PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Hekim Birliği Sendikası Hekimlerin Taleplerini Açıkladı

Hekim Birliği Sendikası meclis Sağlık Komisyonunda görüşülen hekim maaş iyileştirmesi teklifi sonrasında TBMM'ye hitaben taleplerini sıraladı.

Sendika 09.06.2022, 01:03 09.06.2022, 02:35 Cansu Polat
Hekim Birliği Sendikası Hekimlerin Taleplerini Açıkladı

Hekim Birliği sendikası tarafından 20 farklı başlıkta sıralanan taleplerde Hekimler için emekli gösterge rakamı en az 7200 olması istenirken, Nöbet ücretleri, güncel nöbet ücretlerinin en az 4 katı olarak ödenmeli denildi.

İşte O Talepler;

1) Hastane, ASM, ADSM'lerde güvenliğin gerçek anlamda sağlanması için güvenlik görevlileri ve gerekli araç, cihaz gibi donanım yeterli sayıda bulunmalı ve kurumlara kontrollü giriş sağlanmalıdır.  Şiddete karşı mücadelede daha etkin, caydırıcı yaptırım ve usuller TCK ve CMK’da yer alacak şekilde düzenlenmeli, cezası kesinleşen failler sağlıkla ilgili sosyal güvenlik hakkından mahrum bırakılmalıdır.

2) Malpraktis davalarında hekimler de hakimler gibi güvence altına alınmalıdır. Kast unsuru olmadıkça, hekim hapis cezası ile yargılanmamalı ve tazminat hekime rücu edilmemelidir.

3) Tüm hekimler arasında eşit işe eşit ücret anlayışı sağlanarak, aynı eğitim düzeyindeki hekimlerin statü farklılıklarından doğan ücret ayrımları kaldırılmalıdır. Genel bütçeden ödenen ve emekliliğe yansıyan tek kalem maaş düzenlenmeli ve bu maaş en az kıdemli tabip albay veya 1’inci dereceye ayrılmış 10 yıllık hakim ve savcı maaşı düzeyinde olmalıdır.

4) Hekimler/diş hekimleri izinli oldukları dönemlerde döner sermaye hak kaybına uğramamalıdır. Branşlar arasında döner sermaye dağıtımında adaletli ve rekabetçi olmayan bir dağıtım planlaması yapılmalıdır.

5) Nöbet ücretleri, güncel nöbet ücretlerinin en az 4 katı olarak ödenmeli ve özellikli birim farkı buna uygun olarak düzenlenmelidir. 8 saatin üzerindeki nöbetler ve icap nöbetleri %50 artırımlı olarak ödenmeli, gece mesaileri gündüz mesailerinin %50 fazlası ile ücretlendirilmelidir. Angarya yasağı nedeniyle yasal olarak ödenebilenden fazla icap ve nöbet tutturulmamalıdır. Hekimlerin nöbet odaları insani ihtiyaçları sağlayabilecek şekilde düzenlenmeli ve hekime yakışır ve yaşanabilir bir nöbet odası sağlanmalıdır.

6) Hekimler için emekli gösterge rakamı en az 7200 olmalıdır. Uzman hekim için verilen 17 bin gösterge rakamı 40 bine ve 13 bin olan pratisyen hekim gösterge rakamı 33 bine çıkarılmalıdır.

7) Hastane, ASM ve ADSM’lerin personel eksiklikleri giderilmeli, hekimlerin polikliniklerinde sekreter desteğiyle çalışma imkanı sağlanmalıdır. ADSM’lerde diş hekimlerinin klinik yardımcı sağlık personeli olmadan çalışmasına son verilmeli, her hekime bir klinik yardımcı atanmalıdır. ASM’lerde yürütülen onlarca yükümlülüğün yerine getirilebilmesi için personel ihtiyacı Bakanlık tarafından ivedilikle tamamlanmalıdır.

8) Şu an ASM’lerde verilmekte olan sürücü, sağlık ve akli meleke raporu, yivsiz av tüfeği raporu vb gibi tek hekim raporları ilçe sağlık müdürlüğü bünyesinde oluşturulacak Sağlıklı Yaşam Merkezi Kurulu tarafından verilmeli.

9) Aile Hekimliğindeki sözleşme ve ödeme yönetmeliği derhal geri çekilmelidir. Aile hekimliğinde hak ediş ücretlendirmesinde 2700 nüfusa düşülse dahi aile hekiminin sorumlu olduğu nüfus 4 bin gibi hak ediş alması için katsayılar artırılmalıdır. Son 5 yıldaki cari gider kaybı yerine konmalı ve cari giderin yıllık hesaplaması, gider kalemlerine göre yapılmalıdır. Aile hekimliği için açılacak tüm binalar idare tarafından kamu binası olarak tedarik edilmeli ve aile hekimlerine tahsis edilmelidir.

10) Hekim ve diş hekimlerinin MHRS randevu aralıkları, hekim tarafından belirlenmelidir. Özel sektörde olduğu gibi hasta sayısına üst sınır getirilmelidir.

