PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

İnsanca Yaşamak ve Yaşatmak İçin Bugün Söz Hemşirelerde!

Türk Hemşireler Derneği tarafından insanca yaşamak ve yaşatmak için söz biz de, söz hemşireler de mitingi saat 12.00’de Ankara’da başladı.

Sendika 05.11.2022, 13:14 06.11.2022, 01:45 Cansu Polat
İnsanca Yaşamak ve Yaşatmak İçin Bugün Söz Hemşirelerde!

Sağlık sisteminin bugün geldiği noktada hem hizmeti alan halk için, hem de hizmeti sunan el olan sağlık çalışanları için sorunlar yumağı haline geldi.

Mitingde konuşan Türk Hemşireler Derneği (THD) Başkanı Azize Atlı Özbaş, “Hemşire maaşlarının tek kalemde emekliliğe yansıyacak ve yoksulluk sınırının üstünde olacak şekilde düzenlenmesini, baskı ve mobbingden çalışma ortamlarımızın arındırılmasını, atama bekleyen hemşirelerin bir an önce atanıp hemşire açığının kapatılmaya çalışılmasını, Sağlık Bakanlığı'nda Hemşirelik Daire Başkanlığının tekrar oluşturulmasını, hemşirelik mesleğini ilgilendiren her türlü karar verici ve politika yapıcı mekanizmada hemşirelerin de yer almasını talep ediyoruz” dedi.

Türkiye Hemşireler Derneği’de Türk halkına hak ettiği nitelikte hizmet sunamadığını, önlerindeki engelleri ve bu engellerin kaldırılması için hemşireler olarak yıllarca mücadele verdiklerini dile getirerek Ankara Anıtpark’ta miting düzenliyor. Miting saat 12.’de başladı.

Israrla Hemşirelerin seslerini duymayanlar, hemşirelerin eliyle sunulan hizmetler de hemşirelerin emeğini görmeyenler ve hemşirelere yönelik kararları hemşireler olmadan alanlara Anıtpark’dan seslerini duyurmak için bir araya geldiler.

Ülkenin dört bir yanından gelen hemşireler,

 • “Hemşirelik kanunu var, hemşirelik yok” 
 • “Hemşire yaşatır”,
 • “Vatandaş hakkını alsın ona hemşire baksın”,
 • “Sözümüz var ıstırabı hafifleteceğiz”,
 • “Yoksulduk, yoksul kalmaya razıydık, aç kaldık”,
 • “Hemşireyi hemşire yönetir, hemşire eğitir”,
 • “Hemşirenin hakkı mahşere kalmasın”,
 • “Gösterge arası 14 kat fark”
 • “Önce toplum önce sağlık önce hasta”,
 • “Öğrencinin emeği sömürülemez”,
 • “Emek burada hakkımız nerede, emek burada maaş nerede”,
 • “Cebe değil, sağlığa teşvik”
 • “Hemşire giderse sistem çöker”

sloganları attı.

Türk Hemşireler Derneğinden yapılan mitingi açıklamasında:

Toplum sağlığını korumak için, Meslek kimliğimizi korumak için, Emeğimizi korumak için, Yaşam hakkımızı korumak için, Halkımıza hak ettiği hemşirelik bakımını sunabilmek için,

İnsanca yaşamak ve yaşatmak için,

SÖZ BİZDE, SÖZ HEMŞİRELERDE diyoruz.

Tüm meslektaşlarımızı sözümüze ses olmak, gücümüze güç katmak için bizle bir olmaya, birlik olmaya, sizi de bu mitingde yanımızda olup bu onurlu mücadelemizde bizlere destek olmaya davet ediyoruz.

THD Başkanı Azize Atlı Özbaş, mitingde şu konuşmayı yaptı:

“HEMŞİRELİK HİZMETLERİNİ HEMŞİRE ELİYLE YÖNETEBİLMEMİZİN ÖNÜNDE ENGELLER VAR”

“Toplumumuzun hak ettiği güvenli ve kaliteli bakımı sunmak, insanca yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Ancak önümüzde engeller var. Bu engellerin kaldırılması için hemşireler olarak yıllardır mücadele ediyoruz. Ancak sesimiz duyulmuyor, bizim elimizle sunulan hizmetlerde emeğimiz görülmüyor. Bize yönelik kararlar bizsiz alınıyor. Üniversitelerimizde nitelikli hemşireler yetiştirilmesinin önünde engeller var. Toplumumuzun sağlığını koruyucu ve geliştirici hizmetlerde yer almamızın önünde engeller var. Halkımızın sağlığını, hastamızın güvenliğini sağlayan koşullarda çalışmamızın önünde engeller var. Hemşirelik bakımını hemşire eliyle sunabilmemizin önünde engeller var. Hemşirelik hizmetlerini hemşire eliyle yönetebilmemizin önünde engeller var.

