinin geri çekilmesi için 14, 15, 16 Mart, 15 Haziran ve 30 Haziran, 1 Temmuz tarihlerinde demokratik hakkımızı kullanarak iş bıraktık. Muğla İl Sağlık Müdürlüğü’nün, bu iş bırakmalarla ilgili olarak yaklaşık 400 hekim, ebe, hemşire hakkında disiplin soruşturması başlattığını öğrenmiş bulunmaktayız" dedi.

"VERİLEN CEZALAR TEŞVİK ÖDEMELERİNİN KESİLMESİNE YOL AÇACAK"

Sağlık çalışanlarına verilecek olan cezaların örgütler tarafından dava edileceğini söyleyen Şahin, şöyle konuştu:

"Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 20.03.2014 tarih ve 975 sayılı kararında ‘üyesi bulunduğu sendikanın kararına uyarak göreve gelmeme eylemine katılan kişinin bu faaliyetinin sendikal faaliyet olarak kabul edilmesi ve ceza tesis edilmesinde hukuka uyarlılık görülmediği’ açıkça ifade edilmiştir. Sağlık Bakanlığı’mız da 07.01.2022 tarih ve 161 sayılı yazısında, bu Danıştay kararına atıfta bulunarak sendika kararı ile iş bırakmalarda ceza tesis edilmemesi gerektiği konusunda görüş bildirmiştir. Bu karar ve görüşlere rağmen Muğla İl Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı işlemler hukuksuz olup, verilecek olan cezalar örgütlerimiz tarafından dava edilecektir. Ayrıca verilen cezalar, Sayın Bakan’ımız tarafından defalarca müjde tweetleri ile duyurulan teşvik ödemelerinin de kesilmesine yol açacak ve bir fiile iki ceza verilerek ayrıca başka bir hukuksuzluğun da önü açılacaktır. Biz, bu açıklamaya katılan sağlık örgütleri olarak, bu işlemler karşısında kararlılık ve direncimizin artacağını, sonuç alana kadar mücadeleye devam edeceğimizi bildiririz.

"SORUMLULAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULANACAĞIZ"

Ayrıca sorumlular hakkında 6023 sayılı Kanun’a istinaden, tabip odası faaliyetlerini engellemek fiiliyle Muğla Tabip Odası’na başvuracağımızı, sendikal faaliyetleri engellemek fiiliyle Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağımızı ve İl İnsan Hakları Kurulu’na da konuyla ilgili olarak şikayette bulunacağımızı kamuoyuna bildiririz."

Yorumlar (7)
Bir saglıkçı 3 hafta önce
Mutlu azınlık bakanlıkça denetlenmesiği sürece kafasına uymayanın teşviği kesilir
Sgk 3 hafta önce
Yapılması gerek bu Türkiye'de sade bunlara ne para ne iş begendirilemiyor bunlar çalışmaya deyil olay yaratmaya gelmişler beğenmiyorlar işi bırakıp gitsinler bu millet bunları doyuramiyor
Murat reis 3 hafta önce
Sana mı soracaz lan g** ne yapacağımızı feristaniz gelse sağlıkçılar hakkını söke söke alacak
ilhan 3 hafta önce
senin gibi koyunlar ne verilse ses çıkarmadığı için ülke bu halde zaten.
Sgk 3 hafta önce
Murada cvp millete hizmet içinmi görev yapiyon yoksa herhangi orgutmu uyesisin size hakkınızı devlet veriyor beğenmiyorsan istifa et atanmak için bekleyen çok seni kimse zornan tutan yok
Sgk 3 hafta önce
Murat reis cvp seninle bir sohbet edelim adresi ver sağlıkci vatandaşa yardımcı olandır
Sgk 3 hafta önce
İlhana cvp sen hangi ülke vatandaşın 15temmuz hainimisin devlete basmi kaldırıyorsun sen kimsin senin gibilere asgari ücret bile fazla terormu esdireceksin çıkıyorsunuz hükümeti karalama size ücretiniz verilmiyormu begenmiyorsan işi parayı istifa et
15
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?