Hastanelerdeki Sürekli İşçilerin Tayin-Becayiş, Zorunlu Emeklilik, Görev Tanımı, Ev Tipi Çalışması Masaya Yatırılıyor!

696 Sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçen işçilerin sorunları Öz Sağlık-İş'in düzenleyeceği bir Çalıştay ile masaya yatırılacak.

Sendika 28.05.2021, 00:16 Güler Sağlam
Hastanelerdeki Sürekli İşçilerin Tayin-Becayiş, Zorunlu Emeklilik, Görev Tanımı, Ev Tipi Çalışması Masaya Yatırılıyor!

KHK ile kadro alan kamu işçilerinin özellikle tayin-becayiş, zorunlu emeklilik, görev tanımları ve ev tipi çalışma karmaşasının giderilmesi amacıyla konunun akademik bir ortamda, uzman görüşleri ile tartışılmasını ve yönetim erkinin doğru karar almasına katkı sağlamak istediklerini kaydeden Öz Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, konunun ötelenemeyeceğini söyledi.

Sert yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“ Sağlık ve sosyal hizmet işkolunda 696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerimizi, KHK’nın ürettiği sorunlardan kurtarmamız gerekiyor. Bu sadece bizim işkolumuzu ilgilendiren bir konu olmamakla birlikte, KHK ile kadro alan sağlık ve sosyal hizmet işçisi, özellikle pandemi sürecinde çok büyük sıkıntı yaşamaktalar. Bu işçilerin tayin becayiş hakkı olmadığı için aile bütünlükleri bozuldu, emekliliği hak ettikleri günden bir gün fazla işyerinde tutulmadıkları için Anayasal eşitsizliğe mahkum oldular. Görev tanımları yapılmadığı için riskli ve sorumluluk içeren işler de dahil her işi yapmak zorunda bırakılıyor, değilse mobbing ile karşılaşıyorlar. ILO Sözleşmelerinde yer alan Ev Tipi Çalışma Modeli ile bizim uygulamalarımız çelişiyor. Ülkemiz tarafından henüz kabul edilmemiş bir sözleşmede yer alan çalışma biçimi ile fiili uygulama arasında farklar bulunuyor.

Bunlar gibi pek çok sorunun kaynağına inilerek, uzman gözü ile tartışılması, akademik bir ortamda çözüm yollarının aranması için “Sağlık ve Sosyal Hizmet İşkolu Kamu İşçilerinin Güncel Sorunları” konulu bir Çalıştay yapacağız.”

ALANINDA UZMAN AKADEMİSYENLER SORUNLARI TARTIŞACAK

Görüşmeleri haziran ayında başlayacak 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolünde de ağırlıkla yer tutması beklenen 696 Sayılı KHK’dan kaynaklanan sorunların başında gelen tayin-becayiş, zorunlu emeklilik, ev tipi çalışma ve görev tanımı konuları alanında uzman akademisyenler tarafından masaya yatırılacak.

Moderatörlüğünü Hacı Bayram Veli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Mehmet Merve Özaydın’ın yapacağı Çalıştayda ayrıca yine aynı üniversitenin Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhittin Astarlı ile İİBF Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akçakaya da alanlarında sunum yapacaklar.

Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’nın davet edildiği Çalıştay’da ayrıca, hem sağlık, hem sosyal hizmet, hem de üniversite hastanelerinde görev yapan işçi temsilcileri de Çalıştaya konu olan başlıklarla yaşadıkları sorunları saha örneklemleri ile anlatacaklar.

Öz Sağlık-İş Sendikası tarafından düzenlenecek olan Çalıştay 1 Haziran’da Ankara’da gerçekleştirilecek. Çalıştay’da yapılan sunumlar yayın haline dönüştürülerek Cumhurbaşkanlığı, ilgili bakanlıklar, milletvekilleri ve siyasi partilere gönderilecek.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
troya 4 ay önce
tabi ki hakedilen haklar alınsın ona sözüm yok ama işçilere anında çıkartılan bu haklar kadar kpss ile hakları ile atanmış memurlara hiçbir şey yok.
halk 4 ay önce
ne de olsa beleşten kadro aldılar şimdide müdürlük isterler kadro kesmez adamlara iş yaptırılmıyor daha
Cahilsin.. 4 ay önce
Adın halk ama belli ki okuduğunu anlayamama rahatsızlığın var... Gereksiz yerde gereksiz konuşman senin zeka seviyeni belirlese de 10 sn bile olsa okutturmakla zamanımı çalıyorsun.. Allah akıl fikir versin.
Daimi işçi 4 ay önce
6111 torba yasayla 2011 yılında belediyelerden kurumlara geçiş oldu sağlık bakanlığında gelen 360 kişi en düşük ücretle çalışıyor evvelki yetkili sendika 9400 kişinin için de siz azınlık tasınız SKLA sistemi getiremem sizin için ne yapayım geldiğiniz belediye başkanlarınız zam verseydi diyerek hiç birşey yapmadı 18 yıldır çalışma yılımız emsallerimiz 7000tl maaş alanlar varken biz 4000tl alıyoruz yevmiyelerimiz düşük olduğundan ikramiyenizi de etkiliyor emekli ikramiyenizi de etkiliyor toplu emekli ikramiyeyide etkileyecek emekli maaşınida onun için EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET gelmeli ADALETLİ olunmalı
14
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?