11) Aile hekimlerinde yıllık izinler vekalet bırakmaya gerek kalmadan kullanılabilmeli ve Sağlık hizmeti hak kaybına yol açmadan Bakanlık tarafından sağlanmalıdır. Hekim ve diş hekimleri yıllık izinlerini kullandığında ortalamadan ek ödeme almalıdır.

12) Bilimsel gelişim ve hizmet içi eğitim için 15 gün idari izin verilmelidir. Bilimsel destek ödemesi yapılmalı, senede bir yurt içi ve bir yurtdışı kongre planlaması yapılmalıdır. İlaç firmalarına ödenen eğitim desteği hekimlere tahsis edilmelidir. Kıyafet yardımı adı altında yapılan komik ödeme gözden geçirilmeli; hekimlerin ihtiyacı olan iş kıyafetlerini alabileceği şekliyle düzenlenmelidir.

13) Hekimlerle ilgili kararların alındığı alanların yönetimlerinde ve atamalarda hekim dışı personel olmamalıdır. Hastanemizden, doktorumuzdan memnun musunuz? aramaları sonlandırılmalı, ALO 184 kaldırılmalı ve CİMER şikayetleri doğrudan hekime yansıtılmamalıdır.

14) Geçici görevlendirmeler hukuka uygun, meşru zeminde yapılmalı; MOBBİNG VE CEZALANDIRMA ARACI OLARAK KULLANILMAMALIDIR. Geçici görevlendirmeler, hekime itiraz ve dava hakkı tanıyacak şekilde, en az bir ay önceden usulüne uygun şekilde, yazılı olarak tebliğ edilmelidir. Günübirlik geçici görevlendirme yapılmamalı ve ücretleri görevlendirme öncesinde tam olarak ödenmelidir.

15) 22 Aralık 2021 tarihine ertelenen emekli hekimlerin makam tazminat göstergesini arttıran madde 2008 Ekim sonrası kamuda çalışmaya başlayan DİŞ HEKİMİ ve DOKTORLARI kapsamamaktadır. Bu mağduriyeti gidermek için 2008 Ekim öncesi BİR GÜN bile devlet memuru olmak şartını SGK PRİMİ ÖDEMEYE çeviren bir düzenleme yapılmalıdır.

16) Asistan hekimlere 24 saati aşan mesai uygulamalarına son verilmelidir Asistan hekimler nöbet ücreti tehdidi ile fazla mesaiye zorlanmamalı ve borçlanma senetleri kaldırılmalıdır. Uzmanlık ve yan dal eğitimi sonrası mecburi hizmet kaldırılmalıdır.

17) Yıpranma payı, geriye dönük ve hiçbir kesintiye maruz bırakmadan yılda 90 gün olarak düzenlenmelidir.

18) Hekimler ve ailelerinin tüm devlet hastanesi, özel hastane ve üniversite hastanelerindeki tedavi giderleri, özel sağlık sigortasına gerek kalmayacak şekilde Sağlık Bakanlığı’nca karşılanmalı.

19) Hekimler için; hekimlerin ve sendikaların görüşleri, önerileri ve talepleri dikkate alınarak Hekimlik Kanunu oluşturulmalıdır.

20) Hekimlerin sosyal ihtiyaçları ve gelişimleri gözetilerek, hekim evleri yapılmalıdır. Ayrıca kurumlarda hekimler için ayrı hekim odası, kantin gibi alanlar oluşturulmalıdır. Gece ve gündüz, tam zamanlı çalışan hekimlerin çocukları da gözetilerek kreşler açılmalıdır.
Hekim Birliği Sendikası
önetim Kurulu

Yorumlar (8)
... 3 hafta önce
Sağlık Bakanlığı'nı direk doktorların üzerine yapın tapınak haline getirin. Halk olarak hepimiz ilah diye tapınalim
Hemşire 3 hafta önce
Ne kadar kaç yıl kaç saat okudun. Soyle bizim doktorlarimiz en iyi eğitimi alıyorlar dünyada ilk siradalar. Siz ne okudunuz
Taci Yurttaş 3 hafta önce
Doktor sağlık hizmetinin merkezinde yer alır, nasıl pilot ve hostes aynı değilse, nasıl inşaat mühendisi ve inşaat teknikeri aynı değilse, nasıl öğretmen ve hademe aynı değilse doktor ve yap aynı olamaz. Bunu kabullenmekten başka çare yok
belkız 3 hafta önce
bu maddelerin hepsi gerçekten bir hakediştir kesinlikle olması gerekir ama tüm sağlık çalışanları için geçerli olmalıdır.
Pötürgeli 3 hafta önce
Başka bir isteğiniz varmı çayda siyleyimmi abi
Hemsire 3 hafta önce
Dış Hekimleri muayenehanelerinde tek başına calisabiliyorken adsm neden calisamiyor. Hastanelerde yeterli hemşire yokken. Ayrıca diş Hekimleri dördüncü sınıftan itibaren ozellerde çalışıp para kazanıyor. Nöbetleri yok. Diş hekimleri özelde bir implanti onbesbinliraya yapıyor. Bence doktorların çok büyük sıkıntıları var. Önce kendi sorunlarını halletsinler
Ben 3 hafta önce
Zor değil imkansız
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?