Haziran Ayı Sağlıkta Şiddet Raporu

Sağlık çalışanları, pandemi salgını döneminde de sözlü ve fiili şiddetin kurbanı olmaya devam ediyorlar.

Haziran Ayı Sağlıkta Şiddet Raporu

Tüm bunlar ışığında Haziran ayına baktığımızda, 16 şiddet olayının yaşandığını görüyoruz. Bu olaylarda 19 saldırgan yer alırken, 27 sağlık çalışanı mağdur olmuştur.

Bu olayların; 8’i fiili, 5’i hem fiili hem sözlü, 2’si sözlü, 1’i de taciz şeklinde gerçekleşmiştir.

Şiddet uygulayanların kimler olduğuna baktığımızdaysa; 11’i bizzat hastalar, 7’sini hasta yakını, 1’ini de yönetici oluşturuyor.

Saldırganlar hakkında ne tür işlem yapıldığına baktığımızda ise iç karartıcı bir tabloyla karşılaşıyoruz. Saldırganların 4’ü ifadesi alınmadan serbest bırakılırken, 5’i ifade işlemleri sonrası serbest bırakılmıştır. Bir saldırgan kamu çalışanı olduğu için görevden el çektirilirken, 9 fail de tutuklanmıştır.

TIKLAYIN

Şiddet olaylarının yaşandığı yerlere baktığımızdaysa; 8 vakanın hastanelerde gerçekleştiğini, 4 olayın aile sağlığı merkezlerinde yaşandığını, 4 saldırının da sahada vuku bulduğunu görüyoruz.

Mağdurların kimliğine baktığımızdaysa, şiddetin adres/kimlik ayırt etmediğine tanık oluyoruz;  8 hekim, 6 acil tıp teknisyeni, 5 güvenlik görevlisi, 4 hemşire, 4 de diğer sağlık çalışanı.

Haziran ayı içerisinde, geçmiş dönemlerde yaşanan bir hakaret olayında da mahkeme, hasta yakını saldırgana önce 304 gün hapis cezası vermiş, daha sonra da bu cezayı 6 bin 80 TL’ye çevirerek saldırganı adeta ödüllendirmiştir.

Yukarıda yer alan veriler Sağlık Sen tarafından hazırlanan haziran raporunda yer almaktadır.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2020, 14:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
MEMUR SEN
MEMUR SEN - 4 ay Önce

Siz değil biz haklı cıktik abicim gectigimiz sözlesmede de pasif bir sendika ve hakki savunulmayan memurlar adet değismedi enflasyonun altinda kala kala toprağa girmeye başladı memurlar Memur SEN

SIRADAKİ HABER