PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

HÜRRİYETÇİ SAĞLIK SEN’den Zehir Zemberek Açıklama

Hürriyetçi Sağlık Sen Genel Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada; Ek ödeme Yönetmeliği ve Aile Hekimliği Sözleşme Ve Ödeme Yönetmeliği düzenlemesi ile “Sağlık Bakanlığı” adının fiilin değiştiği belirtildi

Sendika 29.08.2022, 09:00 28.08.2022, 22:04 Cansu Polat
HÜRRİYETÇİ SAĞLIK SEN’den Zehir Zemberek Açıklama

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bilindiği gibi, 12 Ağustos tarihinde Ek Ödeme Yönetmeliği ve 25 Ağustos tarihinde Aile Hekimliği Sözleşme Ve Ödeme Yönetmeliği yayınlandı. Söz konusu yönetmeliklerin gerek ruhu gerekse de lafzına baktığımızda sadece hekim sağlık çalışanlarının gelir düzeylerinin arttırılmasının amaçlandığını anlamak zor değildir.

TEMEL ÜCRET YERİNE EK ÖDEME

Hekim sağlık çalışanlarına hak ettikleri düzeyde genel bütçeden artış yapılmasını sağlayamayan bakanlık, bu açığını ek ödeme ile kapatmayı amaç edindiğini ve bir takım çevrelere verdiği sözleri bu şekilde yerine getirmek istediğini açıkça ortaya koymuştur. Ne var ki, hekim sağlık çalışanlarına ek ödeme ile söz konusu artış yapılırken, diğer (GİH,THS,YHS) meslek gruplarının emeği değersizleştirilmiş ve emeklerinin karşılığı göz ardı edilmiştir.

SAĞLIK BAKANI SORUMLULUKTAN KURTULAMAYACAKTIR

Sağlık bakanının yıllardan bu yana kullandığı dil ve uyguladığı politikalarla sağlık çalışanlarını ayrıştırmayı başarması büyük bir meziyettir. Bu asla tesadüfi veya sıradan değildir. Tasarlayarak ve kasten uygulanmaktadır. Finali ise ek ödeme yönetmeliği ile yapılmıştır. Aynı iş ortamında çalışanların katkısı ile elde edilen döner sermaye gelirlerinin, çalışanların katkı düzeyleri göz önüne alınarak dağıtılması gerekirken, adaletin temeli olan hakkaniyetten uzak bu denli bir ayrışmaya, uçuruma sebebiyet vermek cesaret işidir. Akıl ve bilimle izah edilemez, hiçbir terazi ile ölçülemez. Bu bakımdan ek ödeme yönetmeliği bir finaldir. Ancak, kendilerinin yazdığı ve oynadığı oyunun sorumlulukları ağır olacaktır.

STATÜKO DEĞİŞECEK, HAK VE ADALET YERİNİ BULACAKTIR

Hürriyetçi Sağlık Sen olarak daha önce belirttiğimiz gibi, hekim dışı sağlık çalışanlarına karşı umarsız yaklaşımın asıl nedeni, sağlık bakanlığının ekseriyeti hekim olan idari yapısından kaynaklanmaktadır. (https://hurriyetcisagliksen.org.tr/haberler/saglik-bakanliginin-idari-yapisina-yonelik-perspektifimiz/) Bakan yardımcılarının, genel müdürlerin, yardımcılarının, daire başkanlarının, il sağlık müdürlerinin ve yardımcılarının neredeyse tamamı hekim idarecilerden oluşmaktadır. Hekim olmayan idarecilere öcü görmüş gibi bakan bir organizasyonla karşı karşıyayız. Tıbbi hizmetleri yürütmek üzere eğitim alan hekim arkadaşlarımız hastanelerimizde hekim açığı bulunmasına rağmen bilinçli bir şekilde idari kadrolara getirilmiştir. İdari kadrolarda mesleki dağılım dengesi tamamen ortadan kaldırılmıştır.

BU DAHA BAŞLANGIÇ, DAHA ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK

Meslek şovenizmini tetikleyen bir takım ayrılıkçı mihraklar sağlık bakanlığı bünyesinde gün geçtikçe lobi faaliyetlerini arttırmakta, sağlık çalışanlarının emekleri üzerinden kendilerine rant devşirmektedir. Şu an izlemedeyiz. Ancak bilinmelidir ki, biz yetkili olacağız. Hürriyetçi Sağlık Sen olarak yetkili olduğumuzda sözleşmeli kadroların kaldırılması ve adaletli bir yöntemle idarecilerin atanması için mücadele edeceğiz. İdareciler hürriyetine kavuşacak, siyasetin himayesinden arındırılacak, çalışanlar özgürleşecektir. Vakit geçmeden, daha çok emeğimiz sömürülmeden, ekonomik haklarımızın yanında itibarımızı da kaybetmeden içinizdeki duyguları dışa vurun. Artık değiştirme ve hesap sorma zamanı gelmiştir. Böyle giderse çok şey kaybedeceğiz. Teslimiyeti değil, hürriyeti seçelim.