“DÖRT PARÇADA VERİLEN HEMŞİRE MAAŞLARININ EMEKLİLİĞE YANSIYAN KISMI SADECE 6 BİN TL”

Bugün yoksulluk sınırı; 24 bin 185 TL, Üniversite mezunu bir hemşirenin maaşı 12-13 bin. Maaşlarımız yoksulluk sınırına yaklaşmıyor. Dört parçada verilen hemşire maaşlarının emekliliğe yansıyan kısmı sadece 6 bin TL. Beyaz reform denerek bize sunulan teşvik yönetmeliği, sağlığı değil hastalığı teşvik ediyor, hasta üzerinde ne kadar çok girişim yaparsan o kadar para kazanırsın, ne kadar çok hasta gelirse hastaneye o kadar çok alırsın, hastaya değil, işleme odaklan diyor. Sağlık çalışanı ile hastayı, doktorla doktoru, hemşire ile hemşireyi, doktorla hemşireyi, tüm sağlık çalışanlarını karşı karşıya getiriyor. Masalarda hastanın tedavisi değil, puanın nasıl dağıtılacağı konuşuluyor. Teşvik, hastayı, hemşireyi, sağlık çalışanını, insanı, emeği görmüyor. Bizler bu sistem içinde mutsuzuz. 8 bin 275 hemşireden yüzde 76,3’ü mesleğini başka bir ülkede yapmak istiyor. Yarısından fazlası sürece başladığını söylüyor. Gitmek isteyen hemşirelerin 900’e yakını yüksek lisansı olan hemşireler, 200’den fazlası doktoralı.

“HEMŞİRE MAAŞLARININ TEK KALEMDE EMEKLİLİĞE YANSIYACAK VE YOKSULLUK SINIRININ ÜSTÜNDE OLACAK ŞEKİLDE DÜZENLENMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

İnsanca yaşamak ve yaşatmak için taleplerimiz var. Halkın sağlığını riske atan, iş barışını bozan, hemşirenin emeğini yok sayan, teşvik ve buna benzer tüm uygulamalardan vazgeçilmesini, hemşire maaşlarının tek kalemde emekliliğe yansıyacak ve yoksulluk sınırının üstünde olacak şekilde düzenlenmesini, hemşirelik mesleğinin, hemşirelik eğitimi almayan çalışanlara yaptırılmasının önüne geçilmesini, hemşirelerin aşırı iş yükü, uzun çalışma saatleri, görev tanımı dışında işlerin yaptırılması, hemşirelik mevzuatının yok sayılması gibi sahada yaşanan sorunlara yönelik düzenleme ve denetim yapılmasını, yöneticilerin keyfi kararlarından, baskı ve mobbingden çalışma ortamlarımızın arındırılmasını, çalışanın korunmasına yönelik düzenleme ve denetim yapılmasını, sözleşmeli yönetici uygulamasından vazgeçilmesini, hemşirelik hizmetlerinin hemşire yöneticiler tarafından yönetilmesine yönelik düzenlemeler yapılmasını, atama bekleyen hemşirelerin bir an önce atanıp hemşire açığının kapatılmaya çalışılmasını, emeklilerimize insanca yaşayabilecekleri ücretlerin ödenmesine yönelik düzenleme yapılmasını, Sağlık Bakanlığı’nda Hemşirelik Daire Başkanlığı’nın tekrar oluşturulmasını, Türk Hemşireler Birliği’nin kurulmasını, hemşirelik bölüm/fakülte/yüksekokullarının açılması için gerekli asgari öğretim üyesi niteliğinin sadece hemşirelik alanında uzman öğretim üyesi olacak şekilde yeniden düzenlenmesini, uzman hemşirelik uygulamasına yönelik çalışmaların bir an önce başlatılmasını, toplumun sağlığını ve hemşirelik mesleğini ilgilendiren her türlü karar verici ve politika yapıcı mekanizmada hemşirelerin de yer almasını talep ediyoruz.”

Öte yandan insanca yaşamak ve yaşatmak için söz hemşireler de mitingine Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası 16 otobüs eşliğinde ülkenin 4 bir yanından hemşireleri Ankara’ya taşıdı.

Yorumlar (15)
Hemşire 1 ay önce
Tebrikler arkadaşlar
ıı 4 hafta önce
bakanlık kör sağır dilsizi oynar şimdi
yasemin 4 hafta önce
hemşirelik ebelik tüm dünyada geçerli saygınlığı olan bir meslek. gelişmiş ülkeler hemşirelik mesleğini çok önemsiyor.
Uzman Hemşire 1 ay önce
İlk defa böyle büyük bir katılım oluyor umarım önümüzde ki yıllarda daha da büyür.
Sağlık 1 ay önce
Emeğinize sağlık. Ses oldunuz kulak duyar inşAllah. Söz oldunuz anlayan çıkar inşAllah.
aytenayten 1 ay önce
emeğinize sağlık
Hemşire 1 ay önce
Bizim hastanede daha çok hemşire çalışıyor, katılım çok çok yetersiz. Bizden bir halt olmaz.
Erhemsire 1 ay önce
Yetersiz sayı ve hafif talepler.
Hemşire saglık mem 1 ay önce
Tebrikler bir yerden başlamak lazımdı..daha geniş katılımla yenisi yapılmalı...eleştirmek kolaydır gerçekleştirmek zordur..tekrar tebrikler
Hunili doktor 1 ay önce
Doktor maaşları çok düşük
Hemşire sağlık personeli 4 hafta önce
Hunili dr. aynaya bakarak yazmışsınız bu yazıyı çünkü sizden başka alay edilecek kimse yok.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın