PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Hemşireler 5 Kasım’da Haklarını Aramak İçin Meydanlara İniyor

“İnsanca yaşamak ve yaşatmak için söz artık biz de” diyen hemşireler, 5 Kasım’da Ankara’da bir araya gelerek seslerini duyuracaklar.

Sendika 29.10.2022, 14:53 29.10.2022, 14:56 Cansu Polat
Hemşireler 5 Kasım’da Haklarını Aramak İçin Meydanlara İniyor

Hemşire olmayanların hastanelerde hemşire olarak çalıştırıldığını söyleyen Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı ve Akademisyen Azize Atlı Özbaş, Sağlık Bilimleri Fakültelerinde hemşire olmayan eğitimcilerin ders veridklerini belirterek şunları kaydetti:

SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ VAR

– Son yıllarda yürütülen sağlık politikalarının hastalığı ve sağlıkta tüketimi teşvik ettiğini görüyoruz. Bunun da halkımıza çok daha fazla sayıda tetkik ile döndüğünü izliyoruz. Hem toplum sağlığını korumak, hem emeğimizi korumak, hem toplumumuzun sağlığını geliştirmek için bizim de söyleyecek sözümüz var. Üniversitede nitelikli hemşireler yetiştirmemizin önünde engeller var. Toplumun sağlığını koruma ve geliştirme alanında hizmet etmemizde engeller var.


*Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Azize Atlı Özbaş

HALKIMIZA DOKUNAMIYORUZ

– Dünyanın gelişmiş ülkelerinde hemşirelerin sahada olduğu görülüyor. Bu da sağlığın korunması, gebelerin takibi, sağlıklı çocukların yetiştirilmesi için eğitimler verilmesi ve çocukların izlenmesiyle sağlanır. Ancak biz hemşireler ülkemizdeki sağlık sisteminde adeta hastanelere hapsedildik. Hastane dışına çıkamıyoruz, halkımıza dokunamıyoruz.

VETERİNER BİLE VAR

– Pek çok sağlık kurumunda hemşirelik işlemleri, hemşire olmayan sağlık çalışanlarına devredildi. Hemşireleri hemşire eliyle eğitemiyoruz. Sağlık bilimleri fakültelerinin hemşirelik bölümlerinde, veteriner, biyolog, kimyager, hatta beden eğitimi hocaları hemşirelik eğitimi veriyor.

HEMŞİREYİ HEMŞİRE EĞİTİR

– Bu durum o kadar abartıldı ki hemşire olmayan öğretim üyeleri, uzman hemşirelik unvanı verilen yüksek lisans ve doktora programlarında öğrenci danışmanlığı yapabileceklerini iddia etmeye başladılar. Hemşireyi hemşire eğitir.

İŞE YARAMADI

– Bütün bu sorunları bir arada konuşabilmek için de bu mitingi planladık. 10 yıldır mücadelemizi hukuka başvurarak, yetkililere seslenerek, onlara rapor ve bilimsel kanıtlar sunarak anlatmaya çalıştık. Ancak işe yaramadı. 10 yıl sonra alana inmek zorunda kaldık.

Yorumlar (8)
Hemsireler sağlık memurları 1 ay önce
Artik biz hemşireler sağlık memurları teknisyenleri olarak tek başımıza hareket etmeliyiz sayı olarak iş yükü olarak risk olarak her çalışandan daha yüksek verilere sahibiz bizler ya kendi sendikamizi kurmalıyız yada bir dernek altında birlesmeliyiz kimse bizlerin sayısına ulaşamaz yetki de bizde olur artık sendikaları sırtımızda taşımamaliyiz yükleri atıp kendimiz için birlikte hareket etmeliyiz
Çözüm yalnız hemşire sendikası 1 ay önce
Kesinlikle sadece hemşirelerin olduğu bir sendika olmalı, başka türlü olmaz, bütün sendikalarda en yüksek üye sayısını hemşireler oluşturduğu halda hemşirelerin durumlarını iyileştirme adına bütün sendikalar 3 maymunu oynuyor, o nedenle tepki amaçlı hemşirelerin istisnasız bütün sendikalardan istifa etmesi ve yalnız hemşire haklarını savunan bir sendika çatısı adı altında toplanması elzemdir..
Hemşireler 1 ay önce
Ulan bu nasıl adalet doktolara biz hemşirelerin aldıkları aylık maaşlarından daha fazlasını taban teşvik diye ek ödeme verdiler bizlere ise taban 800 TL teşvik 400 TL olacak iş mıdır bunu kabul etmek mümkün değildir doktorlara bu kadar ek ödeme verecek imkanınız gücünüz varsa bizlere neden yok ayıp yahu sonuna kadar haklarımızı alana kadar desteğe meydanlara kalabalık olmaya
Sağlık çalışanları 1 ay önce
Ulan öğretmenler ufak bir sorunda uzmanlık sınavlarını protesto ettiler ve istifaları bastılar Ali Yalçın şimdi eylem kararı almak zorunda kaldı istifaların önüne geçmek için yahu bizlerin üstünden içimizden geçtiler yıllardır hiçbir kazanım elde edemedim gibi elimzide olanlar bile gittiği halde ne istifa ediyoruz ne tepki gösteriyoruz lanet olsun bu sağlık camiasına
Kesinlikle çözüm yalnızca hemşireler sendikası 1 ay önce
Kesinlikle artık aynı çatı altında ve sadece hemşirelerin hakkını savunan bir sendika adı altında birleşme vakti geldi de geçiyor . Diğer sendikalar artık bizi temsil etmiyor.
eğitim 1 ay önce
veteriner nasıl hemşirelik eğitimi verir anlamak mümkün değil. biri gelsin temizlesin bu çürük sistemi
j öööö 1 ay önce
o kadar zorluyorsunuz ki kımse akedemısyn olmak istemiyor
Dadaş 1 ay önce
Sadece hemşire sendikası isteyenler nereyi adres gösterdikleri belli ancak sadece sağlık da sendikacılık olmaz konfederasyon olabilecek mi hemşireler daha dün Dr Lara tepki veriyordu unz şimdi çalışanları bir kez daha ayrıştırarak bunu siz yapıyorsunuz yani aslında omurga yok sağlık camiasında