Yorumlar (18)
gerçek 1 ay önce
''Tıbbi hizmetleri yürütmek üzere eğitim alan hekim arkadaşlarımız hastanelerimizde hekim açığı bulunmasına rağmen bilinçli bir şekilde idari kadrolara getirilmiştir.''
daha önce hekimler idareci olmuyor muydu. Sağlık bakanlığına teknik elaman olarak alınan , yardımcı sağlık personeli mi idareci olsun. Sürekli demagoji. Özel de bile idareci hekim olur. Dünya da böyle.
sağlık bakanımıza saldıran , iktidara saldıran , siyaset yapanları hükümetimiz yakından takip etmeli ve gerekeni yapmalı.
Aynen 1 ay önce
İdare de hekimin işidir nokta
La Fatih 1 ay önce
YSPnin isarecilikte ne işi var görevini yapsın
Fatih 1 ay önce
Hekimin idarecilikte ne işi var görevini yapsın hani drler kendilerini gökyüzünde gören bulunmaz hint kumaşı zanenden tipler var dr. anlamaz idarecilikten sadece ilaç 112 vs idareciler dr olabilir fakat idari ve mali işlerden anlamazlar bence herkes görevini yapmalı
EROL EFE 1 ay önce
HADİ LAN ORDAN YALAKA
nokta 1 ay önce
tıp akademik yapıdır akademik hiyareşi ile yönetilir. Bakkal dükkanı veya şirket değildir. Hekim üzerine kuruludur. Verilen orderı uygulamak ve bakım tıbbın en basit yanıdır. Current diagnosis and treatment
hastaneler her yerde başhekim yönetir nokta hayallere girmeyin boşuna : sizi işe alan iktidara seçime yakın ihanet etmeyin. Dışarda yerinizde olmak isteyen yüz binlerce ysp var
Kapat 1 ay önce
İlkokul mezunu insanların millet vekili olmasına bakan olmasına ses çıkartmayın ama yardımcı sağlık personeli ki çoğu lisans ve lisans üstü eğitimli hastaneyi yönetemesin beyin bedava.
Dr 1 ay önce
Bakanlığın ekseriyeti hekim mi? Bakandan başka neredeyse hekim hiç yok bakanlıkta. Bu durumun sorumlusu malumsen'dir. On binlerce kişi üye olmaya devam edin sonra hak isteyin. Samimi değil. %7 zam için koşa koşa teşekkür etmeye giden sendikadan ne bekliyorsunuz?
Sağ.Mem. 1 ay önce
sağlık bakanlığının web sayfasına bakmadığın aşikar. biz hekim arkadaşlarımıza neden bu kadar maaş+döner sermaye vs. verildiğini kurcalamıyoruz. bu iş ekip işidir. bize de gerekli iyileştirmenin yapılması lazım onun söylemindeyiz.
uz dr 1 ay önce
bırak algıyı bakanı bakan yardıcısı genel müdür başkanı başkan yar hasta yönetimi geneli hekim...biz sahadayız görüyoruz
YARDIMCI SAĞLIK PERSONELİ 1 ay önce
Yazıklar olsun bu düzene. Biz ysp olan hemşirelere bir ücret artışı yok mu!!!. Doktora 14 kat fazla ücret veriyorsunuz.
Hemşire 1 ay önce
Hemşire ysp değildir şunu bilmeni istiyorum 8600₺ teşvik aldım az önce ben acil servis sertifikalı Hemsireyim? Sen ne aldın bro????????????
Drmars 1 ay önce
Aglasinlar bol bol nolacakti bakanligi ysp mi yonetecekti? Hekim saglik calisani diye birsey de yoktur hekim vardir. Otede aglasin.
ali 1 ay önce
sen bu açıkladan önce aile hekimlerine sordun mu.....
TERZİ 1 ay önce
YERİN DİBİNE BATSIN REZİL HUSRAN ETTİN BİZLERİ YHS TÜM KURUMLARIN YÜKÜ ÇEKER KATIR MİSALİ HAKIM HARAM OLSUN
Biz olmasak bir.. 1 ay önce
Dr.ve hemşire dışındakiler insan değil.onlar olmasa ne yapabilirsiniz diye merak ediyorum
Dr 1 ay önce
Dr olmasa diyerleri bir işe yaramaz boş kadrolar fazla verilen boş paralar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?